اخبار آلتکویناخبار بیت کوین

کاهش تسلط بیت کوین؛ آیا فصل جدید آلتکوین ها آغاز می شود؟

تسلط آلتکوین ها بر بازار به بالاتر از سطح مقاومتی رسیده است و بیانگر رشد بیشتری نیز می‌باشد. این روند صعودی می‌تواند نشانه ای از آغاز فصل جدید آلتکوین ها باشد.

آلتکوین ها در صدد کسب سهم چشمگیر از بازار

در اوج بازار صعودی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، آلتکوین ها توانسته بودند بیش از ۶۷ درصد ارزش کل بازار ارز دیجیتال را به خود اختصاص دهند. هرچند در دو سال اخیر با کاهش سهم بازار آلتکوین ها مواجه بوده ایم.

در اوایل سپتامبر ۲۰۱۹، تسلط آلتکوین ها به ۲۹ درصد رسید. از آن زمان تاکنون، یک مثلث صعودی شروع به شکل گیری در نمودار یک روزه کرد. نوسان قیمت آلتکوین ها، یک خط افقی در سراسر اوج قیمت و یک خط روند صعودی حول کف قیمت را نشان می‌دهد.

اوایل ماه جاری، تسلط آلتکوین ها این الگوی مستمر را شکست و نشانه هایی از شروع فصل جدید آلتکوین ها را بروز داد. با اندازه گیری ارتفاع این مثلث و افزودن آن به نقطه بریک اوت (Breakout point)، این الگوی تکنیکال هدف ۱۶ درصد در روند صعودی را تخمین می‌زند. در صورت تایید شدن این روند، آلتکوین ها به زودی می‌توانند سهم ۴۰ درصدی از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهند.

نمودار تسلط بیت کوین بیان می‌کند که  چنین شرایط صعودی برای آلتکوین ها بسیار محتمل است.

تسلط بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۱۸ در کانال صعودی حفظ شده است. از آن زمان، هرگاه که تسلط بیت کوین به بالاترین نقطه این کانال رسیده، به میانه یا کف کانال اصلاح شده است. در مقابل، هنگامی که به کف کانال رسیده به میانه یا قسمت بالایی کانال برگشته است.

پس از نوسان در این الگو به مدت بیش از ۲ سال، تسلط بیت کوین در اوایل ماه ژانویه ۲۰۲۰ از کف کانال عبور کرد. طبق گفته های پیتر برانت (Peter Brandt)، هنگامی که خطی موازی برابر با فاصله ارتفاع کانال رسم می‌کنید، گرایشی به وجود می‌آید.

با این فرض، تسلط بیت کوین می‌تواند به سطح حمایتی کمتر از ۵۹ درصد برسد. این همان سطحی است که سطح اصلاحی فیبوناچی ۳۸.۲ درصد نیز بر روی آن قرار دارد.

افزایش سهم بازار آلتکوین ها می‌تواند دلیل رد شدن سیگنال های نزولی و ادامه بازار صعودی باشد.

اتریوم پیشرو در بین سه آلتکوین برتر

در یکی از مقاله های اخیر توضیح داده شد که بر اساس چندین الگوی تکنیکال، اتریوم به زودی شاهد اصلاحیه قیمت خواهد بود. برای مثال اندیکاتور TD sequential سیگنال فروش در نمودار یک روزه اتریوم را نشان می‌داد. این روند نزولی، یک الی چهار اصلاحیه کندل استیک را قبل از ادامه روند صعودی تخمین زده بود.

علاوه بر این خطوط، واگرایی نزولی بین قیمت اتر و اندیکاتور RSI، چشم انداز بدبینانه را تشدید می‌کرد. هرچند تقاضا برای این ارز دیجیتال افزایش یافت و باعث رشد قیمت آن و نامعتبر شدن سیگنال های نزولی شد.

مایکل ون دوپوپ (Michaël van de Poppe) معتقد است که اتریوم اکنون در حال ایجاد رکورد جدیدی است. وی اذعان داشت که اگر اتریوم بتواند سطح مقاومتی ۲۲۰ دلار را به سطح حمایتی تبدیل کند، در ادامه خواهد توانست به دنبال سطح مقاومتی ۳۶۰ دلار باشد.

با این وجود، ون دوپوپ افزود که اگر سطح مقاومتی ۲۲۰ دلار به سطح حمایتی تبدیل نشود، ممکن است اصلاحیه قیمت فعال شود. در این صورت وی پیش بینی کرده است که قیمت اتریوم به سطح حمایتی ۱۹۳ دلار برسد. پس از روند صعودی اخیر، یک اصلاحیه برای حفظ روند صعودی سالم و قبل از ادامه آن می‌تواند ضروری باشد.

عقب ماندن XRP و لایت کوین

اگرچه اتریوم به افزایش قیمت خود ادامه می‌دهد، اما XRP و لایت کوین نتوانسته اند از روند صعودی مشابهی بهره مند شوند. در واقع قیمت XRP و لایت کوین در تاریخ ۵ فوریه به ترتیب ۸ و ۱۱ درصد افزایش یافت. طی این مدت، اتر با افزایش قیمت کمی کمتر از ۲۰ درصد مواجه شد.

اکنون به نظر می‌رسد که XRP در حال آماده شدن برای اصلاح قیمت به میانه یا کف کانال صعودی است که از اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ وجود دارد. در این بین، روند لایت کوین بدون تغییر بوده است، به طوری که اندیکاتور MACD در نمودار ۱۲ ساعته به تدریج به حالت نزولی تبدیل می‌شود.

شرایط آتی

هنوز مشخص نیست که آیا اتریوم بدون آنکه طی روزهای آتی با اصلاحیه مواجه شود به افزایش قیمت خود ادامه خواهد داد یا خیر. نکته مشخص این است که نمودار تسلط آلتکوین ها، صعودی و نمودار تسلط بیت کوین، نزولی به نظر می‌رسد.

هرچند اندیکاتور شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال (CFGI) سطح بالایی از طمع را در بین شرکت کنندگان در بازار بیان می‌کند که یک نشانه منفی است. اخیرا مقدار CFGI به ۶۱ رسیده است که بیانگر وجود طمع است. آخرین باری که مقدار این اندیکاتور فاندامنتال در این حد زیاد بوده است، ماه آگوست ۲۰۱۹ بود که CFGI بر روی ۶۶ قرار داشت. در آن زمان، تسلط آلتکوین ها به ۱۸ درصد سقوط کرد.

گذشت زمان نشان خواهد داد که آیا روند صعودی آلتکوین ها که از اواسط ماه سپتامبر ۲۰۱۹ شروع شده است، ادامه خواهد یافت یا خیر. طبق نوسان قیمت اخیر، به نظر می‌رسد که هر اصلاحیه از اکنون به بعد می‌تواند فرصتی برای بازگشت معامله کنندگان به بازار باشد. ورود سرمایه جدید احتمالا سهم آلتکوین ها را به ۴۰ درصد خواهد رساند.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا