اخبار خارجی

تغییر موضع بانک انگلستان؛ استفاده از روش پرداختی جدید با بلاک چین!

بانک انگلستان در سیستم پرداخت بین بانکی خود یک بازبینی کامل انجام داده است. مقامات رسمی تایید کرده اند که این بانک شبکه‌ای برای شرکت های فین تک (فناوری مالی) به وجود خواهد آورد تا تراکنش ها را از طریق شبکه بلاک چین انجام دهند.

بانک مرکزی بریتانیا در روز دوشنبه گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد الگوریتم اثبات مفهوم (PoC) این بانک با چندین شرکت فعال در زمینه فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) در یک آزمایش ارزیابی می‌شوند. این تست قصد دارد امکان اتصال شرکت های بلاک چینی را به نسخه به روز شده سرویس ساتنا (RTGS) (سیستم تسویه ناخالص) بانک بررسی کند.

RTGS باعث تسهیل در تسویه های بین موسسات مالی می شود که در واقع تراکنش هایی به ارزش ۵۰۰ میلیارد پوند و یا یک چهارم تولید ناخالص داخلی GDP کشور را در بر می گیرد.

مارک کارنی رییس بانک انگلستان ماه گذشته اعلام کرد که یکی از ویژگی های اصلی این بازنگری بلندپروازانه این بود که ساتنا در سیستم پرداخت خصوصی و یا در اختیار شرکت های DLT قرار بگیرد.

کارنی که قبلا ارز دیجیتال را مشکوک نامیده بود بیان کرد که پول بانک مرکزی تنها سپرده در بانک ها نخواهد بود. اثبات مفهوم PoC در ماه مارس با استارت آپ های Baton Systems، Clearmatics Technologies، و Token همکاری خود را آغاز کرد. با توجه به گزارش جدید، تمام شرکا اعلام کردند که می‌توانند به ساتنا RTGS متصل شوند تا تراکنش هایی که با ارز بانک مرکزی تعیین شده است را انجام دهند.

بانک انگلستان در بیانیه خود اعلام کرد که تمام شرکا تایید کردند که عملکرد جدید ساتنا موجب اتصال سیستم آنها و تسویه با پول بانک مرکزی می شود و در ادامه گفت که مسئولین باید بررسی کنند که آیا سرویس بازنگری شده ساتنا می تواند شکل قابل قبولی از گواه اثبات رمزنگاری شده را ارائه دهد یا نه.

سال گذشته بانک انگلستان با استارت‌آپ بلاک چین ریپل همکاری کرد تا سیستم اینترلجر را آزمایش کنند که برای هماهنگ سازی پرداخت های بین بانک مرکزی طراحی شده بود. مسئولین بانک انگلستان در آن زمان به این نتیجه رسیدند که تکنولوژی بلاک چین برای شرکت های DLT و به منظور پشتیبانی از ساتنا به حد کافی رشد نکرده و کامل نشده است.

به هر حال جدایی قریب الوقوع بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث تشویق این کشور و موسسات آن به تاکید بیشتر در خصوص جذب شرکت های فین تک شده است. این بانک امیدوار است که تا سال ۲۰۲۰، سیستم جدید ساتنا را به صورت آنلاین ارائه دهد.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا