استخراج

آیا مقاومت در برابر ایسیک (ASIC) امکان پذیر است ؟

منظور از ایسیک ها (ASIC)، کامپیوتر هایی است که برای کارهای خاصی طراحی شده اند. در حوزه ارز های دیجیتال، ایسیک به کامپیوتری گفته می شود که برای استخراج بیت کوین (bitcoin) و یا دیگر ارز های دیجیتال طراحی شده است. بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال از لحاظ میزان هش (hashrate) است و دارای اجماع غیر متمرکز واقعی است. بیت کوین مثالی از آن دسته از ارز های دیجیتالی است که نمی توان آن را مقاوم در برابر ایسیک تلقی کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نکاتی پیرامون مقاومت در برابر ایسیک 

ایسیک

این بحث از ایده ایجاد پروتکلی (protocol) برمی خیزد که بتواند کاملا در برابر ایسیک مقاوم باشد. ایسیک زمانی طراحی می شود که یک عملکرد محاسباتی خاص نیازمند بهبود کارایی باشد. ایسیک ها زمانی ظاهر می شوند که وظیفه مورد نظر ارزش بهبود کارایی را داشته باشد. در جهان ارز های دیجیتال، این ارزش از پروتکل یک کوین (coin) خاص نشات می گیرد. در طول این سال ها، ارز های دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار (proof of work) از الگوریتم های هشینگ (hashing) زیادی استفاده کرده اند و در همین راستا، پیشرفت های سخت افزاری زیادی هم صورت گرفته است.

بیت کوین (bitcoin)

ژانویه 2009

لایت کوین (Litecoin)

اکتبر 2011

دش (Dash)

ژانویه 2013

مونرو (Monero)

آپریل 2014

اتریوم (Ethereum)

جولای 2015

SHA-256

یک سی پی یو، یک رای

اسکریپت

دارای بیشترین امنیت در برابر حملاتی است که از سخت افزار سفارشی استفاده می شود

X11

احتمال ایجاد ایسیک برای این ارز در کمترین حالت خود می باشد و مربوط به بخش بعدی چرخه آن می باشد

CryptoNight

دارای ناکارآمدی محاسباتی در معماری های کارت گرافیک، FPGA و ایسیک می باشد

Ethash

اقدام برای پیدا کردن راه حل برای مقاومت در برابر ایسیک

اولین ایسیک

2013

اولین ایسیک

2014

اولین ایسیک

2016

اولین ایسیک

2017

اولین ایسیک

2018

حجم بازار

تقریبا 8 میلیارد دلار

حجم بازار

تقریبا 200 میلیارد دلار

حجم بازار

تقریبا 500 میلیون دلار

حجم بازار

تقریبا 500 میلیون دلار

حجم بازار

تقریبا 50 میلیارد دلار

اکثر توسعه دهندگان کریپتو (crypto)، توسعه مبتکرانه صنعت طراحی تراشه را پیش بینی نکرده بودند و هم اینک تقریبا همه ارز های دیجیتال اصلی با سخت افزار ایسیک استخراج می شوند.

همه شبکه ها وقتی که به مرحله خاصی می رسند، طبیعتا برای استخراج به ایسیک نیاز پیدا می کنند و در صورتی که ایسیک بعد از این مرحله ظاهر شود، این نشان از سلامت شبکه دارد.

در واقع هیچ الگوریتم استخراجی مقاوم در برابر ایسیک نیست. توسعه دهندگانی در این فضا وجود دارند که می خواهند تاثیرگذاری الگوریتم های ایستا را مورد بررسی قرار دهند و به این ترتیب راه حلی بیاندیشند.

لیست پروتکل هایی که هنوز چرخه کاملی از توسعه و ترافیک کاربری کافی را برای حفظ استقلال خود باقی گذاشته اند، بسیار کوتاه می باشد.

جنجال بزرگ

همچنان که می دانید استخراج توسط کارت گرافیک بسیار مقرون به صرفه تر از استخراج توسط سی پی یو (CPU) است. کارت های گرافیک از مدت ها قبل از ظهور ارز های دیجیتال کاربرد داشته اند و در زمینه های مختلفی مانند گوشی های هوشمند، هوش مصنوعی و غیره کاربرد دارند. کارت های گرافیک در استخراج ارز های دیجیتال هم برتری خود را ثابت کرده اند.

بسیاری معتقدند که مقاومت در برابر ایسیک سرابی بیش نیست و هرگز نمی توان به این امر دست یافت. آنها معتقدند که حتی کارتهای گرافیک نیز خود مجموعه ای از ایسیک می باشند. بنابراین به نظر این افراد، تلاش در این زمینه چندان مثمر ثمر نخواهد بود.

  کارت گرافیک ها ایسیک ها
مشارکت افراد زیادی کارت گرافیک دارند و می توانند در استخراج شرکت کنند. فارم های (farms) کارت گرافیک نیز موجود هستند. ایسیک ها با رشد شبکه اجتناب ناپذیر می شوند. اقتصاد مقیاس انبوه از هر فعالیت کوچکتری پیشی می گیرد.
کارایی هزینه برق بسیار متفاوت است و کارایی نمی تواند به سطح ایسیک برسد. ترجیحا از دستگاه تولید برق مستقیم یا اتصال SmartGrid استفاده می شود، مخصوصا در مناطقی که انرژی مازاد ارزان موجود است.
گسترش فارم های کارت گرافیک سریعا می توانند گسترش پیدا کنند و تولید کوین های یک ارز دیجیتال در حال راه اندازی را متمرکز نمایند. در گذشته، تولید کنندگان ایسیک مایل بودند که امتیاز انحصاری داشته باشند زیرا معتقد بودند که آنها اولین نمونه ها را بیرون داده اند و ریسک کرده اند، این بعضا منجر به سوء استفاده در قیمت گذاری می شد.
هدف می توان از آنها برای مقاصد دیگری استفاده کرد و یا آنها را فروخت. معمولا مردم جدید ترین مدل ها را می خرند. زمان که دوره زندگی یک ایسیک تمام می شود، استفاده های دیگر و یا فروش بسیار سخت خواهد بود.
جامعه کارت گرافیک اغلب به دلیل مزیت های رقابتی حالتی انحصاری دارند و کسب و کاری با کارمزد های توسعه ایجاد می کنند. نرم افزار ایسیک برای هر ابزار شدیدا تخصصی شده است و اغلب توسط سازنده قفل می شود.

مشاهدات توسعه

بیت کوین حالا یازده ساله است و در طول این زمان مشاهداتی در مورد صنعت استخراج صورت گرفته است:

  • چرخه زندگی ایسیک ها در حال افزایش می باشد زیرا احتمال کمی وجود که جهش های عظیمی در کارایی روی دهد.
  • بازار ایسیک به طور فزاینده ای در حال رقابتی و متوازن شدن است زیرا تولید کنندگان جدید سخت افزار وارد بازار می شوند.
  • موارد ذکر شده باعث کاهش قیمت گذاری فرصت طلبانه می شود و از ایجاد انحصار جلوگیری می کند.

توضیحاتی پیرامون متمرکز گرایی

ایسیک

ماینر های (miner) بزرگ سرمایه گذاری های عظیمی برای خرید تجهیزات و مشارکت با شرکت های سازنده تراشه می کنند. هدف آنها از این کار سودآوری است و این دقیقا در برابر حمله ۵۱ درصد قرار دارد. هیج کس کسب و کار خود را به دست خودش تباه نمی کند.

در تئوری می توان با به روز رسانی مداوم الگوریتم هشینگ اقدام به مقاومت در برابر ایسیک کرد. اما این در عمل، این امر تصمیم متمرکزی است که توسط توسعه دهندگان و در خفا انجام می شود و همچنین به نود های (node) قبلی آسیب خواهد زد.

تمرکز کامل بر الگوریتم های هشینگ پیشنهاد شده کارت گرافیک و سی پی یو باعث باز شدن مسیر های دیگری برای حمله و باج گیری می شود. استخراج موثر نیازمند حافظه زیادی است و ابزار های ارزان اکثرا برای این کار مناسب نیستند.

اینکه یک الگوریتم را طوری ایجاد کنیم که کوین مورد نظر تنها با سی پی یو ماین (mine) شود، مردم را تشویق به استفاده از کامپیوتر های خانگی برای استخراج نمی کند. هزینه هایی مانند هزینه برق در این میان مطرح هستند.

به عنوان مثال مونرو (Monero) را در نظر بگیرید. این ارز، الگوریتم مقاوم در برابر ایسیک خود را ایجاد کرد و بیت مین (Bitmain) دیگر سخت افزار تخصصی برای آن نساخت. تیم مونرو تصمیم گرفتند که سریعا الگوریتم را تغییر دهند و اقدام به فورک (fork) کنند. اما این فورک ها را تا ابد نمی توان ادامه داد و همچنین نمی توان نود های قدیمی را نیز نادیده گرفت. از طرف دیگر، این کاری که از طرف تیم مونرو انجام می شود اصلا غیر متمرکز نیست.

نه افراط و نه تفریط

اجازه دهید بر نکات زیر توافق کنیم:

هم سازندگان ایسیک و هم سازندگان کارت گرافیک هر دو به طور موقت، استخراج را در انحصار خود داشته اند؛ آنها براستی بر چرخه زندگی ارز های دیجیتال مختلف تاثیر داشته اند.

با در نظر گرفتن مزیت مقیاس باید گفت که ماینر های بزرگ همیشه در رقابت با ماینر های کوچک بهتر عمل می کنند.

ایسیک ها احتمالا اجتناب ناپذیر هستند. یک شبکه در حال رشد و قوی همیشه از تخصصی شدن و اتوماسیون سود می برد.

بیایید تلاش کنیم که:

ورود را برای تولید کنندگان ایسیک آسان کنیم تا رقابت و توازن را تشویق کنیم.

ثبات دراز مدت را برای اکوسیستم (ecosystem) استخراج فراهم کنیم تا سریعا تکامل پیدا کند.

پذیرش تجاری یک پروتکل ارز دیجیتال را با سخت کردن کاربرد آن در دراز مدت خفه نکنیم.

استراتژی انجام هارد فورک برای مقاومت در برابر ایسیک زیاد موثر نیست و به مرور زمان قدرت خود را از دست می دهد. سازندگان تراشه ها می توانند تراشه هایی بسیار انعطاف پذیر و با قیمت مناسب ایجاد کنند. حتی می توان ایسیکی برای استخراج مونرو طراحی کرد که در برابر هارد فورک ها انعطاف پذیری داشته باشد و کارایی استخراج را تا ۵ برابر بالا ببرد.

نظر شما چیست؟ آیا شما هم مقاومت در برابر ایسیک را سرابی بیش نمی دانید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
blog.genesis-mining

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا