اخبار بلاکچین

گزارش آکالا از فریز شدن شبکه پس از هک؛ 99٪ استیبل کوین aUSD از شبکه خارج نشده است

پروژه آکالا اعلام کرد که بیش از ۹۹٪ از استیبل کوین صادر شده در هک دیروز از پاراچین آکالا خارج نشده است و این تیم با مسدود کردن جابجایی‌ها در انتظار تصمیم جامعه حاکمیت پولکادات است. این موضوع با اعتراض برخی فعالان فضای دیفای روبرو شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، دیروز، ۱۴ آگوست (۲۳ مرداد)، هکری باگ موجود در استخر نقدینگی iBTC/aUSD شبکه آکالا (Acala) را مورد سوءاستفاده قرار داد و توانست بدون وثیقه‌گذاری، حدود ۱.۲ میلیارد استیبل کوین aUSD صادر و دریافت کند. این رویداد باعث شد استیبل کوین آکالا (aUSD) برای مدتی، ۹۹٪ برابری خود با دلار را از دست بدهد و تا ۱ سنت سقوط کند. تیم Acala در پاسخ به این بحران، استیبل‌کوین‌هایی که به اشتباه ضرب شده بودند را با فریز کردن شبکه مسدود کرد؛ که البته این موضوع اعتراض بسیاری فعالان دیفای را به دنبال داشت.

تیم آکالا در این مورد رشته توییتی منتشر کرد و اظهار داشت:

بنابر بررسی‌های آنچین انجام شده بیش از ۹۹٪ حجم استیبل کوین به اشتباه صادر شده، از پاراچین آکالا خارج نشده است و تنها بخش کوچکی از aUSD با ACA (توکن بومی آکالا) و برخی توکن‌های دیگر سواپ شده است.

تا زمانی‌که تصمیم جامعه کاربران‌ آکالا در مورد این توکن‌های به اشتباه صادر شده مشخص شود، جابجایی آن و توکن‌های سواپ شده‌، مسدود شده است.

آکالا
منبع: توییتر

آکالا یکی از پاراچین‌های بلاکچین پولکادات است که استیبل کوین aUSD را صادر می‌کند. aUSD یک استیبل کوین الگوریتمی است که آکالا ادعا می‌کند در برابر سانسور مقاوم است. مسدود کردن جابجایی‌ها در آکالا با اعتراض بعضی فعالان فضای دیفای روبرو شد که معتقدند «اگر امکان مسدود کردن تراکنش‌ها از سوی تیم توسعه‌دهنده وجود داشته باشد، نمی‌توان آن پروژه را غیر متمرکز و جزئی از فضای تامین مالی غیرمتمرکز (دیفای) دانست».

هنوز در مورد ضعف موجود در استخر نقدینگی iBTC/aUSD که باعث صدور این حجم از aUSD شد، اطلاعاتی منتشر نشده است. اما تیم آکالا ادعا کرد که این ضعف را شناسایی و برطرف کرده است.

به‌روز رسانی: آکالا یک پروپوزال برای سوزاندن توکن‌های aUSD مینت شده در هک اخیر ارائه کرده است. در این پروپوزال آمده است که با برگرداندن aUSD های مذکور به پروتکل Honzon عملیات سوزاندن آنها انجام می‌شود. در زمان نگارش این آپدیت، ۱۰:۵۵ دقیقه تا پایان رای گیری باقی مانده است و تاکنون ۳۹٬۰۴۵ ACA رای مثبت و ۵۳۰ ACA رای منفی ارائه شده است.

رمزارز iBTC چیست؟

رمزارز iBTC که رمزارز دوم در استخر ذکر شده است، نوعی بیت کوین رپ شده برای شبکه پولکادات است که به تازگی توسط پروتکل اینترلی (Interlay) ارائه شده است. در حال حاضر iBTC تنها در دو پاراچین از مجموعه پاراچین‌های پولکادات، آکالا و مون‌بیم قابل استفاده است.

اینترلی قصد دارد استفاده از iBTC را در آینده به بلاکچین‌های اتریوم، کازمس، سولانا و آوالانچ گسترش دهد. در حال حاضر ۸۵٪ از کل بیت کوین‌های رپ شده از نوع wBTC است که در سال ۲۰۱۹ توسط ‌BitGo، Kyber و Ren ارائه شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا