اخبار خارجی

جزییات هاردفورک واسیل در شبکه کاردانو اعلام شد

هاردفورک واسیل (Vasil) شبکه کاردانو قرار است در روز ۲۹ ژوئن (۸ تیر) اجرایی شود. سوراج (Sooraj) از توسعه‌دهندگان پروژه کاردانو در روز دوشنبه رشته توییتی منتشر کرد که جزییات بیشتری از این هاردفورک را در اختیار کاربران قرار داد. هاردفورک واسیل بر بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند در کاردانو تمرکز خواهد داشت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یو تودی، هاردفورک واسیل (Vasil) روز ۲۹ ژوئن (۸ تیر) روی شبکه کاردانو عرضه خواهد شد. در این مطلب به سراغ جزییات بیشتری از این هاردفورک از زبان یکی از توسعه‌دهندگان این شبکه خواهیم پرداخت.

سوراج از توسعه‌دهندگان پروژه کاردانو در رشته توییتی به تشریح برخی از CIPهای منتخب که قرار است در این هاردفورک اجرایی شوند، پرداخت. CIP همان پروپوزال‌هایی هستند که برای توسعه شبکه کاردانو از سمت توسعه‌دهندگان ارائه می‌شوند.

توییت سوراج در خصوص هاردفورک واسل

در ادامه به تشریح این پروپوزال‌ها می‌پردازیم:

  • پروپوزال (CIP) شماره ۳۳: این پروپوزال به چگونگی تعامل کدهای نوشته شده در پلوتوس (پلتفرم نوشتن کدهای مربوط به قراردادهای هوشمند در کاردانو) با بلاکچین کاردانو می‌پردازد. رفرنس‌های اسکریپت پلوتوس مانند سالیدیتی برای استفاده مجدد بصورت آنچین ذخیره می‌شوند و دیگر ارائه یک کپی از اسکریپت با هر تراکنش ضروری نخواهد بود. این موضوع کار توسعه‌دهندگان بر بلاکچین کاردانو را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. به علاوه استفاده مجدد از اسکریپت‌ها اندازه تراکنش‌ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و هزینه‌ اجرای اسکریپت را کمتر می‌کند بنابرین تعامل با قراردادهای هوشمند راحت‌تر انجام خواهد گرفت.
  • پروپوزال (CIP) شماره ۳۲: این پروپوزال برای حل مشکل «یک تراکنش در هر بلاک» (one transaction per block) شبکه کاردانو داده شده است. این محدودیت بدین معنی است که هر قرارداد هوشمند تنها می‌تواند یک تراکنش در هر بلاک ایجاد کند. در این راهکار کاربر می‌تواند به داده اصلی دسترسی داشته باشد و دیگر ناچار نیست داده‌ای ارائه کند که با هش داده‌شده مطابقت دارد. در خروجی مدل EUTXO کاردانو بخشی به نام DATUM وجود دارد که دروازه دسترسی و ذخیره‌سازی اطلاعات روی بلاکچین است و برای دسترسی به داده‌های DATUM، نیاز به خرج کردن خروجی‌ای است که DATUM به آن ضمیمه شده است. به عبارت دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) نیاز داشتند تا خروجی خرج‌شده یک تراکنش را بازسازی کنند. با این راهکار این برنامه‌ها قادر خواهند بود تا بدون اینکه لازم باشد که خروجی تراکنش را خرج کنند یا آن را بازسازی کنند، به DATUM دسترسی مستقیم داشته باشند.
  • پروپوزال (CIP) شماره ۴۰: این راهکار برای محافظت از کاربران در مقابل حملات DDOs طراحی شده است. در گذشته نیاز بود تا هنگام اجرای یک قرارداد هوشمند موجودی کاربر به اندازه‌ای بیش از نیاز به وثیقه گذاشته شود که مازاد این مبلغ خطر از دست رفتن آن را از طریق حملات DDOS تقویت می‌کرد. در این مکانیسم جدید قرار است برای اجرای هر قرارداد هوشمند، تنها مبلغ به اندازه نیاز اجرای آن قرارداد از سمت کاربر به وثیقه گذاشته شود.

مجموعه این تغییرات باعث خواهد شد تا عملکرد شبکه کاردانو در طراحی و اجرای قراردادهای هوشمند هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای کاربران پیشرفت چشمگیری داشته باشد. یکی از نتایج مهم این اتفاق پیشرفت پروزه‌های حوزه دیفای روی اکوسیستم Cardano خواهد بود.

مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، چارلز هاسکینسون موسس کاردانو اعلام کرده بود که هاردفورک واسیل هاردفورک عملکرد شبکه کاردانو را به طور چشمگیری بهبود می‌بخشد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

  • هاردفورک واسیل شامل چه تغییراتی در شبکه کاردانو خواهد شد؟

تمرکز اصلی این آپدیت بر روی بهبود عملکرد شبکه کاردانو در طراحی و اجرای قراردادهای هوشمند خواهد بود که از نتایج آن گسترس برنامه‌های غیر متمرکز (Dapp) و حوزه دیفای در اکوسیستم کاردانو خواهد بود.

  • هاردفورک واسیل چه تاثیری روی قیمت ADA خواهد گذاشت؟

این موضوع به پارامترهای مختلفی بستگی دارد اما معمولا آپدیت‌هایی از این قبیل که به گسترش اکوسیستم و افزایش جذب سرمایه در حوزه دیفای منجر می‌شوند، در دراز مدت می‌توانند تاثیر مثبتی روی قیمت بگذارند.

منبع
u.today

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا