اخبار بلاکچین

در حمله به شبکه آکالا، 1.2 میلیارد aUSD به سرقت رفت

آکالا (Acala) یکی از مهم‌ترین پاراچین‌های اکوسیستم پولکادات امروز صبح مورد حمله اکسپلویت قرار گرفت. در جریان این حمله فرد مهاجم بیش از ۱.۲ میلیارد استیبل کوین aUSD را از پروتکل (Honzon) به سرقت برده است. به دنبال انتشار این خبر ارزش استیبل کوین aUSD تا حدود ۵ سنت سقوط کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، امروز صبح خبر حمله اکسپلویت به یکی از استخرهای نقدینگی پروتکل هونزون (Honzon) منتشر شد. هونزون یکی از ۲ پروتکل اصلی شبکه آکالا و مسئول ضرب استیبل کوین aUSD است. هر دلار از این استیبل کوین توسط سبدی از دارایی‌ها پشتیبانی می‌شود. هر کاربر برای دریافت aUSD باید دارایی‌های مشخصی (همچون ACA، دات و غیره) را وثیقه بگذارد و aUSD وام بگیرد.

این حمله در استخر بیت کوین هونزون (iBTC/aUSD) اتفاق افتاده است. فرد مهاجم اکنون در کیف پول خود بیش از ۱.۲ میلیارد از استیبل کوین aUSD در اختیار دارد.

کیف پول فرد مهاجم به شبکه آکالا
کیف پول فرد مهاجم به شبکه آکالا

صفحه توییتر آکالا ضمن تایید این خبر اعلام کرد که قصد دارد رای‌گیری را به صورت فوری برگزار کند که طی آن فعالیت‌های شبکه به صورت موقت و تا زمان حل مشکل متوقف شود.

توییت آکالا در خصوص هک

یکی از کاربران فعال در زمینه‌های امنیتی به نام 0xTaylor در توییتی به مقامات آکالا پیشنهاد داد که قبل از اینکه هکر بتواند این موجودی را از کیف پول خود خارج کند، شبکه را به حالت ریورت استیت (revert state) برگردانند. گویا آکالا قبلا تجربه این کار را در حمله به پروژه کارورا (Karura) داشته است. بنیاد آکالا پیش از اجاره پاراچین در شبکه پولکادات، پروژه کارورا (Karura) را در بلاکچین کوساما ایجاد کرده بود.

هنوز جزییات بیشتری از این حمله اکسپلویت منتشر نشده است و همچنین صفحه آکالا تا لحظه انتشار این خبر تصمیم خود را برای حل این مشکل اعلام نکرده است.

نکته جالب توجه این است که TVL پلتفرم آکالا تنها حدود ۷۳ میلیون دلار است و ضرب بسیار زیاد (بیش از ۱.۲ میلیارد واحد) استیبل کوین aUSD توسط هکر می‌تواند دردسر بسیار بزرگی برای این شبکه محسوب شود.

سقوط قیمت توکن‌های شبکه

در پی اعلام این خبر قیمت استیبل کوین aUSD با حدود ۹۵٪ کاهش تا حدود ۵ سنت کاهش یافت. البته این قیمت اکنون تا حد زیادی بازیابی شده است و به ۸۲ سنت رسیده است اما هنوز این استیبل کوین در حالت دی‌پگ قرار دارد.

نمودار قیمت استیبل کوین aUSD منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت استیبل کوین aUSD منبع: تریدینگ ویو

همچنین قیمت ACA توکن بومی شبکه Acala با حدود ۱۱٪ کاهش نسبت به روز گذشته به ۰.۲۹ دلار رسیده است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا