اخبار بیت کوین

تحلیل وضعیت قیمت بیت کوین؛ پایان شب سیه سپید است!

قیمت بیت کوین از ۲۸ ژوئن تا ۱ جولای (۸ تا ۱۱ تیر) ۴.۵٪ افزایش یافت و برای اولین بار در یک هفته مقاومت ۶۳٬۰۰۰ دلاری را شکست. کاهش قبلی قیمت عمدتا به دلیل ترس ناشی از انتقالات BTC توسط دولت آلمان و نگرانی‌ها در مورد فروش مقادیر زیادی بیت کوین توسط طلبکاران Mt. Gox در طی مراحل ورشکستگی بود. با این حال، این روند نزولی توسط سه عامل کلیدی، از جمله ورود یک سرمایه‌گذار بزرگ جدید احتمالی به بازار، معکوس شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، درآمد ضعیف شرکت‌های فناوری، ورود سرمایه به ETF‌های اسپات بیت‌کوین و ورود احتمالی سرمایه‌گذار بزرگ جدید، قیمت بیت‌کوین را به بالای ۶۳٬۰۰۰ دلار رساند.

کاهش FUD در بازار بیت کوین پس از پست مایکل دل و مشاهده جریان‌ ورود سرمایه‌ به ETFها

طبق گزارش شرکت تحلیلی شرکت آرکهام (Arkham Intelligence)، در اول جولای، دولت آلمان ۱٬۵۰۰ بیت کوین به ارزش ۹۵ میلیون دلار را به صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال منتقل کرد. دولت ایالات متحده نیز ۱٬۱۸۴ بیت کوین را در ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر) منتقل کرد. در حال حاضر، دولت آلمان ۲.۸ میلیارد دلار بیت کوین در اختیار دارد.

کیف پول دولت ایالات متحده نیز دارای بیت کوین به ارزش ۱۳.۴ میلیارد دلار است. مهم‌ترین تراکنش اخیر توسط دولت ایالات متحده در ۲۶ ژوئن (۶ تیر) رخ داد؛ زمانی که ۳٬۹۴۰ بیت کوین به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار در آن زمان به حساب Coinbase Prime ارسال شد.

علیرغم اینکه این فروش دولتی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار بود، قیمت بیت کوین از خود انعطاف‌پذیری نشان داد. این انعطاف پذیری زمانی بیشتر تقویت شد که ورود سرمایه به ETFهای اسپات بیت کوین از سر گرفته شد و تنها در چهار روز معاملاتی از ۲۵ ژوئن تا ۲۸ ژوئن (۵ تا ۸ تیر)، ۱۳۷ میلیون دلار خالص ورودی ثبت شد. علاوه بر این، بی‌ثباتی فزاینده در بازارهای سنتی و ورود بازیکنان جدید و قابل توجه در اکوسیستم بیت کوین اعتماد سرمایه‌گذاران را تقویت کرده‌اند.

مایکل دل (Michael Dell)، بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت Dell Technologies، در ۲۱ ژوئن (۱ تیر) با پیامی پیشنهادی در مورد سرمایه‌گذاری احتمالی بیت کوین، هیجانات را برانگیخت. دل توسط فوربز به عنوان یکی از ۲۰ نفر اول ثروتمندترین افراد در جهان فهرست شده است. گفتنی است شرکت دل ۵.۸۳ میلیارد دلار پول نقد و معادل آن دارد.

همچنین، در اول جولای، امبر جپن (Amber Japan)، یکی از شرکت‌های تابعه سونی در توکیو، نام خود را به S.BLOX تغییر داد تا بر تجارت ارزهای دیجیتال تمرکز کند. این شرکت تاکید کرد که هدف از به روز رسانی‌ها افزایش کاربرپسندی و گسترش ویژگی‌های آن است. S.BLOX، بر اساس آخرین گزارش‌های مالی، ۱۰.۵ میلیارد دلار سرمایه دارد. شرکت سونی تا مارس ۲۰۲۴ دارای ۱۱.۸ میلیارد دلار پول نقد و معادل آن بوده است.

افزایش ارزش سهام فناوری منجر به افزایش تقاضا برای دارایی‌های جایگزین از جمله بیت کوین شد

یکی دیگر از دلایل بهبود چشم‌انداز برخی سرمایه‌گذاران در مورد بیت کوین ناشی از نگرانی‌هایی است مبنی بر اینکه سهام فناوری در ایالات متحده به ارزش‌ بسیار بالایی رسیده است که ممکن است انتظارات فروش برای سه ماهه دوم کاهش یابد. یاهو فایننس گزارش داد مطالعه‌ای نشان داده است که سهام انویدیا اکنون با پیش فروش فوق‌العاده ۲۱ برابری معامله می‌شود که در مقایسه با ۱۲ برابر دو ماه پیش افزایش یافته است. در مقایسه، سهام مایکروسافت با ۱۲ برابر و اپل با ۸ برابر معامله می‌شوند. همه اینها نشان می‌دهند که ارزش این سهم‌ها به اوج خود رسیده‌اند.

علاوه بر این، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند فروش تسلا در سه ماهه دوم به دلیل رقابت شدید در چین و تقاضای ضعیف ناشی از نبود مدل‌های جدید مقرون به صرفه، ۳.۷٪ کاهش داشته باشد. این شرکت خودروهای الکتریکی قرار است درآمد شرکت خود را در ۲ جولای (۱۲ تیر) اعلام کند. پیش از این در سال ۲۰۲۴، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت، برنامه‌های خود را برای یک خودروی الکتریکی جدید و مقرون به صرفه‌تر لغو کرد که برخی نگرانی‌ها را برانگیخت. سهام تسلا از ابتدای سال تاکنون ۱۵.۵٪ کاهش یافته است.

به طور خلاصه، افزایش تقاضا برای بیت کوین منعکس‌کننده آن است که دارایی‌های سنتی بازار، مانند سهام و املاک و مستغلات دیگر برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست. شاخص S&P 500 در ۲۸ ژوئن به بالاترین حد خود در تاریخ رسید. همچنین، چندین سهام فناوری نیز افزایش یافتند. در همین حال، میانگین قیمت یک خانه جدید برای یک خانواده در ایالات متحده در ماه می به پایین‌ترین حد در شش ماه گذشته رسیده است.

این موارد به توضیح اینکه چرا ترس، عدم اطمینان و تردید پیرامون تراکنش‌های بیت کوین دولت ایالات متحده و آلمان فروکش کرده است، کمک کرده و راه را برای صعود به بالای ۶۳٬۰۰۰ دلار هموار می‌کنند.

شروع فرسودگی فروشندگان

بازارها همیشه به سمت بالا حرکت نمی‌کنند و شکافی در پویایی عرضه و تقاضا ایجاد می‌کنند که باعث اصلاحات قیمتی می‌شوند. یکی از راه‌های ارزیابی عرضه و تقاضا، بررسی جریان استیبل کوین‌ها در داخل و خارج از صرافی‌هاست.

میانگین بالاترین خروجی USDT که دایره‌ها جهش‌ها را نشان می‌دهند
میانگین بالاترین خروجی USDT که دایره‌ها جهش‌ها را نشان می‌دهند؛ منبع: کرپیتوکوانت

داده‌های کریپتوکوانت (CryptoQuant) میانگین اندازه ​​کل ۱۰ تراکنش برتر USDT را که از صرافی‌ها خارج می‌شوند، نشان می‌دهد. با تجزیه و تحلیل روند از سال ۲۰۲۳ تاکنون، نمودار بالا کاهش جریان خروجی را پس از افزایش شدید نشان می‌دهد. این یعنی فشار فروش در مقیاس بزرگ در صرافی‌ها در حال کاهش است. کاهش در جریان خروجی نشانه آن است که سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به نگهداری دارایی‌های خود دارند تا اینکه پول نقد را از بازار برداشت کنند. این موضوع نشان می‌دهد با شروع فرسودگی فروشندگان، احساسات سرمایه‌گذاران مثبت‌تر شده است.

نسبت MVRVهولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نسبت MVRVهولدرهای کوتاه مدت بیت کوین؛ منبع: CryptoQuant

در عین حال، قیمت اسپات بیت کوین از قیمت محقق شده (Realized price) هولدرهای کوتاه مدت (STHs) که ۶۲٬۶۰۰ دلار بود، عبور کرده است. در حال حاضر، میانگین سودآوری STHها اندکی منفی است؛ معیاری که از لحاظ تاریخی برای شناسایی دوره‌های فرسودگی فروشندگان استفاده می‌شود.

شاخص پریمیوم کوین بیس نشان می‌دهد قیمت بیت کوین به کف رسیده یا نزدیک آن است

داده‌های کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد پریمیوم قیمت بیت کوین در صرافی کوین بیس به سطوح منفی که به ندرت دیده می‌شوند، کاهش یافته است. موارد مشابه در نوامبر ۲۰۲۲ و آگوست ۲۰۲۳ بوده‌اند که در هر دو مورد قیمت افزایش یافته است.

بیت کوین با تخفیف زیادی در صرافی کوین بیس معامله می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای باشد مبنی بر اینکه قیمت بزرگترین دارایی کریپتو در حال پایین‌آمدن است و صعود بعدی در راه است.

دیوید لوانت (David Lawant)، سرپرست تحقیقات پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال فالکون ایکس (FalconX)، در پستی در پلتفرم X گفت:

همیشه تاریک‌ترین حالت قبل از طلوع صبح است. آخرین باری که پریمیوم کوین بیس به این میزان منفی بود، چند ماه قبل از رالی عظیم از اکتبر ۲۰۲۳ تا مارس ۲۰۲۴ بود.

منبع: X

شاخص پریمیوم کوین‌بیس تفاوت قیمت بیت‌کوین در صرافی کوین‌بیس را در مقایسه با صرافی بایننس در خارج از آمریکا اندازه‌گیری می‌کند.

بر اساس داده‌های کریپتوکوانت، این معیار برای یک دوره طولانی در ماه ژوئن و بیشتر ماه می منفی بوده است که بازتاب رکود بازار در سال گذشته در ماه‌های آگوست و سپتامبر است. در روز جمعه، این شاخص به نزدیک ۰.۱۹- کاهش یافت که پایین‌ترین میزان آن در بازه زمانی روزانه از زمان فروپاشی صرافی کریپتو FTX در نوامبر ۲۰۲۲ است.

مقادیر منفی این شاخص نشان‌دهنده تقاضای ضعیف و فشار فروش از سوی سرمایه‌گذاران آمریکایی است. دلایل فروش سرمایه‌گذاران احتمالا به خروج سرمایه از ETFهای اسپات بیت کوین که بسیاری از آنها از کوین بیس برای تسویه حساب استفاده می‌کنند و فروش دارایی‌های توقیف شده توسط دولت ایالات متحده از طریق کوین بیس مربوط می‌شود.

تحلیل تکنیکال TOTAL

از منظر تحلیل تکنیکال، دستاوردهای دیروز بازار کریپتو بخشی از بازگشتی است که از محل تلاقی حمایتی آغاز شد که شامل حمایت اصلی ۲.۱۸۲ تریلیون دلار و مرز میانی یک کانال موازی نزولی در نمودار TOTAL است.

نمودار TOTAL در تایم فریم روزانه
نمودار TOTAL در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

ارزش کل بازار که در زمان نگارش این مطلب، ۲.۲۶۳ تریلیون دلار است، در طی بهبود در ۱ جولای از مرز بالای کانال عبور کرد که نشان‌دهنده خروج از روند نزولی است.

در نتیجه، بازار کریپتو می‌تواند به سمت منطقه ۲.۵۲ تریلیون دلاری افزایش یابد که انتهای بالایی کانال نزولی است.
قبل از دستیابی به این هدف، کل ارزش بازار باید بر مقاومت بین ۲.۳۰ تریلیون دلار تا ۲.۳۵۸ تریلیون دلار غلبه کند؛ جایی که همه میانگین‌های متحرک اصلی در آن قرار دارند.

منبع
کوین تلگرافکوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا