اخبار آلتکوین

خطر در کمین دیفای و بازار کریپتو؛ لیکویید شدن وام‌های کرو فایننس چه عواقبی به همراه دارد؟

روز گذشته، صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس مورد حمله اکسپلویت قرار گرفت و طی این حمله ۴۷ میلیون دلار به سرقت رفت. قیمت توکن CRV در واکنش به این حمله به شدت ریزش پیدا کرد و به زیر ۰.۵۰ دلار رسید. اگرچه در ادامه ۵.۴ میلیون دلار از این وجوه بازگردانده شد، اما همچنان خطر بزرگی پروژه کرو فایننس و شاید کل صنعت دیفای را تهدید می‌کند و آن، احتمال لیکویید شدن وثیقه‌ وام‌های مایکل ایگوروف (Michael Egorov) بنیانگذار کرو در پلتفرم‌های دیفای مختلف است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در صورت تداوم ریزش قیمت CRV و لیکویید شدن وثیقه‌های اگوروف، حدود ۴۷٪ از کل عرضه توکن‌های CRV به طور خودکار به بازار تزریق خواهد شد. اتفاقی که می‌تواند فاجعه لونا را این بار برای CRV تکرار کند و شاید گریبان‌گیر توکن‌های دیگر از جمله AAVE و FRAX شود.

در این مطلب، ابتدا حمله اکسپلویت به پلتفرم کرو فایننس را بررسی کرده‌ایم و پس از آن، با زیر ذره‌بین بردن وام‌های ایگوروف، تاثیر لیکویید شدن وثیقه وام‌های وی بر بازار را بیان کرده‌ایم.

حمله اکسپلویت به پروتکل کرو فایننس؛ داستان از چه قرار بود؟

همانطور که روز گذشته گزارش دادیم، برخی از استخرهای پلتفرم کرو فایننس به دنبال باگی که در نسخه‌های خاصی از زبان برنامه نویسی وایپر وجود داشت، مورد حمله هکرها قرار گرفت و طی این حمله ۴۷ میلیون دلار به سرقت رفت.

وایپر یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد محور است که به طور خاص برای نوشتن قراردادهای هوشمند در شبکه بلاکچینی اتریوم طراحی شده است. این زبان تا حدی به پایتون شباهت دارد و این شباهت آن را به زبانی محبوب میان توسعه‌دهندگان وب ۳ تبدیل کرده است.

حمله اکسپلویت صورت گرفته به دلیل وجود باگی در نسخه‌های ۰.۲.۱۵، ۰.۲.۱۶ و ۰.۳.۰ کامپایلر زبان برنامه نویسی وایپر رخ داد. در حقیقت این باگ باعث شد تا قابلیت reentrancy guard به درستی کار نکند. وظیفه این قابلیت جلوگیری از اجرای همزمان چندین تابع مختلف در یک قرارداد هوشمند است و در صورت نقص آن، می‌توان با حملات ورود مجدد (reentrancy attacks) وجوه موجود در یک قرارداد هوشمند را به سرقت برد.

تیم توسعه کرو فایننس پس از این حمله خاطرنشان کرد سه استخر نقدینگی، از جمله استخرهای نقدینگی مربوط به اتریوم، توکن CRV و چند توکن ERC-20 دیگر تحت تاثیر این اکسپلویت قرار گرفته‌اند.

به گفته یکی از اعضای تیم توسعه وایپر، احتمالا هکرها زمان قابل توجهی، شاهد هفته‌ها یا ماه‌ها را صرف جستجوی این آسیب‌پذیری کرده‌اند.

بلافاصله پس از انتشار این خبر، قیمت توکن CRV سقوط کرد و به ۰.۶۱۳ دلار رسید. در ادامه، سقوط قیمت باز هم ادامه پیدا کرد به طوری که در وهله‌ای این توکن زیر ۰.۵ دلار معامله شد.

نمودار CRV تایم فریم ۱ روزه به همراه آستانه لیکویید شدن وثیقه‌ها در پلتفرم آوه و فرکس فایننس - منبع: TradingView
نمودار CRV تایم فریم ۱ روزه به همراه آستانه لیکویید شدن وثیقه‌ها در پلتفرم آوه و فرکس فایننس – منبع: TradingView

وام ۱۰۰ میلیون دلاری ایگوروف؛ چه خطری کرو را تهدید می‌کند؟

هک شدن پروتکل‌های مختلف اتفاقی است که هر از چند گاهی در فضای دیفای رخ می‌دهد و در ادامه، یا تیم توسعه از وجوه خزانه خود به جبران خسارت مشتریان می‌پردازد و یا هکر توافق می‌کند با نگه‌داشتن بخشی از وجوه به عنوان پاداش، بخش دیگری از آنها را بازگرداند. با این حال، وضعیت کرو فایننس کمی حادتر از اینها است و می‌تواند نه تنها کرو فایننس، بلکه آوه و شاید بخش زیادی از اکوسیستم دیفای را درگیر کند.

با بررسی کیف پول ایگوروف می‌توان متوجه شد که وی، با قراردادن ۴۲۷.۵ میلیون واحد توکن CRV، معادل ۴۷٪ از عرضه در گردش به عنوان وثیقه، از پلتفرم‌های مختلف ۱۰۰ میلیون دلار وام گرفته است.

تصویری از جزییات کیف پول آگوروف - منبع: debank
تصویری از جزییات کیف پول ایگوروف – منبع: debank

به طور کلی فرآیند وام‌ گرفتن در فضای دیفای، به این شکل است که شما، مقداری ارز دیجیتال به عنوان وثیقه بازپرداخت وام خود در اختیار پلتفرم قرار می‌دهید و پس از بازپرداخت، وثیقه خود را پس می‌گیرید. مقدار وثیقه، اغلب بیشتر از میزان وام دریافتی است، چراکه ممکن است با نوسانات ارزش وثیقه تغییر کند. حالا مکانیسمی در پلتفرم‌های وام‌دهی وجود دارد که طبق آن، در صورتی که ارزش وثیقه از یک آستانه پایین‌تر برود، پلتفرم برای جبران خسارت وثیقه شما را در بازار به فروش خواهد رساند یا به اصطلاح وثیقه شما لیکویید خواهد شد. به این آستانه، آستانه لیکویید شدن گفته می‌شود.

پس از حمله به کرو فایننس، قیمت CRV در سراشیبی سقوط قرار گرفته است و در صورت کاهش بیشتر، ممکن است شاهد لیکویید شدن وثیقه‌های ایگوروف و فروش ۴۷٪ از عرضه این توکن به بازار باشیم. اتفاقی که فشار فروش سنگینی ایجاد خواهد کرد و شاید باعث شود فاجعه لونا دوباره تکرار شده و قیمت CRV را به صفر برساند.

اگرچه ایگوروف طی چند مرحله تاکنون بخش‌هایی از وام‌های خود را پرداخت کرده تا این آستانه لیکویید شدن پایین‌تر برود، همچنان احتمال لیکویید شدن وثیقه‌های وی و وقوع فاجعه در اکوسیستم دیفای وجود دارد.

در حال حاضر، دو وام بسیار مهم در پلتفرم‌های آوه و فرکس فایننس وجود دارد که با خطر لیکویید شدن وثیقه دست و پنجه نرم می‌کنند.

بررسی وام ایگوروف در پلتفرم آوه

ایگوروف در ماه آوریل، با قرار دادن ۳۰۵ میلیون واحد توکن CRV (۱۸۰ میلیون دلار) به عنوان وثیقه، ۶۳.۲ میلیون دلار تتر و ۶.۶ میلیون دلار USDC وام گرفت. در حال حاضر با بازپرداخت بخشی از وام، میزان بدهکاری به ۶۱ میلیون دلار و میزان وثیقه‌ها به ۱۶۳ میلیون دلار (۲۶۷ میلیون واحد توکن CRV) رسیده است. همانطور که در تصویر پایین مشخص است، پلتفرم دی‌بنک شاخص سلامت (معیاری برای سنجش وضعیت وثیقه‌های یک وام) این وام را ۱.۵۷ در نظر گرفته شده است. در صورتی که شاخص سلامت به زیر ۱ سقوط کند، وثیقه‌های این وام لیکویید خواهد شد.

جزییات وام آگوروف در پلتفرم آوه - منبع:‌ debank
جزییات وام ایگوروف در پلتفرم آوه – منبع:‌ debank

حالا به نمودار زیر توجه کنید. بر اساس این نمودار، وثیقه ایگوروف در پلتفرم آوه در صورت ریزش قیمت تا ۰.۳۶۲ دلار لیکویید خواهد شد. در حال حاضر قیمت کرو ۰.۶۱ دلار است. این یعنی در صورتی که قیمت ۴۰.۶۶٪ از سطوح کنونی کاهش یابد شاهد لیکویید شدن وثیقه ۱۶۳ میلیون دلاری ایگوروف خواهیم بود و ۲۶۷ میلیون واحد توکن CRV در بازار به فروش گذاشته خواهد شد.

آستانه لیکویید شدن وثیقه مدیرعامل کرو در پلتفرم آوه - منبع: defillama
آستانه لیکویید شدن وثیقه مدیرعامل کرو در پلتفرم آوه – منبع: defillama

بررسی وام ایگوروف در پلتفرم فرکس فایننس

در فرکس فایننس اوضاع وخیم‌تر است. ایگوروف در حال حاضر ۹ میلیون دلار وام گرفته و ۲۳ میلیون دلار توکن CRV (۳۸.۶ میلیون واحد) وثیقه گذاشته است. در حالی که میزان وام و وثیقه ایگوروف در فرکس فایننس کمتر است، نرخ بهره وزن‌دار این پلتفرم که با گذشت زمان تغییر می‌کند، وضعیت این وام را بسیار ریسکی‌تر کرده است.

جزییات وام آگوروف در پلتفرم فرکس فایننس - منبع:‌ debank
جزییات وام ایگوروف در پلتفرم فرکس فایننس – منبع:‌ debank

در حال حاضر نرخ بهره این وام در پلتفرم فرکس فایننس ۸۱.۲٪ است. با این حال، در وضعیت کنونی این نرخ هر ۱۲ ساعت دو برابر می‌شود. این یعنی در طول سه و نیم روز می‌تواند به ۱۰۰۰۰٪ برسد. چنین چیزی یعنی وثیقه ایگوروف در فرکس فایننس حتی بدون توجه به قیمت CRV می‌تواند لیکویید شود.

با توجه به نمودار زیر، در حال حاضر آستانه لیکویید شدن وثیقه مدیرعامل کرو در پلتفرم فرکس فایننس ۰.۴۹ دلار است. این یعنی در صورتی که قیمت ۱۹.۶۷٪ دیگر کاهش یابد، ۲۳ میلیون دلار توکن CRV در بازار فروخته خواهد شد.

آستانه لیکویید شدن وثیقه مدیرعامل کرو در پلتفرم فرکس فایننس - منبع: Dune Analytics
آستانه لیکویید شدن وثیقه مدیرعامل کرو در پلتفرم فرکس فایننس – منبع: Dune Analytics

با توجه به آستانه لیکویید شدن بالاتر وام فرکس فایننس نسبت به وام آوه، به نظر می‌رسد ایگوروف قصد دارد ابتدا به این وام رسیدگی کند تا از ریسک فشار فروش گسترده توکن‌های CRV جلوگیری کند. در همین راستا، ایگوروف در ۲۴ ساعت اخیر ۴ میلیون توکن FRAX به استخر FRAX-CRV فرکس فایننس واریز کرده است. با این حال، کاربران به دنبال وحشت از سقوط قیمت کرو، این FRAXها را از استخر به سرعت برداشت می‌کنند.

برای مقابله با این مسئله، ایگوروف در پلتفرم کرو یک استخر نقدینگی جدید برای جفت FRAX-CRV راه‌اندازی کرده است. این استخر در ازای تخصیص نقدینگی، ۱۰۰،۰۰۰ واحد CRV پاداش می‌دهد. داده‌ها نشان می‌دهد تنها ۴ ساعت پس از راه‌اندازی این استخر ۲ میلیون دلار نقدینگی برای پلتفرم فرکس فایننس جمع‌آوری شده است و نرخ utilization این وام از ۱۰۰ به ۸۹٪ کاهش یافته است.

استخر جدید کرو فایننس
استخر جدید FRX-CRV در پلتفرم کرو فایننس – منبع: توییتر

همچنین اخبار دیگری منتشر شده که نشان می‌دهد جاستین سان، بنیانگذار ترون برای کمک به پروژه کرو ۲.۹ میلیون دلار از توکن‌های CRV را به صورت OTC خریداری کرده است.

لیکویید شدن وثیقه‌های مدیرعامل کرو چه پیامدهایی برای دیفای دارد؟

در صورت لیکویید شدن وثیقه‌های ایگوروف، با عرضه حجم زیادی توکن کرو به بازار و افزایش فشار فروش و وحشت کاربران و اضافه شدن دوباره فشار فروش توسط آنها، احتمالا فاجعه لونا برای کرو هم تکرار خواهد شد. با توجه به نسبت مارکت کپ کرو به میزان بدهی آن، در صورت تزریق چنین حجمی از توکن‌های CRV به بازار، احتمالا کشش لازم برای خرید آن وجود نخواهد شد و قیمت به صفر خواهد رسید.

در سمت دیگر، احتمالا دو پلتفرم آوه و فرکس فایننس در فروش توکن‌های CRV با مشکل مواجه خواهند شد و نمی‌توانند وام خود را پس بگیرند. این یعنی عملا بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهند. چنین اتفاقی می‌تواند به ریزش قیمت توکن‌های AAVE و FRAX منجر شود.

از طرفی، کرو فایننس یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز دیفای است که به طور اختصاصی برای معامله استیبل کوین‌ها در شبکه اتریوم طراحی شده است. در صورت به صفر رسیدن قیمت توکن CRV، مکانیسم عملکرد استخرهای نقدینگی کرو فایننس از جمله استخر 3Pool مختل خواهد شد. این استخر شامل استیبل کوین‌های DAI، USDC و USDT است و پایه و اساس استخرهای استیبل کوین دیگر محسوب می‌شود. در حقیقت، با به صفر رسیدن قیمت کرو، منبع توازن استیبل کوین‌ها در فضای دیفای مختل خواهد شد.

در حالی که برخی وضعیت فعلی کرو فایننس را با صرافی FTX و سم بنکمن فرید، بنیانگذار آن مقایسه می‌کنند، کارشناسان معتقدند در صورت وقوع چنین فاجعه‌ای، صنعت دیفای ضربه مهلکی را متحمل خواهد شد؛ ضربه‌ای که ممکن است آن را چند سال به عقب بازگرداند و سرمایه‌گذاران را از این اکوسیستم دور کند.

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا