اخبار بیت کوین

بسته شدن کندل سالانه بیت کوین در حوالی ۴۲٬۰۰۰ دلار؛ تکلیف قیمت بیت کوین چه خواهد شد؟

تحلیلگران نسبت به سرنوشت بیت کوین (BTC) بعد از تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات چندان اتفاق نظر ندارند، اما اکثر آن‌ها باور دارند که BTC ابتدا کمی رشد می‌کند و سپس کاهش می‌یابد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین‌ تلگراف، قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۳ در محدوده ۴۲٬۵۰۰ دلار قرار داشت و معامله‌گران الگوی جالبی را در روند آن پیدا کردند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه BTC – منبع: Tradingview

تاثیر ETFهای اسپات بر قیمت BTC

بیت‌ کوین در ساعات پایانی سال ۲۰۲۳ با نوسان قابل‌توجهی مواجه نشد و کندل سالانه آن در ۴۲٬۲۸۳ بسته شد. BTC نتوانست رنج معاملاتی دسامبر (آذر) خود را بشکند و گاوها را تا حدودی نگران کرد. گفتنی است بسیاری از فعالان بازار کریپتو هم منتظر تایید بالقوه ETFهای اسپات بیت کوین در آمریکا هستند. تحلیلگری به اسم کریپتو چیس (Crypto Chase) گفته است:

از نظر تکنیکال، نمودار چهار ساعته BTC در یک روند نزولی قرار دارد و به نظر من به ۴۰٬۵۰۰ دلار می‌رسد. اما تایید ETFها قرار است ظرف یک یا دو هفته آینده انجام شود. بهترین حدس من این است که ابتدا با یک حرکت شارپی صعودی و بعد با یک حرکت شارپی نزولی مواجه می‌شویم. پامپ اولیه، بیت کوین را به ۴۶٬۰۰۰ دلار می‌رساند و دامپ بعدی قیمت آن را تا ۴۰٬۰۰۰ دلار کاهش خواهد داد. سپس، بیت کوین دوباره سقف‌هایش را آزمایش می‌کند، شکست می‌خورد و اصلاح اصلی رخ می‌دهد. اگر ETFها دوباره به تاخیر بیفتند، با یک شوک نزولی مواجه می‌شویم و بیت کوین ممکن است به ۳۶٬۰۰۰ دلار برسد.

نمودار ۴ ساعته بیت کوین
نمودار ۴ ساعته BTC – منبع: توییت کریپتو چیس

تحلیلگر دیگری به اسم وال‌پاندا (WhalePanda) هم مثل کریپتو چیس گفته است:

تایید ETFها ما را به ۵۰٬۰۰۰ دلار می‌رساند. سپس بسته به مدت زمانی که طول می‌کشد تا ETFها راه‌اندازی شوند، فشار فروش آن شروع می‌شود. شاید اگر این مسئله یک ماه طول بکشد، بیت کوین تا ۴۰٬۰۰۰ دلار کاهش یابد. فکر نمی‌کنم به زیر ۳۸٬۰۰۰ دلار برسد. بعد از آن یک رالی ثابت مثل یک بازار گاوی معمولی می‌تواند بیت کوین را در آوریل تا مه ۲۰۲۴ (فروردین تا اردیبهشت ۱۴۰۳) از مرز ۷۰٬۰۰۰ دلار عبور دهد. این رالی در تابستان متوقف می‌شود و سپس سال ۲۰۲۴ را در محدوده ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱۲۰٬۰۰۰ دلار به پایان می‌رساند.

البته تحلیلگران نسبت به تاثیر ETFهای اسپات BTC اتفاق نظر ندارند و افرادی مثل آدام بک (Adam Back)، مدیرعامل شرکت بلاک‌استریم (Blockstream)، بارها اعلام کرده‌اند این صندوق‌ها هنوز روی قیمت بیت کوین تاثیری نگذاشته‌اند. شایان ذکر است قیمت BTC در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ حدود ۶۰٪ رشد کرده و در سال ۲۰۲۳ هم ۱۶۰٪ افزایش یافته است.


عملکرد ماهانه بیت کوین از سال ۲۰۱۳
عملکرد ماهانه BTC از سال ۲۰۱۳ – منبع: CoinGlass

تحلیلگران: عملکرد اتریوم در سال آینده از بیت کوین بهتر خواهد بود

برخی از تحلیلگران متوجه نکته جالبی در دفتر سفارش کوتاه‌مدت صرافی‌ها شده‌اند. تحلیلگرانی مثل اسکیو (Skew) و کردیبل کریپتو (CredibleCrypto) به این نکته اشاره کرده‌اند که نقدینگی سمت خرید (بید) صرافی کوین بیس رشد کرده و به قیمت اسپات نزدیک شده است. هر دو تحلیلگر اظهار داشته‌اند این امر می‌تواند شرایط معاملاتی خوبی را برای بیت کوین ایجاد کند. اسکیو تاکید کرده است:

تصویر پایین نشان‌دهنده بازار اسپات بیت کوین در کوین بیس است. پوزیشن‌های خرید در محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار به بالای ۴۱٬۰۰۰ دلار رسیده‌اند. نقدینگی این بخش به ۴۰۰ بیت کوین می‌رسد. خیلی جالب است!

دفتر سفارش کوین بیس
دفتر سفارش کوین بیس – منبع: توییت اسکیو

کردیبل کریپتو هم اعلام کرده است:

یکی از خریدارهای بیت کوین در کوین بیس که برای اولین بار ۵ روز پیش ظاهر شده، قیمت بید خود را از محدوده ۳۹٬۵۰۰ تا ۴۰٬۵۰۰ دلار به ۴۱٬۵۰۰ تا ۴۲٬۵۰۰ دلار افزایش داده که دقیقا زیر قیمت فعلی BTC است.

دفتر سفارش بیت کوین در کوین‌ بیس – منبع: توییت کردیبل کریپتو

مایکل فان د پوپه (Michaël van de Poppe)، بنیان‌گذار و مدیر عامل پلتفرم «MN Trading»، هم گفته است:

مارکت کپ بازار کریپتو از ۱ تریلیون دلار به ۱.۶۲ تریلیون دلار رسیده است. روند صعودی خیلی خوبی دارد، اما به دنبال یک سقف بالقوه می‌گردد. منطقه بین ۱.۸۵ تریلیون دلار یا ۲.۱۰ تریلیون دلار می‌تواند منطقه خوبی برای تثبیت باشد. بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟ به نظر من اتریوم در سال ۲۰۲۴ از بیت کوین پیشی می‌گیرد. از این رالی لذت ببرید!

مارکت کپ بازار کریپتو
مارکت کپ بازار کریپتو – منبع: توییت مایکل فان د پوپه

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا