متوسط مقالات عمومی

وضعیت بیت کوین بعد از رویداد هاوینگ چگونه خواهد بود؟

در حالی که تنها چند هفته با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین فاصله داریم، جستجو‌ها در گوگل در مورد هاوینگ (halving) افزایش یافته است و افراد می‌خواهند بدانند که تاثیر هاوینگ بر نرخ بیت کوین چگونه خواهد بود. هاوینگ بیت کوین کش (BCH) و بیت کوین اس وی (BSV) مدتی پیش روی داد و ماینر‌ها در نتیجه این رویداد‌ها، قدرت هش خود را به زنجیره بیت کوین انتقال دادند.

بسیاری از متخصصان بر این باورند که هاوینگ تاثیر برجسته‌ای بر نرخ بیت کوین خواهد داشت و دو هاوینگ قبلی در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ نیز موید این مطلب بوده‌اند. همواره این ارز بعد از هاوینگ به قله‌های قیمتی جدیدی رسیده است.

اما وضعیت سال ۲۰۲۰ با سال‌های قبل که در آنها هاوینگ صورت گرفته تفاوت دارد و مشاهده می‌کنیم که امسال مواردی مانند بحران کرونا، جنگ بر سر قدرت هش و درخواست شدید حکومت‌ها برای قانون‌گذاری ارز‌های دیجیتال مطرح هستند.

هاوینگ بیت کوین کش و بیت کوین اس وی درسی برای بیت کوین

بیت کوین

هاوینگ بیت کوین کش و بیت کوین اس وی در ماه آوریل امسال روی داد و باعث نصف شدن پاداش استخراج برای این کوین‌ها شد. هاوینگ این دو کوین باعث انتقال قدرت هش ماینر‌ها به زنجیره بیت کوین شد که هنوز پاداش استخراج آن نصف نشده است و این قدرت هش را برای شبکه بزرگترین ارز دیجیتال جهان بسیار بالا برد.

کاهش قدرت هش شبکه دو کوین مذکور در تئوری به معنی افزایش احتمال حمله ۵۱ درصد است. در این حمله یک عامل بدکار می‌تواند بیش از ۵۰ درصد قدرت هش شبکه را در اختیار بگیرد و اقدام به خرج دوباره کوین‌ها کند. با این وجود، افرادی که منافع خاصی در دو کوین مورد بحث داشتند، شبکه این کوین‌ها را ترک نکردند و هنوز هم افرادی هستند که امنیت این دو کوین را تامین می‌کنند.

برخی از متخصصان بر این باورند که پاداش بلاک انگیزه‌ای موقتی برای ماینر‌ها بوده است که توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به کار گرفته شده است. این افراد بر این باورند که هدف اصلی ساتوشی متمایل کردن ماینر‌ها به سرمایه‌گذاری دراز مدت در یک شبکه یعنی برخوردار شدن از کارمزد تراکنش‌ها بوده است که برای همیشه باقی می‌ماند و ربطی به پاداش بلاک ندارد.

هاوینگ باعث افزایش نرخ بیت کوین کش و بیت کوین اس وی نشد و این دو کوین، از منظر قیمت با افت مواجه شده‌اند و به ترتیب ۱۵ درصد و ۱۰ درصد افت را تجربه کرده‌اند.

بعد از هاوینگ بیت کوین چه اتفاقی برای توزیع نرخ هش می‌افتد؟

هاوینگ دو کوین مذکور سوالاتی را در مورد هاوینگ بیت کوین نیز مطرح کرده است و افراد نگرانند که این هاوینگ بر نرخ این ارز تاثیر نداشته باشد. بعد از این هاوینگ، پاداش استخراج این سه کوین به یک اندازه خواهد شد و این سودآوری استخراج خواهد بود که ماینر‌ها را به سمت یکی از این کوین‌ها جلب خواهد کرد.

البته تعدادی از کارشناسان بر این باورند که هاوینگ بیت کوین با دو کوین ذکر شده تفاوت خواهد داشت. بیت کوین کش و بیت کوین اس وی از منظر این کارشناسان با مشکل تمرکز روبرو هستند که این تمرکز اساسا به افزایش اندازه بلاک در این دو کوین فورک شده از بیت کوین برمی‌گردد.

این تمرکز برای دو کوین مذکور در زمینه استخراج نیز قابل مشاهده است و می‌بینیم که اکثر استخر‌های استخراج این دو کوین متعلق به افراد خاصی هستند. در واقع این تمرکز ریشه در اندازه بلاک دارد و اساس این هارد فورک‌ها هم به همین افزایش اندازه بلاک برمی‌گردد. افزایش اندازه بلاک باعث افزایش تمرکز می‌شود زیرا نیازمندی‌هایی مانند پهنای باند و فضای دیسک را برای نود‌ها مطرح می‌کند و این باعث کاهش مشارکت افراد عادی خواهد شد.

اکنون که بیش از یک هفته از هاوینگ این دو کوین گذشته است، باز می‌بینیم که تعداد زیادی از ماینر‌های مهاجرت کرده هنوز مشغول تامین امنیت شبکه بیت کوین هستند. البته بسیاری معتقدند که این رویداد موقت است و بعد از نصف شدن پاداش استخراج پادشاه ارز‌های دیجیتال، این روند تغییر می‌کند و کوینی که پاداش استخراج بالا‌تری داشته باشد، ماینر‌های بیشتری را جذب خواهد کرد. نرخ بیت کوین بعد از فرایند هاوینگ بر سودآوری استخراج آن بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که توزیع نرخ هش بعد از هاوینگ سلطان ارز‌های دیجیتال به وضعیت سابق خود برخواهد گشت و چیزی در حدود ۳ درصد برای هر یک از این دو کوین فورک شده و ۹۴ درصد برای بیت کوین خواهد بود.

غول‌های استخراج در حال آماده شدن هستند

بیت کوین

هاوینگ پیش روی بزرگترین ارز دیجیتال جهان چالش‌های جدیدی را برای ماینر‌ها مطرح کرده است. از آنجا که میزان مصرف انرژی بر سودآوری استخراج تاثیر دارد، ماینر‌ها در فکر سخت افزار‌هایی هستند که انرژی کمتری برای استخراج نیاز داشته باشند و در نتیجه سودآوری را با توجه به کاهش پاداش استخراج تحت تاثیر قرار دهند.

مصرف مقدار انرژی از جانب یک ماشین برای انجام محاسبات شبکه بیت کوین بر کارایی آن سخت افزار تاثیر دارد و هرچه محاسبات با انرژی کمتری انجام شود، سوداوری استخراج بالا‌تر خواهد رفت. اینک سازندگان سخت افزار مانند بیت مین (Bitmain) در تلاش برای ایجاد ابزار‌هایی هستند که با انرژی کمتری اقدام به استخراج کنند و در نتیجه، سودآوری استخراج بزرگترین ارز دیجیتال جهان تحت تاثیر کاهش پاداش استخراج قرار نگیرد. کنترل این عامل باعث می‌شود که نرخ بیت کوین تنها عامل تاثیرگذار بر سودآوری این کوین در فضای بعد از هاوینگ باشد.

البته مهاجرت به سمت سخت افزار‌های جدید بسیاری از ماینر‌های خرد را از عرصه خارج می‌کند. هر فرآیند هاوینگی که روی می‌دهد بر طول زندگی سخت افزار‌های استخراج تاثیرات برجسته‌ای دارد. البته خارج شدن این ماینر‌ها از فضای استخراج یک‌شبه انجام نمی‌شود و معمولا ۶ تا ۱۲ ماه به طول می‌انجامد.

قیمت بازار نفت هم بر سرنوشت ماینر‌ها تاثیر خواهد گذاشت؛ زیرا همان طور که گفته شد، استخراج با مصرف انرژی صورت می‌گیرد و ماینر‌ها در واقع از مشتریان انرژی به حساب می‌آیند. در حال حاضر، تعدادی از شرکت‌های نفتی برجسته برای محافظت از محیط زیست اقدام به مهار گاز صادر شده از چاه‌های نفت می‌کنند و بعضی از شرکت‌های استخراج بیت کوین در شمال آمریکا از این مسئله استفاده کرده و از گاز اضافی این چاه‌ها برای استخراج استفاده می‌کنند. حال اگر قیمت نفت بسیار پایین بیاید، بسیاری از این چاه‌های نفت تعطیل خواهند شد.

البته با توجه به اینکه اکثر استخر‌های استخراج در چین هستند، قیمت نفت تاثیر کمی بر استخراج بزرگترین ارز دیجیتال جهان خواهد داشت. این استخر‌ها در چین حدود ۷۱ درصد انرژی خود را از منابع تجدید ناپذیری مانند زغال سنگ و گاز طبیعی می‌گیرند. همان طور که می‌بینیم نرخ بیت کوین بعد از هاوینگ بسیار اهمیت دارد و آینده استخراج را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بهبود نرخ هش و نگهداری کوین‌ها قبل از هاوینگ

نرخ هش بیت کوین در ماه مارس امسال و بعد از پنج‌شنبه سیاه حدود ۴۵ درصد به نسبت قله امسال کاهش یافت. این در حالی بود که نرخ بیت کوین در ۱۲ مارس به حدود ۳۸۰۰ دلار سقوط کرد. بعد از این واقعه، سختی استخراج این کوین کاهش یافت. البته عوامل بنیادین استخراج بعد از ماه مارس بهبود یافت و نرخ هش حال حاضر به مقدار زیادی نسبت به آن دوران بهبود یافته است.

در حالی که ماینر‌ها قدرت محاسباتی را برای تامین امنیت شبکه این ارز دیجیتال فراهم می‌آورند، دارندگان این کوین نیز اقدام به نگهداری آن کرده‌اند و در انتظار افزایش نرخ بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش استخراج هستند. داده‌ها نشان می‌دهد که افراد زیادی بیت کوین‌های خود را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند و این می‌تواند به معنی نگهداری دراز مدت این کوین‌ها باشد.

از طرف دیگر، تعدادی از آمریکایی‌ها ممکن است بخواهند که پولی را که حکومت قرار است به خاطر کرونا به آنها بدهد، در بیتکوین سرمایه‌گذاری کنند که این باعث ورود پول زیادی به فضای ارز دیجیتال می‌شود. داده‌ها نشان می‌دهند که خرید کریپتو در کوین بیس (coinbase) در این اواخر حدودا ۴ برابر شده است.

مدیر عامل صندوق سرمایه‌گذاری BitBull Capital اخیرا ابراز داشته که هاوینگ پیش رو مانند هاوینگ‌های قبل باعث افزایش نرخ بیت کوین خواهد شد و قیمت این کوین را افزایش خواهد داد. او همچنین ابراز داشت که با توجه به وضعیت کنونی و سخت‌تر شدن قانون‌گذاری‌ها در مورد این کوین، افزایش نرخ بیت کوین ممکن است به شدت دفعات قبل نباشد، اما در کل هاوینگ رویداد مثبتی برای این ارز دیجیتال بزرگ است. او اظهار داشت که بازار ارز دیجیتال بیشتر متکی بر سرمایه‌گذاران خرد است و این سرمایه‌گذار‌ها هم در این شرایط گرفتار ترس و تردید هستند.

با وجود اینکه نرخ بیت کوین بعد از پنج‌شنبه سیاه برگشته است اما هنوز این ارز نتوانسته به استحکام قبل از کرونا برگردد. نظر شما چیست؟ آینده بزرگترین ارز دیجیتال جهان را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا