اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

پیشنهاد ممنوعیت رمزارزهای مبتنی بر گواه اثبات کار، در رأی‌گیری پارلمان اروپا رد شد

علاقه‌مندان به دنیای رمزارزها در اروپا و سراسر جهان نگران اضافه‌شدن ماده قانونی ممنوعیت اثبات کار به چارچوب نظارتی MiCA بودند. این ماده قانونی که در عمل می‌توانست بیت‌کوین را در سراسر اتحادیه اروپا ممنوع کند، در رای‌گیری کمیته اقتصادی پارلمان اروپا از پیش‌نویس چارچوب نظارتی MiCA خارج شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپا، روز دوشنبه (۲۳ اسفند) با ۳۰ رای موافق در برابر ۲۳ رای مخالف، به خروج این ماده از پیش‌نویس چارچوب پیشنهادی «بازارهای دارایی‌های رمزارزی (MiCA)»، بسته نظارتی جامع اتحادیه اروپا، رای داد. شش نفر از اعضای کمیته نیز رای ممتنع دادند.

ماده قانونی مورد بحث که هفته گذشته به پیش‌نویس MiCA اضافه شد، همه ارزهای دیجیتال را ملزم می‌کرد «در مورد مکانیسم اجماعشان تابع حداقل استانداردهای زیست‌محیطی اتحادیه اروپا» باشند. اضافه شدن این ماده، بیت‌کوین و سایر رمزارزهای مبتنی بر اثبات کار را به‌خاطر مصرف انرژی بالا در تمام ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ممنوع می‌کرد. این پیشنهاد با واکنش شدید حامیان کریپتو در سراسر جهان مواجه شد.

MiCA یک چارچوب نظارتی است که شامل ۱۲۶ ماده و یک طرح تفصیلی اجرایی توسط اتحادیه اروپا و نهادهای مرتبط در کشورهای عضو است. این پیش‌نویس توسط کمیسیون اروپا در سال ۲۰۲۰ به عنوان بخشی از استراتژی امور مالی دیجیتال این اتحادیه معرفی شد.

استفان برگر (Stefan Berger)، عضو پارلمان اتحادیه اروپا درباره این موفقیت در توییتر نوشت:

پیروزی مرحله اول در رابطه با MiCA در کمیته! با پذیرش پیشنهاد من، اعضا راه را برای وضع مقررات آینده‌نگر در حوزه کریپتو هموار کردند. اکنون تنها موضوع باقیمانده، پذیرش کلیت گزارش در رای‌گیری نهایی و ارسال یک سیگنال قوی برای نوآوری است.

MiCA ممنوعیت اثبات کار را شامل نخواهد شد

این ماده قانونی که به پیش‌نویس میکا اضافه شده بود، در مورد رمزارزهای محبوب مبتنی بر اثبات کار مانند بیت‌کوین و اتریوم، که هم‌اکنون در اتحادیه اروپا معامله می‌شوند، پیشنهاد می‌کرد که مکانیسم اجماع خود را از اثبات کار به روش‌های دیگری که انرژی کمتری مصرف می‌کنند، مانند اثبات سهام تغییر دهند. اگرچه اتریوم برای انتقال کامل به مکانیزم اجماع اثبات سهام در سال آینده برنامه دارد، اما بعید است که بتوان همین کار را در مورد بیت‌کوین انجام داد.

این کمیته به عنوان نوعی مصالحه به نفع یک ماده جایگزین رای داد که کمیسیون اروپا (بازوی اجرایی اتحادیه اروپا) را ملزم می‌کند «تا اول ژانویه ۲۰۲۵ (۱۲ دی ۱۴۰۳) پیشنهادی ارائه کند که جایگاه هر گونه فعالیت استخراج رمزارز را که به طور قابل توجهی بر تغییرات آب و هوایی اثر می‌گذارد، در طبقه‌بندی فعالیت‌های پایدار اتحادیه اروپا تعیین کند».

پتریک هنسن (Patrick Hansen) یکی از فعالان حوزه رمزارزها در توییتر درباره وضعیت فعلی MiCA گفت:

فعالیت‌های استخراجی به احتمال زیاد دیگر در قانون MiCA مورد اشاره قرار نخواهد گرفت، بلکه به طبقه‌بندی تامین مالی پایدار اتحادیه اروپا اضافه می‌شود.

MiCA MICA میکا

اثبات کار از سوی برخی از قانون‌گذاران و سیاستمداران در سراسر جهان به دلیل نگرانی‌ در مورد مصرف انرژی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. برخی رهبران اتحادیه اروپا نگران هستند که انرژی‌های تجدیدپذیر به جای استفاده ملی، صرف استخراج رمزارزها مانند بیت‌کوین شود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا