متوسط مقالات

آیا افزایش دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین باعث افزایش پولشویی شده؟!

این مقاله را با توجه به توییت اخیر Paddy Baker شروع می‌کنیم که به این موضوع اشاره داشت که یک شرکت تحلیل داده‌های رمزنگاری شده گفته با افزایش تعداد دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین ، موارد استفاده برای دور زدن سیاست‌های ضد پولشویی افزایش زیادی داشته است.

در گزارش منتشر شده سه ماه اول امسال، شرکت تحلیل داده CipherTrace متوجه شده که سرمایه‌های زیادی به دفعات برای صرافی‌های پر ریسک ارسال شده است. منظور از پر ریسک، پلتفرم‌های مبادلاتی است که از آن‌ها بیشتر برای فعالیت‌های غیرقانونی و پولشویی استفاده می‌شود.

در این گزارش آمده که:

از سال ۲۰۱۷ مقدار پولی که از طریق دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین (یا همان BATMs) به صرافی‎‌های پر ریسک ارسال شده، رشد زیادی داشته و هر سال دو برابر شده است.

در گذشته ۲ درصد از مجموع تراکنش‌ها به سمت صرافی‌های پر ریسک ارسال می‌شدند؛ این در حالی‌ است که از سال ۲۰۱۷ تا کنون این مقدار به  ۸ درصد رسیده است.

خودپردازهای بیت کوین مشابه سایر ‌ATMها هستند با این تفاوت که از طریق آن‌ها می‌توان بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را بطور مستقیم، دقیقا مشابه یک صرافی ارز دیجیتال با استفاده از کارت اعتباری و یا حتی پول نقد خرید و فروش کرد. در این روش حتی نیازی به داشتن کیف پول الکترونیک هم نیست و دستگاه ATM کیف پول را می‌سازد و کلیدهای عمومی و خصوصی را پرینت می‌کند و به کاربر می‌دهد.

CipherTrace همچنین اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ مقدار قابل توجهی از تراکنش‌های ATMها، یعنی حدود ۸۸ درصد آن‌ها به مقصدهای مشکوکی ارسال شده‌اند. در جای دیگری از این گزارش آمده:

دستگاه‌های BATM در آینده به هدف اصلی در مباحث نظارتی تبدیل می‌شوند.

نگاهی به آمار تعداد دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین

خودپرداز بیت کوین و بحث پولشویی

این مساله همزمان با افزایش دستگاه‌های ATM بیت کوین در بازار رخ داده است. در حال حاضر طبق اعلام Coin ATM Radar، تعداد این دستگاه‌های نصب شده نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است. تعداد این دستگاه‌ها در حال حاضر ۸۳۰۰ تا است که نسبت به ژوئن سال ۲۰۱۹ حدود ۵ هزار تا بیشتر شده است.

نکته جالب دیگر این است که سرعت نصب این دستگاه‌ها هم از ابتدای سال ۲۰۲۰ بیشتر شده است. در بازه زمانی ماه ژوئن تا دسامبر ۲۰۱۹ فقط تعداد هزار دستگاه نصب شده‌اند،‌ اما تنها در۶ ماه گذشته،‌ ۲ هزار دستگاه جدید دیگر راه‌اندازی شده‌اند. تنها در ماه مارس امسال بیش از هزار دستگاه BATM جدید وارد شبکه شدند. فقط در هفته گذشته بالغ بر ۱۰۰ دستگاه جدید نصب و راه‌اندازی شده است. از بین تمام این ATMها،  حدود ۶۲۰۰ عدد یعنی بیش از دو سوم در آمریکا قرار دارند.

نمودار تعداد نصب دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین

در هفته گذشته LibertyX یکی شرکت‌های نصب خودپرداز بیت کوین اعلام کرد که در حال حاضر کاربران می‌توانند در بیش از ۲۰ هزار فروشگاه خرده ‌فروشی در آمریکا بیت کوین بخرند. این نوع شرکت‌ها مدعی هستند که تمام ملاحظات قانونی را در نصب دستگاه‌ها در نظر می‌گیرند.آن‌ها باید در شبکه نظارت بر جرائم مالی (FinCEN) ثبت شده باشند و موظفند که طبق قوانین (KYC) تمام اطلاعات تراکنش‌ها را ذخیره کنند و در صورت مشاهده هر چیز مشکوکی به مقامات مربوطه گزارش دهند.

Chris Yim هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل LibertyX می‌گوید که کاربران برای استفاده از این ATMها باید مدارک شناسایی ارائه کنند و پروسه احراز هویت را انجام دهند. همچنین دستگاه از کاربر می‌خواهد که یک آدرس کیف پول بسازد و محل خرید نیز باید قبل از ارسال بیت کوین چک و تایید شود.

شرکت Coinsource که مالک بیش از ۵۰۰ دستگاه BATM‌ در آمریکاست بر این نکته تاکید دارد که رعایت مسایل امنیتی برای آن‌ها خیلی مهم است و این نکات را در تمام پروژه‌ها پیاده کرده‌اند.

Sheffield Clark مدیر عامل LibertyX در سال ۲۰۱۸ گفت:

نکته کلیدی در این کار انطباق (با قانون) است. زمانی که ما این را درک کردیم، تمام اصول برنامه‌های KYC و AML خودمان را بر اساس آن ساختیم و متخصصانی را بکار گرفتیم که به ما در این مسیر کمک کردند.

در این بین هستند کسانی که قوانین را رعایت نکردند و به دردسر افتادند. مثلا در آکوست ۲۰۱۹ یک تریدر ۲۵ ساله بیت کوین در لس آنجلس به خاطراینکه فعالیت‌هایش با خودپرداز بیت کوین را در FinCEN ثبت قانونی نکرده بود، به جرم پولشویی مبلغ ۲۵ میلیون دلار در کارهای خلاف و قاچار دارو محکوم شد.

خودپردازهای بیت کوین به موضوع مهمی در قوانین و مقررات تبدیل می‌شوند

در سال گذشته،‌ پلیس اسپانیا اعلام کرد که یک گروه خلافکار که با یک باند بین‌المللی مواد مخدر در ارتباط بودند،‌ با پولشویی از راه خودپردازهای بیت کوین توانستند سیستم نظارتی AML ‌را دور بزنند و پول را به تامین‌کنندگان خود در کلمبیا برسانند.

آقای Tom Robinson هم‌بنیان‌گذار و مهندس ارشد شرکت Elliptic‌ در صحبتی با CoinDesk اشاره می‌کند که بعد از اقدامات FATF و شکل‌گیری مجموعه قوانین انتقال پول بین سازمان‌‎های مختلف (که به Travel Rule هم معروف است)، باعث شد که نیاز به قوانین سخت‌گیرانه‌تری در پروتکل‌های AML و KYC‌ احساس شود.

Robinson همچنین اظهار کرده که Elliptic با بسیاری از شرکت‌های عملیاتی دستگاه‌های BATM‌ درحال همکاری است و تا زمانی که قوانین جدید در این بازه در حال تدوین است، نگرانی‌ها بابت موضوع پولشویی همچنان وجود دارد. او گفته:

به طور قطع از این وضعیت عبور خواهیم کرد اما برای عملیاتی شدن چنین پروسه‌هایی در ابعاد جهانی، زمان بیشتری لازم است.

در نهایت به اینجا می‌رسیم که شرکت‌های اجرایی دستگاه‌های ATM بیت کوین باید تصمیم بگیرند که تا چه حدی می‌خواهند در حفظ حریم خصوصی کاربران تلاش کنند و در عین حال با تمام مقررات هم منطبق باشند.

Yim اضافه می‌کند:

مجموعه ریسک‌هایی در این بازار رقابتی مشاهده می‌شود و بعضی از شرکت‌های مسئول با قوانین و مقررات سخت‌گیرانه مشکلی ندارند. اما باید تعادل خوبی بین احترام به حریم خصوصی کاربر و در عین حال انطباق با قوانین وجود داشته باشد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا