اخبار خارجی

شبکه الگورند آپدیت شد؛ سرعت ۵ برابری تراکنش‌ها و رونمایی از قابلیت State Proofs

الگورند (Algorand) در روز ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) به روزرسانی جدیدی را بر روی شبکه خود اعمال کرد. به موجب این آپدیت پردازش تراکنش در این بلاکچین ۵ برابر سریع‌تر شده است و با افزودن مکانیسم اثبات حالت (State Proofs) امکان ارتباط بین زنجیره‌ای الگورند با هر شبکه با مکانیسم اجماع PoS به شکل بی‌واسطه و بدوم نیاز به اعتماد فراهم شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو اسلیت، آپدیت اخیر شبکه الگورند ظرفیت پردازشی این بلاکچین را از ۱۲۰۰ تراکنش بر ثانیه به ۶۰۰۰ تراکنش بر ثانیه افزایش داده است. این در حالی است که شبکه‌ای مثل بیت کوین تنها ۵ تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند و این آمار برای اتریوم تنها ۱۰ تراکنش در ثانیه است.

رونمایی از قابلیت State Proofs الگورند

تغییر مهم دیگری که این آپدیت در بلاکچین لایه ۱ الگورند به وجود آورده است؛ بحث ارتباطات بین زنجیره‌ای بدون نیاز به اعتماد است. در گذشته نیاز بود که با اعتماد به یک پل (بریج) متمرکز یا تاییدکنندگان یک شبکه این کار صورت پذیرد که با رونمایی از قابلیت State Proofs این مشکل برطرف شده است.

در حال حاضر هر شبکه‌ای که از مکانیسم گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند می‌تواند از طریق این مکانیسم با شبکه الگورند بی‌واسطه در ارتباط باشد و این در حالی است که برای این ارتباط نیازی به صرف هزینه یا نگرانی بابت امنیت وجود ندارد. علاوه بر آن خطر حملات اکسپلویت در بریج‌ها نیز از بین خواهد رفت.

برای نمونه شکل زیر ارتباط بین شبکه‌های اتریوم و الگورند را با همین مکانیسم نشان می‌دهد که در آن آلیس قصد دارد بدون استفاده از بریج‌های مرسوم ۱۰ توکن Alice Coin از شبکه الگورند برای باب در شبکه اتریوم بفرستد. برای این کار نیاز است تا ۱۰ توکن آلیس در قرارداد هوشمند بریج (بدون نیاز به اعتماد) الگورند قفل شوند و شبکه گواه حالت را برای این وثیقه صادر می‌کند. در این زمان تکنولوژی دانش صفر (zk-Snark) به کمک الگورند می‌آید و معتبر بودن این گواه را از طیق کلاینت‌های سبک (Light Client) به اطلاع قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم می‌رساند. این قرارداد هوشمند ۱۰ توکن را در شبکه اتریوم مینت می‌کند و در کیف پول باب واریز می‌کند. به این دلیل به این کلاینت‌های واسط سبک گفته می‌شود که با استفاده از گواه دانش صفر، گواه اثبات را در فشرده‌ترین حالت منتقل می‌کنند و در نتیجه گس فی کمتری را مصرف می‌کنند.

مثالی از State Proofs بین شبکه‌های الگوراند و اتریوم منبع: مدیوم الگوراند
مثالی از State Proofs بین شبکه‌های الگورند و اتریوم منبع: مدیوم الگورند

این ابزار به جهت سهولت استفاده می‌تواند از جانب برنامه‌های متمرکز با استقبال زیادی مواجه شود. کما اینکه توسعه‌دهندگان ابزارهایی نیز در این آپدیت برای استفاده برنامه‌های غیرمتمرکز تعبیه کرده‌اند.

مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، پیش از این نیز این شبکه قرارداد همکاری خود را با فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) امضا کرد تا لحظات مهم و هیجان‌انگیز ادوار مختلف جام جهانی را به صورت NFT در خود ثبت کند.

منبع
mediumcryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا