اخبار خارجی

بازرسی پروژه های دیفای اقدامی مهم برای رشد این حوزه است

در گذشته، حسابرسی به عنوان یک مانع غیرضروری در نظر گرفته می‌شد؛ اما اکنون این نگرش تغییر کرده است و بازرسی پروژه های دیفای به یک اقدام کاملا ضروری و کارآمد برای رشد این حوزه قلمداد می‌شود.

فرصت‌های حاصل شده توسط دیفای، توجه ویژه‌ای را از جانب سرمایه‌گذاران به خود جلب کرده است. ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل‌های دیفای در سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۵۰۰ درصد افزایش یافته و از مقدار تقریبی ۷۰۰ میلیون دلار در ژانویه ۲۰۲۰ به بیش از ۲۰ میلیارد دلار در ماه دسامبر ۲۰۲۰ رسیده است. در حوزه دیفای، مقدار ارزش کا مسدود شده معیار سودمندتری نسبت به ارزش بازار است؛ زیرا دقیقا گویای مقدار سرمایه‌ای است که سرمایه‌گذاران تمایل دارند به این پروتکل‌ها ارائه دهند. تعهد سرمایه‌گذاران به حوزه امور مالی غیرمتمرکز فقط منحصر به سال ۲۰۲۰ نبوده است. در سال جاری نیز مقدار سرمایه مسدود شده بیش از دو برابر شده و در ماه فوریه به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است.

اگرچه رشد Defi طی سال گذشته را می‌توان به دلیل ورود خرده سرمایه‌گذاران دانست، اما سال ۲۰۲۱ در حال تبدیل شدن به سالی است که سازمان‌ها و موسسات در حال ورود به این حوزه هستند. از آنجایی که سود حاصل از دارایی‌هایی با درآمد ثابت دائما در حال کاهش است و انتظار می‌رود که بسته‌های اقتصادی دولت آمریکا منجر به افزایش تورم شود، سرمایه‌گذاران به دنبال روش‌هایی با سود بیشتر هستند تا سرمایه‌های بسیار زیاد خود را وارد آن عرصه کنند.

مدیران آینده‌نگر به سمت دیفای روی آورده‌اند. شرکت سرکل (Circle) که عرضه کننده استیبل کوین محبوب USDC است، در آستانه عرضه اولین حساب دلار دیجیتال با سود زیاد است و هدف آن نیز سازمان‌ها هستند. این حساب می‌تواند سود سالانه تا ۱۰.۷۵ درصد ارائه دهد. اگرچه این حساب ابتدا در اختیار کسب‌وکارها قرار خواهد گرفت، اما گزینه‌های بسیار زیادی در آن وجود دارد که سرمایه‌گذاران شخصی نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

نحوه ورود سرمایه‌گذاران سازمانی و بازرسی پروژه های دیفای

دیفای

در میان رشد انفجاری دیفای در سال ۲۰۲۰، چندین حمله مختلف منجر به از دست رفتن پول سرمایه‌گذاران شد و نیمی از تمام حملات به ارزهای دیجیتال در پروتکل‌های Defi رخ داده است. بسیاری از این حملات از روش‌های جدید و خلاقانه‌ای استفاده می‌کردند. سایر حملات نیز، تقلید و تکراری از حملات پیشین بودند که جلوگیری از آنها بسیار آسان بود. اگرچه از دست دادن سرمایه‌ به هر شکل، اتفاقی ناگوار است، اما طی این حملات بود که امنیت امور مالی غیرمتمرکز به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود یافته است.

اکنون وارد شدن پروژه‌ها در فهرست صرافی‌های بزرگ مستلزم گذراندن بازرسی‌های دقیق است؛ زیرا به خطر انداختن امنیت سرمایه مشتریان می‌تواند برای صرافی‌ها تبعات زیادی در پی داشته باشد. اما امنیت منحصر به این موضوع نمی‌شود.

نکته نگران‌کننده این است که در سال ۲۰۲۰، حملاتی رخ داده‌اند که منجر به سرقت و از دست دادن سرمایه از پروتکل‌هایی شد که حسابرسی امنیتی را گذرانده بودند. اگرچه حسابرسی به بررسی کد قبل از اجرا معطوف است، اما این فرآیند نمی‌تواند تعاملات یک قرارداد پس از عرضه را مورد نظر قرار دهد. میزان تغییرات دیفای بدان معنا است که برنامه‌های و ابزارهای جدید می‌توانند ریسک‌های جدیدی را ایجاد کنند.

راهکار ممکن

ابزارهای امنیتی خودکار می‌توانند دائما بر قراردادهای هوشمند در مقابل طیف وسیعی از آسیب‌پذیری‌ها، حتی پس از اجرا در بلاک چین عمومی، نظارت داشته باشند. کاربران نیز می‌توانند قبل از تایید تراکنش و ارسال سرمایه، با درخواست اقدامات امنیتی مناسب از جانب قرارداد هوشمندی که با آن در تعامل هستند، از تراکنش‌های شخصی خود محافظت کنند. محافظت از قرارداد در حال اجرا، نکته بسیار مهمی است؛ حتی اگر تمام شرایط مساعد به نظر می‌رسند.

علاوه بر ابزارهای امنیتی، چند گزینه دیگر نیز برای تضمین امنیت در بازار وجود دارد؛ راهکارهایی در بازار وجود دارند که می‌توانند محافظت از سرمایه قفل شده کاربران در پروتکل‌های Defi را ارائه دهند. این راهکارها برای کاربران آرامش خاطر فراهم می‌کنند؛ زیرا کاربران می‌دانند که سرمایه آنها در مقابل اتفاقات پیش‌بینی‌نشده از امنیت کافی برخوردار است.

همه ما چشم‌اندازی از حوزه دیفای داریم که در آن، محافظت از ارزهای دیجیتال به سادگی بررسی یک نامه باشد و فناوری درون زنجیره‌ای بتواند قبل از انجام تراکنش‌ها، از آنها محافظت کند و امنیت یکی از ارکان اصلی تمام پلتفرم‌ها باشد.

این سطح از امنیت گسترده و جامع همراه با سود سرشار حوزه امور مالی غیرمتمرکز، می‌تواند به این عرصه کمک کند تا از سهم ۸ درصدی کنونی خود از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال، رشد بیشتری داشته باشد و به رقیبی جدی برای سیستم‌های مالی سنتی تبدیل شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا