اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

آکالا ۱.۲ میلیارد aUSD صادر شده توسط هکرها را سوزاند

در جریان حمله اکسپلویت روز یکشنبه پلتفرم آکالا (Acala)، حدود ۱.۲ میلیارد استیبل کوین aUSD به شکل غیرقانونی مینت شد. در نهایت این شبکه تصمیم گرفت تا با فریز کردن فعالیت‌های خود فرصت لازم را برای رای‌گیری در خصوص پروپوزال سوزاندن این توکن‌های غیرمجاز برگزار کند. این پروپوزال امروز صبح تصویب شد و به اجرا درآمد و بدین ترتیب پرونده این حمله اکسپلویت با بازگشت قیمت این استیبل کوین به نزدیکی ۱ دلار بسته شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، شبکه آکالا، بیش از ۱.۲ میلیارد دلار aUSD، استیبل کوین بومی خود را سوزاند تا برابری ارزش خود با دلار آمریکا را بازیابی کند. در روز یکشنبه آکالا اعلام کرد چندین آدرس کیف پول از یک باگ موجود در استخرهای نقدینگی سواستفاده کرده و ۱.۲ میلیارد دلار aUSD را به صورت غیرمجاز مینت کرده‌اند. پس از آن آکالا شبکه را فریز کرد و اعلام کرد بیش از ۹۹٪ از استیبل‌کوین‌های مینت شده از پلتفرم خارج نشده‌اند.

آکالا روز دوشنبه یک رأی‌گیری در جامعه برگزار کرد و در آن پیشنهاد سوزاندن ۱.۲ میلیارد توکن aUSD‌ برای خنثی کردن حمله روز یکشنبه را مطرح کرد. این پیشنهاد در نهایت تصویب شد و آکالا ساعاتی پیش از سوزاندن ۱٬۲۹۲٬۸۶۰٬۲۴۸ واحد aUSD خبر داد.

در این توییت آکالا اعلام کرد که همه پرسی حاکمیت آکالا که اخیرا تصویب شد، اکنون اجرا شده است.

بنابر این پروپوزال ۱٬۲۹۲٬۸۶۰٬۲۴۸ واحد aUSD که اشتباها مینت شده بود؛ به پروتکل honzon برگشته و سوزانده شده است.

آکالا اقدام هکرها را خنثی کرد
منبع: توییتر

استیبل کوین aUSD که در اوایل سال ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰) راه‌اندازی شد تا زمان این هک با موفقیت توانسته بود برابری خود با دلار آمریکا را حفظ کرد. پس از حمله، قیمت aUSD به ازای هر توکن به ۰.۰۰۹ دلار کاهش یافت. اما پس از اینکه به تصمیم جامعه آکالا، ۱٬۲۹۲٬۸۶۰٬۲۴۸ واحد aUSD سوزانده شد برابری ارزش این استیبل کوین تقریبا دوباره برگشت. قیمت توکن aUSD در زمان نوشتن این مطلب ۰.۹۹ دلار است.

تصویر زیر مربوط به کیف پول اصلی مربوط به فرد مهاجم است. تقریبا کل مبلغ هک شده به این کیف پول وارد شده بود. همانطور که در تصویر دیده می‌شود حدود ۸ ساعت پیش (ردیف اول تراکنش‌ها) کل موجودی aUSD این کیف پول سوزانده شده است.

کیف پول هکر آکالا
کیف پول هکر آکالا منبع:‌ acala.subscan.io

تیم توسعه‌دهنده آکالا گفته است که ۱٪ از استیبل کوین aUSD مینت شده از شبکه خارج شده است که ممکن است فروخته یا سواپ شده باشد. آکالا اذعان کرد که برای این ۱٪ نیز در حال تحقیق است و ۱۶ آدرس مرتبط به این اکسپولیت را زیر نظر گرفته است.

همچنین تعداد ۴٬۲۹۹٬۱۱۹ واحد aUSD نیز که در زمان حمله تحت عنوان پاداش استخر iBTC/aUSD مینت شده بود نیز به دلیل اینکه کل فرآیند جعلی و غیرقانونی بوده؛ سوزانده شد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا