آموزشیپروژه‌های کلاهبرداری

نقد و بررسی پروژه ایرانی آریا کوین (Arya Coin)؛ ادعا تا واقعیت! + ویدیو

آریا کوین (Arya Coin) یک کوین ایرانی است که بنا به ادعای سازندگان آن با هدف ایجاد یک روش پرداخت همتا به همتا (Peer to Peer) و غیرمتمرکز (همانند بیت کوین) ایجاد شده است. یکی از نکات قابل توجه در مورد این کوین ارتباط آن با یک پروژه دیگر به نام مستر دیجی کوین (Mrdigicoin) است که ظاهرا توسط یک تیم ساخته شده‌اند و تیم میهن بلاکچین پیش‌تر به نقد و بررسی این پروژه هم پرداخته است که پیشنهاد می‌کنیم آن مقاله را هم مطالعه نمایید. در این قسمت زیر ذره‌‌بین تصمیم گرفتیم به صورت کامل به نقد و بررسی پروژه ایرانی آریا کوین (Arya Coin) بپردازیم.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

AryaCoin یا AYA که برخی آن را به عنوان اولین ارز دیجیتال ایرانی هم معرفی می‌کنند یک کوین است که تراکنش‌های آن بر روی بلاکچینش ذخیره می شوند و قابل استخراج هم هست. و همانطور که گفته شد ادعا میشود که برای تسهیل در پراخت‌های همتا به همتا با حریم خصوصی بالا ایجاد شده است. اما ما در بررسی این پروژه به نکات قابل تأملی برخورد کردیم :

وایت پیپر کپی شده از روی وایت پیپر بیت کوین

سازندگان ارز دیجیتال معمولا در وایت پیپر (White paper) خود به توصیف پروژه‌شان می‌پردازند، در مورد آریا کوین ۸۰ درصد وایت پیپر پروژه عینا یک کپی بدون نقص از وایت پیپر بیت کوین است. به جز چند قسمت جزئی که به تفاوت این پروژه با بیت کوین اشاره شده است که آن هم بیشتر مربوط می‌شود به نحوه خرید و فروش در صرافی‌های آفلاین! در ویدیو منظور از این صرافی‌های آفلاین توضیح داده شده است. این قضیه نشان می‌دهد که به هر دلیل وقت زیادی صرف نوشتن وایت پیپر نشده است.

گیت‌هابی خلوت که تماما در یک روز ایجاد شده

تمام کدهای مربوط به پروژه در یک روز و توسط یک شخص به گیت هاب (Github) اضافه شده و آن یک نفر تنها Contributer پروژه است. که در ویدیو به جزئیات بیشتر آن اشاره شده است.

۷۳ درصد آریا کوین‌ها در یک آدرس کیف پول نگه داشته می‌شود

بر اساس اطلاعات موجود در بخش Explorer خود سایت آریا کوین ۷۳ درصد این کوین ها در یک آدرس کیف پول نگه داشته می‌شود و عجیب‌تر اینکه ۱۲۵ درصد از کوین‌ها در ۲۵ کیف پول برتر نگه‌داری می‌شود!

هش ریت پایین شبکه و آسیب پذیری آن

الگوریتم استخراج آریا کوین (AYA) مانند لایت کوین از نوع Scrypt است. هش‌ ریت این شبکه در زمان نگارش این مقاله در حدود ۲ GH/S است که قابل مقایسه با لایت کوین که هش ریت آن در حدود ۲۸۱۰۰۰ GH/S است، نمی‌باشد. همین میزان کم هش ریت (Hash Rate) شبکه می تواند آن را در برابر حمله ۵۱ درصدی آسیب پذیر کند

تمرکز هش ریت در دو استخر استخراج کوچک

با مراجعه به وبسایت miningpoolstats می‌توانید ببینید که دو استخر استخراج (Mining Pool) که یکی از آنها در ترکیه و دیگری در امریکا است ۹۵ درصد هش ریت شبکه را در اختیار دارند و به تناوب هش ریت این دو استخر جابجا می شود.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر پیشنهاد می کنیم این ویدیو را مشاهده نمایید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

55 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا