اخبار خارجی

جهش ۱۵٪ قیمت توکن AXS؛ تغییرات امیدوارکننده بازی اکسی اینفینیتی در راه است

شرکت سازنده بازی محبوب اکسی اینفینیتی، اعلام کرد که برای حل مشکلات اقتصادی این بازی، همزمان با آغاز فصل ۲۰ بازی، مجموعه‌ای از تغییرات را در توکنومی خود اعمال خواهد کرد. هدف فوری تغییرات اعلام شده کاهش عرضه توکن SLP است که با افت قیمت شدیدی مواجه شده‌است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، روز پنجشنبه، اسکای ماویس (Sky Mavis)، شرکت سازنده بازی محبوب اکسی اینفینیتی، اعلام کرد که همزمان با آغاز فصل بیستم Axie Infinity، مجموعه‌ای از تغییرات اقتصادی را در اکوسیستم این بازی اعمال خواهد کرد. در نتیجه این تغییرات، کاربران مقدار بسیار کمتری توکن‌ SLP به عنوان پاداش دریافت می‌کنند و بیشتر پاداش‌دهی به نبردهای آنلاین بین کاربران اختصاص می‌یابد.

بازی اکسی اینفینیتی روی بلاکچین اتریوم موفقیت چشمگیری داشت و باعث محبوبیت مدل «بازی برای کسب درآمد (play-to-earn)» شد. این مدل منحصر به فرد P2E، با راه‌اندازی اکسی اینفینیتی در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد؛ اما اوج موفقیت آن در تابستان گذشته و با راه‌اندازی زنجیره جانبی رونین (Ronin) فرارسید که تراکنش‌ها را سریع‌تر و ارزان‌تر کرد.

حجم ماهانه معاملات NFT اکسی اینفینیتی به بیش از نیم میلیارد دلار رسید. توکن SLP در ماه آگوست (مرداد) به ۰.۴ دلار جهش کرد و توکن AXS در نوامبر (آبان) به حدود ۱۶۵ دلار رسید. اکسی اینفینیتی با نزدیک به ۴ میلیارد دلار حجم معاملات NFT، موفق‌ترین پروژه NFT تا به امروز است.

اما رشد چشمگیر تابستان گذشته، جای خود را به کاهش قیمت توکن و NFT‎‌های این بازی داد و این اتفاق باعث شد تا کل ایده‌ «بازی برای کسب درآمد» نیز به نوعی زیر سوال برود. SLP در ماه سپتامبر (شهریور) به کمتر از ۰.۱ دلار سقوط کرد و به نزول خود ادامه داد و در زمان نگارش خبر قیمت SLP حدود یک سنت است. این یعنی حدود ۹۷.۵٪ فاصله از اوج قیمت. قیمت AXS نیز در حال حاضر حدود ۶۲ دلار است که نزدیک به ۶۰٪ از اوج خود کاهش یافته است. با این حال در شبانه روز گذشته قیمت AXS با حدود ۱۵٪ افزایش مواجه شده است. حجم معاملات NFT هم سقوط شدیدی داشته است و از ۷۵۴ میلیون دلار در نوامبر (آبان) به ۳۰۱ میلیون دلار در دسامبر (آذر) و ۱۲۶ میلیون دلار در ژانویه (دی) رسیده است. در همین حال، قیمت اکسی‌های سطح مبتدی به حدود ۳۰ دلار رسیده است، در حالی که تابستان گذشته برای داشتن اکسی‌های مشابه باید حداقل ۲۰۰ دلار پرداخت می‌کردید.

اکنون، سازندگان Axie Infinity تغییراتی را اعلام کرده‌اند که برای احیای مدل اقتصادی موفق آن طراحی شده‌است. در توییت منتشر شده توسط تیم سازنده می‌خوانیم:

فصل بیستم بازی نزدیک است و همزمان با آغاز این فصل مجموعه‌ای از تغییرات مهم اقتصادی برای بازگرداندن تعادل اعمال خواهند شد.

توییت اکسی اینفینیتی

علت سقوط اقتصاد اکسی اینفینیتی و راهکارهای پیشنهادشده برای احیای آن

اسکای ماویس، شرکت سازنده بازی اکسی اینفینیتی، معتقد است مشکل اصلی اقتصاد این بازی، تورم توکن SLP است. مقدار SLP جدید ایجاد شده در هر روز، چهار برابر مقدار SLP سوزانده شده در فرآیند پرورش اکسی است. اکسی اینفینیتی تصمیم دارد برای رفع این مشکل، توزیع SLP را کاهش دهد. با آغاز فصل بیستم بازی، پاداش SLP برای بازی تک‌نفره به طور کامل حذف می‌شود و پاداش ماموریت‌های روزانه کاهش می‌یابد.

اسکای ماویس روز پنجشنبه نوشت:

ما معتقدیم که این تغییرات اقتصادی به ما این امکان را می‌دهد که مشکلات را حل کنیم و اقتصاد بازی را در مسیر درست قرار دهیم.

جف زرلین (Jeff Zirlin)، یکی از خالقان بازی، جمعه در یکی از اسپیس‌های توییتر اشاره کرد که تیم توسعه‌دهنده، با وجود بزرگ بودنش، اخیراً در رسیدگی به چنین مسائلی به اندازه کافی سریع نبوده است.

او پنجشنبه در توییتی نوشت:

این تغییرات باید خیلی زودتر انجام می شد.

در حال انجام یک بررسی داخلی هستیم تا ببینیم چرا این فرآیند بیش از حد نیاز زمان برده است.

اکسی اینفینیتی

برایسنت (Brycent)، استریمر محبوب بازی‌های P2E در مورد شرایط بازی اکسی اینفینیتی گفت:

رشد سریع و هیجان مثبت سال گذشته برای بازی اکسی اینفینیتی، «زود و زیادی» بود. این هیجان شدید در نهایت نتیجه معکوس داد. اکسی از منظر زیرساخت بازی و همچنین از نظر اقتصادی، برای این استقبال انبوه آماده نبود. امیدوارم که تغییرات اعلام شده افت اقتصادی اکسی را معکوس کند اما باید در مورد بازی و اکوسیستم آن در دراز مدت چاره‌ای اندیشید.

ریچ کابررا (Rich Cabrera)، بنیانگذار انجمن بورسیه کاربران اکسی با نام Ready Player DAO، گفت که تغییرات جدید اعلام شده را اولین گام مورد نیاز برای حل مشکلات اقتصادی بازی می‌داند. او گفت:

من معتقد نیستم که این تغییرات برای حل مسائلی که می‌بینیم کافی است؛ اما گام اول این است که ضرب توکن‌های جدید را کاهش دهیم بنابراین من با آن موافقم.

کابررا معتقد است باید برای توکن SLP کاربردهای جدیدی غیر از پرورش اکسی پیشنهاد شود تا توکن‌های بیشتری سوزانده‌ شده و از گردش خارج شوند. اسکای ماویس در نقشه راهی که دیروز منتشر کرد تعدادی از ایده‌های مرتبط با توکن سوزی را مطرح کرد، از جمله برخی قابلیت‌های درون بازی و تورنمنت‌هایی که کاربران برای حضور در آن ملزم به پرداخت SLP هستند. کابررا معتقد است که در نهایت چنین ویژگی‌هایی آینده اقتصاد این بازی را تعیین خواهد کرد.

بر اساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، شرکت توسعه دهنده بازی اکسی توکن حاکمیتی مورد انتظار خود به اسم RON را عرضه کرده است. اما شکایات بازیکنان بازی اکسی اینفینتی باعث شد که عرضه توکن RON آنطور که انتظار می‌رفت پیش نرود.بسیاری از گیمرها در توییتر، عصبانیت و ناراحتی خود از اکسی اینفینتی را بیان کردند. دلیل این اعتراضات، تمرکز شرکت اسکای ماویس بر روی توسعه توکن RON به جای انجام اقداماتی برای افزایش قیمت توکن SLP بوده است.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا