آیا استفاده از خودپرداز بیت کوین کاربردی و منطقی است؟

خودپردازها را می‌توان اصلی‌ترین دستاوردهای فضای مالی سنتی دانست. حتی افرادی که در توسعه یافته‌ترین کشورها زندگی می‌کنند نیز از یکی از این دستگاه‌ها در نقطه‌ای از دنیا استفاده کرده‌اند. این ارتباط انعطاف ناپذیر بین مردم و حساب‌های بانکی آنها به صورت پراکنده در سراسر جهان وجود دارد. یکی از رویدادهایی که در تلاش برای ادغام دنیای امور مالی سنتی و ارزهای دیجیتال بوده است ظهور خودپرداز بیت کوین به حساب می‌آید.

معرفی ارز دیجیتال به جهانیان موجب از راه رسیدن چیزهای زیادی شد مثل خودپرداز یا همان ATM بیت کوین که در حقیقت تلفیقی از خودپردازهای قدیمی و نوع نوینی از آن بود و یا می‌توان آن را به نوعی تنها حاصل یک ایده آشنا دانست که نهایتا در تاریخچه بیت کوین محو می‌شود و به آرامی از بین می‌رود.

وجود خودپرداز بیت کوین منطقی است؟

خود ورداز بیت کوین چیست

 

همیشه اینطور به نظر می‌رسید که خودپرداز بیت کوین مایه مباهات و افتخار خود می‌شود آن هم تنها به دلیل اینکه ابزاری است که برای راحتی و ایجاد ارتباط بین ارز دیجیتال و چیزی که از پیش با آن آشنا بودیم ایجاد کرده است. مسئله اصلی اینجاست که اگرچه راحتی و فراهم کردن شرایط راحت به هزینه اضافه آن می‌ارزد اما این موضوع چیزی است که از نظر منطقی باید دارای بازدهی باشد که با ذهن همخوانی داشته باشد.

جستجوی آنلاین برای یافتن نقشه‌ای که محل استقرار خودپردازهای بیت کوین را دارد، رفتن به نزدیک‌ترین خودپرداز و خریدن بیت کوین با استفاده از آن در ابتدا چندان فکر بدی به نظر نمی‌رسید. با این وجود، اگر شما ساختار هزینه‌ها و مبلغ اضافه‌ای که خودپردازهای بیت کوین از شما می‌گیرند را در نظر بگیرید متوجه می‌شوید که در حال هزینه کردن مبلغ بسیار قابل توجهی برای استفاده از این دستگاه‌ها هستید.

برای مدتی شما می‌توانستید دلیل استفاده از خودپرداز بیت کوین را با عدم وجود KYC و تاییدیه مورد نیاز توجیه کنید. این راه حل منعطف به شما اجازه می‌داد تا بتوانید راه خود را به داخل و خارج از بازارهای ارز دیجیتال بدون نیاز به تاییدیه و هزینه‌های بیش از حد آن باز کنید. همچنین شما از خطرات احتمالی ارائه مشخصات و هویت خود به شرکت‌هایی که در آن زمان در بازاری نوظهور وجود داشتند و اکثرا تا حدی پر هرج و مرج و غیر قابل اعتماد بودند نیز مصون می‌ماندید.

رشد لزوما میزان ارزش را نشان نمی‌دهد

اگر به نرخ نصب یک خودپرداز بیت کوین توجه کنید به آسانی می‌توانید تصور کنید که نصب این دستگاه‌ها یک فرایند موفقیت آمیز در حال رشد است اما تصویر ذهنی شما آن طور که به نظر می‌رسد ساده و درست نیست. سالیان زیادی است که تامین کنندگان بیت کوین و حتی خودپردازهای ارز دیجیتال عمومی‌تر از بیت کوین، به صورت قابل ملاحظه‌ای محدود بوده‌اند و همین امر موجب عدم توانایی در تامین تقاضا با استفاده از ذخایر این دستگاه‌ها می‌شود.

با افزایش تعداد خودپرداز بیت کوین موجود ممکن است تا حدی مشکلات این چنینی در سال‌های اخیر کمرنگ شده باشند زیرا اکثر مشکلاتی که از این دست هستند در صورت وجود تقاضا خود را نشان می‌دهند.

من حاضر هستم در این مورد بحث کنم که رشد ثابت نصب این دستگاه‌ها صرفا پژواکی از بهبود روند پویای عرضه محدود است. با افزایش توانایی ما در تولید خودپرداز بیت کوین در روند عادی و روزانه زندگی (حتی در یک بستر خاص)، نرخ فروش و نصب سریع آنها به صورتی افزایش می‌یابد که به نظر می‌رسد روند موفقیت آمیزی را طی می‌کنیم اما آیا این به نظر شما تنها یک خواب و خیال نیست؟ حداقل از نظر من کل این روند غلط است.

مشکل اصلی ما تولید یکی از کالاهای آینده نیست

برخلاف بسیاری از تکنولوژی‌ها که با یک ایده جدید جایگزین می‌شوند، خودپرداز بیت کوین به احتمال زیاد در مرداب ایده‌هایی غرق می‌شود که متعلق به زمان پیش از آن هستند. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲، راه اندازی پروژه LocalBitcoins تریدینگ و تجارت همتا به همتا را به منازل تریدرهای ارز دیجیتال در سراسر جهان آورد و در حقیقت راحتی و انعطاف پذیری را به مردم ارائه کرد که بعدها خودپرداز بیت کوین سعی داشت آن را فراهم کند. در حالی که تنها یک سال بعد اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین در Vancouver نصب شد، می‌توان گفت که از همان ابتدا این گامی بود که به اشتباه برداشته شد.

وجوه نقد اغلب به عنوان راهی برای مقابله کردن با امور مالی سنتی در نظر گرفته می‌شوند این در حالیست که در تلاش برای کاهش هزینه‌های گزاف حاصل از مشارکت شخص ثالث در بانک‌ها هستیم. داشتن کمی پول نقد در کشوی دراور و یا حتی جورابتان برای موارد ضروری یا اینکه حتی بدانید چه مقدار پول نقد در دسترس دارید تا حدی آرامش بخش است.

اقتصاد مربوط به حوزه پول نقد مقوله‌ای است که به نظر می‌رسد در حال تغییر است اما از بین رفتن آن بعید به نظر می‌رسد. قابلیت تبدیل پول نقد به بیت کوین و یا دریافت سریع بیت کوین در ازای پول نقد، تصویری مثبت از خودپرداز بیت کوین را برای ما به نمایش می‌گذارد.

با این حال، افزایش محدودیت‌ها برای استفاده از خودپرداز بیت کوین در بسیاری از کشورها، علاوه بر هزینه‌هایی که معمولا در بطن قیمت استفاده از این دستگاه‌ها پخش می‌شوند با کمی حساب و کتاب موجب از بین رفتن حس خوب ایجاد شده در پس در اصطلاح مزایای استفاده از این دستگاه‌ها می‌شود.

زنده باد معاملات همتا به همتا

با توجه به رویکرد تهاجمی که بانک‌ها برای برخورد با افرادی که ارز دیجیتال ترید می‌کنند اتخاذ کرده‌اند، جای تعجب نیست که مردم معمولا به دنبال تبادل پول نقد خود با بیت کوین هستند. در طول سال‌ها، شکایات زیادی از طرف افرادی که در انجمن‌های ارز دیجیتال هستند در سراسر جهان به ثبت رسیده است. دلیل اصلی این نارضایتی سپرده‌های ارزی مسدود شده و بسته شدن حساب‌ها با به وجود آمدن کدورت همراه با استفاده کردن از بهترین بهانه‌ها است.

در حالی که زمانی LocalBitcoins بهترین راه برای حل این مشکل به حساب می‌آمد و موجب افزایش کنترل شما بر روی معاملات و حریم خصوصی امور مالیتان می‌شد، به نظر من حذف ناگهانی معاملات نقدی و افزایش محدودیت‌ها این ابزاری که زمانی بسیار عالی بود را کنار زده است.

با توجه به همین موضوع می‌توان گفت که تثبیت شده‌ترین تبادلات همتا به همتا نیز ممکن است برای تکامل در این مسیر تلاش کرده باشند. (توصیه من LocalCoinSwap است). این فرایند مسیر را برای معاملات همتا به همتا نه تنها برای افرادی که از دسترسی محدود به اسناد، بانک‌ها و زیرساخت‌های مالی رنج می‌برند بلکه برای افرادی مثل ما که فقط می‌خواهیم با درجه‌ای از آزادی و حریم خصوصی تجارت کنیم نیز هموار کرده است.

اسباب بازی جدید براق ما گاهی به خاطره‌ای نامتعارف تبدیل می‌شود

هنگامی که دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین برای اولین بار در کلان شهرهای دنیا ظهور کردند، به اتفاقی برای هیجان زده شدن بسیاری از افراد حاضر در این فضا تبدیل شدند. این نشانه پذیرش، حاوی امید برای افرادی بود که در این صنعت در انتظار نشسته بودند.

فارق از اینکه شما در کسب و کارهای مربوط به ارز دیجیتال یا معاملات و تریدینگ فعالیت دارید و یا فقط به توانایی‌های محتمل این تکنولوژی علاقه‌مند هستید، وجود این دستگاه‌ها و تلاش عجیب آنها برای ادغام دو دنیای درگیر و متضاد موجب امیدوار کردن و از طرفی فریب دادن بسیاری از ما شده است.

در عمل اما ما شاهد کاستی‌ها و کمبودهای این ایده پیش از آغاز راه اصلی هستیم و شاید این دستگاه‌ها به زودی به چیزی که واقعا همیشه بودند تبدیل شوند یعنی ایده‌ای ناخوشایند که در نگاه اول منطقی به نظر می‌رسید اما قابل انطباق با تغییرات دنیای پیرامون خود نبود.

در وضعیتی که می‌دانیم ارز دیجیتال آمده است تا در دنیای ما باقی بماند، به نظر می‌رسد که خودپرداز بیت کوین قادر به دوام آوردن در برابر وزش بادهای تغییر در همین مسیر یکسان نیست.


54321
امتیاز 4.5 از 2 رای

منبع hackernoon
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر