آیا جهان آماده پذیرش هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است؟

جهان پیوسته در حال حرکت به سمت دیجیتالی شدن و هوشمند‌سازی است. بیش از یک دهه است که افرادی بر روی مفهوم هوش مصنوعی (artificial intelligence) کار می‌کنند و می‌خواهند با استفاده از این فناوری کار‌های عظیمی انجام دهند، اما پیشرفت‌های صورت گرفته هنوز اندک است. ادعا می‌شود که با استفاده از فناوری هوش مصنوعی می‌توان محصولاتی را تولید کرد که در تصور یک انسان عادی نمی‌گنجند. شرکت Samsung در همین راستا در حال تلاش برای ساختن محصولی بنام Ball-E با ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است. فناوری‌های هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در کنار فناوری بلاک چین می‌توانند انقلابی عظیم برپا کنند.

قبل از پرداختن بیشتر به مفهوم اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، لازم است توضیحی در مورد مفهوم اینترنت اشیای هوشمند بدهیم. اینترنت اشیای هوشمند بر اساس مفهوم اینترنت اشیا است و در اینجا اینترنت اشیا با عملکرد مناسب هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود. فعالیت اساسی ابزار‌های اینترنت اشیا جمع‌آوری داده‌ها و سازماندهی آنها به شیوه‌ای است که مانند یادگیری ماشینی و یا زبان ماشین عمل کنند. همزمان هوش مصنوعی نیز این فرآیند‌ها را توسعه می‌دهد و به کاربران با توجه به داده‌هایشان کمک می‌کند. این دو فناوری با هم کار می‌کنند و عملکرد اینترنت اشیای هوشمند را ایجاد می‌کنند.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را می‌توان مبانی اینترنت اشیای هوشمند نامید

بلاکچین و هوش مصنوعی

 ابزار‌هایی که بر اساس اینترنت اشیا کار می‌کنند، توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شوند و به این ترتیب، سخت افزار و نرم افزار نقش اساسی در درک نیاز بعدی کاربر خواهند داشت. اینترنت اشیا و هوش مصنوعی بسیار به همدیگر مرتبط هستند و این دو فناوری را می‌توان زیربنای اینترنت اشیای هوشمند تصور کرد که قطعا با استفاده از آن می‌توان در آینده محصولات برجسته‌ای تولید کرد.

وقتی که داده‌ها به داخل ماشین وارد شد و با رفتار کاربر ترکیب شد، ابزار در نهایت آنها را سازماندهی می‌کند و بر طبق آنها عمل می‌کند. وقتی که خروجی ساخته شد، بی تردید نیاز‌های کاربر مرتفع می‌شود و بهترین نتیجه ممکن فراهم می‌آید. با استفاده از اینترنت اشیای هوشمند کم‌کم نیاز به انسان از میان برداشته می‌شود و ارزش و اعتبار بیشتری برای اینترنت اشیا فراهم خواهد آمد.

مزایای اینترنت اشیای هوشمند

طبیعتا وقتی که فناوری جدیدی ایجاد می‌شود، این فناوری دارای مزایایی است. اینترنت اشیای هوشمند نیز چنین است و این فناوری در همراهی با هوش مصنوعی مزایای زیر را به ارمغان می‌آورد:

میزان دقت

وارد کردن دستی صفحات و اسناد مختلف به کامپیوتر کاری خسته‌کننده است و موجب خطا‌های انسانی نیز می‌شود. با استفاده از اینترنت اشیای هوشمند می‌توان این داده‌ها را با سرعت و به صورت خودکار به کامپیوتر وارد کرد و دیگر خطا‌های بشری نیز در میان نخواهد بود. در این حالت، ترکیب و پردازش داده‌ها بدون هیچ مشکلی صورت می‌گیرد.

پیش‌بینی و نگهداری

اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای پیش‌بینی در مورد تعمیرات و نگهداری آینده مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از افراد و شرکت‌ها می‌خواهند با استفاده از اینترنت اشیا متوجه خرابی سیستم‌ها و وجود معایبی شوند که از دید افراد مخفی مانده است. با استفاده از اینترنت اشیای هوشمند می‌توان به این مهم دست یافت و اینترنت اشیای هوشمند به نوعی آینده را پیش‌بینی می‌کند و علت‌ها را شناسایی کرده و به رفع معایب و مشکلات می‌پردازد.

کارایی

پیش‌بینی‌هایی که از این طریق انجام می‌شود، برای همگان مفید است و کارایی افراد را تقویت کرده و میزان ضرر و یا مشکلات را کاهش می‌دهد. مردم از این طریق می‌توانند برای بهبود کسب و کار خود اقدام کنند و از شرکت‌های خود در برابر ضرر و خسارت محافظت کنند.

بینش‌هایی که از طریق هوش مصنوعی فراهم می‌آیند، باعث صرفه‌جویی در زمان و محافظت در برابر ضرر می‌شوند. این بینش‌ها پیشنهاد‌های مناسبی را برای اصلاح امور فراهم می‌آورند.

معایب اینترنت اشیای هوشمند

هوش مصنوعی اینترنت اشیا بلاک چین

هیچ چیز در این جهان به اندازه‌ای کامل نیست که هیچ مشکلی نداشته باشد. اینترنت اشیای هوشمند نیز چنین است و در کنار مزایایی که دارد، دارای معایب زیر نیز است:

حریم خصوصی

اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مانند انسان عمل نمی‌کنند. این فناوری‌ها در حالی که کار را آسان‌تر می‌کنند، توان این را ندارند که داده‌ها را کاملا خصوصی نگه دارند و بنابراین هکر‌ها و افراد دیگری ممکن است از داده‌های شما سوء‌استفاده کنند و آنها را بدزدند. وقایعی مانند از دست رفتن داده‌ها و دزدی هویت ممکن است در نتیجه این امر روی دهد.

وابستگی بیش از حد

ماهیت بشر این است که خیلی سریع به چیز‌هایی که کارش را آسان‌تر می‌کنند، اعتماد می‌کند و طولی نمی‌کشد که افراد تنبل می‌شوند و به هوش مصنوعی و اینترنت اشیا معتاد شده و تمامی امور خود را با استفاده از آنها انجام می‌دهند.

نیاز انسانی کمتر

فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا تا حدود زیادی نیاز به دخالت انسان را از میان برمی‌دارند و این برای جهان امروز که جمعیت آن به سرعت در حال رشد است و بیکاری تبدیل به یک معضل شده است، چندان خوشایند نیست. این مشکل اصلی این فناوری‌ها در جهان حرفه‌ای است و این مشکل می‌تواند بسیار جدی باشد.

این فناوری‌ها بسیاری از مشکلات را حل می‌کنند و کار ما را نیز راحت‌تر می‌کنند، اما از طرف دیگر باعث ایجاد مشکلات جدیدی نیز می‌شوند. به نظر می‌رسد که اینترنت اشیا آینده را متحول کند و دوران جدیدی را رقم زند. شما چه فکر می‌کنید؟ آینده هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را چگونه می‌بینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع hackernoon samsung
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر