اخبار بیت کوین

راهکار جدید توسعه دهندگان برای غیرمتمرکز سازی ماینینگ بیت کوین!

برینز (Braiins) شرکت مسئول یکی از بزرگترین استخرهای ماینینگ بیت کوین اخیرا مشخصات فنی کدی را منتشر کرده است که می‌تواند برای ماینینگ غیرمتمرکز نویدبخش باشد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

این کد که به اسم نسخه دوم استراتوم (Stratum V2) شناخته می‌شود می‌تواند نحوه عملکردهای ماینینگ بیت کوین را به طور چشمگیری تغییر دهد و امنیت و کارایی را به استخرهای ماینینگ و نهادهایی که ماینرهای سراسر جهان را ساماندهی می‌کند بیافزاید.

اگرچه این کد در صدد بهبود و ارتقای استخرهای ماینینگ بیت کوین به روش های مختلف است، اما مزیت اصلی آن، کاهش یکی از مشکلات مهم در بیت کوین است: متمرکزسازی استخر ماینینگ. 

جیمی سانگ (Jimmy Song) توسعه دهنده و دبیر بیت کوین در این خصوص گفت: اگر این پروتکل به تمام وعده های خود عمل کند، متمرکزسازی ماینینگ کاملا از بین خواهد رفت.

جیمی سانگ در توییتر نوشت:

این کد بسیار جامع تر از بترهش (BetterHash)، انتخاب اقدام فردی و تغییر به زمان صفر بک‌اند است. اگر این پروتکل به تمام وعده های خود عمل کند، متمرکزسازی ماینینگ کاملا از بین خواهد رفت.

در این بین، مت کورالو (Matt Corallo) توسعه دهنده بیت کوین در شرکت اسکوئر (Square) که یکی از طراحان این پروتکل نیز می‌باشد، در رویداد پرسش و پاسخ اخیر در سایت ردیت نوشت:

این کد برای حذف متمرکزسازی ماینینگ، قدم بسیار بزرگی است. در عوض متمرکز شدن بر متمرکزسازی استخرها، می‌توانیم بر متمرکزسازی ماینرها و دارندگان فارم های ماینینگ معطوف شویم.

سال گذشته کورالو بترهش، برنامه ای که برای مقابله با مشکل متمرکزسازی در استخرهای ماینینگ بود را معرفی کرد. اکنون برینز و کورالو با همکاری یکدیگر در حال ایجاد پروتکلی هستند که چندین مسأله موجود در استخرهای ماینینگ را برطرف می‌کند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

گلوله نقره ای؟

ماینینگ مدت ها برای ماینرهای انفرادی یک مشکل دشوار به حساب می‌آمد. در روزهای اولیه بیت کوین، ماینرهای سراسر جهان به تدریج به استخرهای ماینینگ متصل شدند تا درآمد باثبات تری کسب کنند. تمام ماینرها با همکاری یکدیگر کار می‌کردند و هنگامی که یکی از اعضای استخر با خوش شانسی مواجه می شد، تمام استخر بهره مند می شد.

به تدریج استخرهای ماینینگ بزرگتر به عنوان روشی امن تر و سودآورتر ظهور پیدا کردند. روش کار آنها اینگونه بود که تمام بیت کوین به دست آمده توسط ماینرها را جمع آوری می‌کردند و بر اساس توان ماینینگ ارائه شده توسط ماینرها، بین آنها توزیع می‌کردند. متاسفانه طبق اطلاعات اخیر Blockchain.info، فقط ۳ استخر ماینینگ، بیش از ۵۰ درصد توان ماینینگ بیت کوین را تحت کنترل دارند در نتیجه متمرکزسازی توان ماینینگ در اختیار استخرهای معدودی است.

این موضوع یک مشکل به حساب می‌آید. هنگامی که یکی از ماینرهای حاضر در استخر ماینینگ بلاکی تولید می‌کند و به پاداش ۱۲.۵ بیت کوین دست می‌یابد، استخر ماینینگ تصمیم می‌گیرد که کدام تراکنش ها وارد بلاک مورد نظر شوند. متخصصان بیت کوین نگران این موضوع هستند که این نهادهای متمرکز می‌توانند از این قدرت استفاده کنند تا تراکنش هایی که دوست ندارند را سانسور کنند.

به منظور جلوگیری از چنین شرایطی، Stratum V2 از “مذاکره شغلی” که از بترهش الگوبرداری کرده است پشتیبانی می‌کند. Stratum V2 رابطه بین ماینر و استخر ماینینگ را تغییر می‌دهد. در این تغییر، به جای آنکه استخرهای ماینینگ تصمیم بگیرند که کدام تراکنش ها وارد بلاک ها شوند، ماینرها چنین تصمیمی را می‌گیرند.

کاپک (Capek) در این خصوص گفت:

اگر در آینده، مواردی از سانسور تراکنش ها وجود داشته باشد، دارای اقدامات امنیتی در این پروتکل هستیم که ماینرها می‌توانند از آن استفاده کنند تا سانسور را دور بزنند.

این موضوع هم چنین بدان معنا است که اگر Stratum V2 توسط استخرهای ماینینگ پذیرفته شود، ماینرها خواهند توانست تا در خصوص به روزرسانی های بیت کوین رای بدهند.

کاپک افزود: با نحوه عملکرد “مذاکره شغلی” این پروتکل، ماینرها هم چنین می‌توانند نسخه هدر بلاک را انتخاب کنند. این موضوع به آنها در تمام رای گیری ها از طریق مکانیزم BIP8/BIP9 آزادی عمل می‌دهد.

کاپک بیان کرده است که این برنامه لزوما به عنوان گلوله نقره ای برای متمرکزسازی ماینینگ نیست و آن را به طور کامل از بین نمی‌برد. وی خاطرنشان کرد استخرهای ماینینگ که می‌خواهند تراکنش های بیت کوین را سانسور کنند می‌توانند از پذیرش این پروتکل خارج شوند.

وی گفت:

ذکر این نکته بسیار مهم است، استخری که عمدا چنین سانسوری انجام می‌دهد به کاربران خود اجازه نخواهد داد تا به مذاکره اقدامات خود بپردازند.

لوک داشیر (Luke Dashjr) یکی از کدنویس های کهنه کار بیت کوین در توییتر بیان کرد جنبه های دیگری از متمرکزسازی ماینینگ وجود دارد که هم چنان باید به آنها پرداخته شود. برای مثال، این نکته که فقط تعدادی از شرکت های مشخص، سخت افزار ماینینگ تولید می‌کنند، رایانه هایی که به طور ویژه برای تولید بیت کوین ساخته می‌شوند نیز می‌توانند تهدیدی جدی و مهم برای غیرمتمرکزسازی باشد.

خنثی کردن حملات

غیرمتمرکزسازی تنها مزیت Stratum V2 نیست. استخرهای ماینینگ از پذیرش پروتکل جدید، مشوق دریافت می‌کنند زیرا باعث پس انداز پول آنها و جلوگیری از حملاتی می‌شود که می‌تواند منجر به از دست رفتن پاداش آنها شود. Stratum V2 انتقال اطلاعات را کارآمدتر می‌کند. هم چنین سرقت توان هش استخر ماینینگ را نیز بسیار دشوارتر می‌سازد.

کاپک گفت:

نکته آخر این است که با امکان پذیر ساختن این موضوع که ارتباطات کاملا رمزنگاری شده و معتبر از فناوری پیشرفته ای به اسم چارچوب پروتکل نویز (Noise Protocol Framework) استفاده کنند، به جنبه های مختلف امنیتی نیز پرداخته ایم.

این روش، مشابه با فناوری استفاده شده توسط پیام‌رسان واتس اپ و شبکه لایتنینگ بیت کوین است.

برینز هم چنان در حال نهایی سازی چند ویژگی دیگر نظیر تصمیم گیری در خصوص استفاده از کدام الگوریتم رمزنگاری برای پنهان سازی اطلاعات از جاسوس ها در Stratum V2 است. اما نسخه ای از Stratum V2 برای آزمایش در دسترس است که اکثر ویژگی های را در بردارد.

کاپک معتقد است که حداقل ۱۲ ماه طول می‌کشد تا استخرهای ماینینگ، این پروتکل جدید را بپذیرند.

وی گفت: پذیرش از جانب تمام استخرهای ماینینگ، بستگی به درک مزایای امنیتی و کارایی Stratum V2 دارد. این مزایا منجر به صرفه جویی در هزینه های عملیاتی خواهد شد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا