مبتدی مقالات

بیت کوین بهترین دارایی قابل ذخیره برای انسان‌هاست!

در زمان نگارش این مقاله، حدود ۳.۶ درصد از کل بیت کوین‌ها توسط نهادهای سرمایه گذاری به صورت بلندمدت نگهداری می‌شود. طبق داده‌ها، ۱۳ نهاد، نزدیک ۶۰۰ هزار بیت کوین جمع کرده‌اند – که حدود ۲.۸۵ درصد از کل بیت کوین‌ها را شامل می‌شود  و ارزش تقریبی آنها ۶.۹ میلیارد دلار است. در ادامه، می‌بینید که چطور می‌توان بیت کوین را بهترین دارایی قابل ذخیره برای بشریت دانست.

در این لیست، نام چند شرکتی که برتربن ارز دیجیتال را در اختیار دارند به چشم می‌خورد:

  • شرکت میکرو استراتژی (MicroStrategy) با دارایی نزدیک به ۳۸.۲۵۰ بیت کوین (حدود ۵۶۹ میلیون دلار) .
  • شرکت گلکسی دیجیتال هولدینگ (Galaxy Digital Holdings) با ۱۶.۶۵۱ بیت کوین (حدود ۲۴۸ میلیون دلار).
  • شرکت پرداخت Square Inc (بنیانگذار آن جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیرعامل توییتر است)، با در دست داشتن ۴.۷۰۹  بیت کوین (حدود ۷۰ میلیون دلار).

در این میان، برخی از شرکت‌ها نیز به مشتریان خود کمک می‌کنند تا در بیت کوین سرمایه گذاری کنند؛ یکی از این شرکت‌ها گری اسکیل (Grayscale Investments) که حدود ۴۵۰ هزار بیت کوین (حدود ۶ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار) را در اختیار دارد.

بهترین دارایی قابل ذخیره کدام است؟

بهترین دارایی قابل ذخیره

با این اوصاف، مقدار بیت کوینی که شرکت‌های بازرگانی عمومی به عنوان ذخیره در اختیار دارند، بخش کوچکی از خزانه شرکت‌ها در سراسر جهان است؛ در واقع، مقدار واقعی پول نقد نگهداری شده، تریلیون‌ها دلار آمریکا است. اما این را در نظر بگیرید: ۹ شرکت در S&P 500 نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار پول نقد و سرمایه گذاری کوتاه مدت انجام داده‌اند و اگر تنها ۵ درصد (یا ۳۰ میلیارد دلار) از این مبلغ به بیت کوین تبدیل شود ، قیمت بیت کوین به راحتی می‌تواند ۵ برابر شود.

البته ، این سوال وجود دارد که بیت کوین را باید در کجای سبد سرمایه گذاری شرکت‌ها قرار داد؟ محتمل‌ترین دسته  “سرمایه گذاری جایگزین” است. نیاز به برقراری تعادل بین سرمایه گذاری‌های سنتی و جایگزین، ممکن است اشتهای بازار برای ارز رمزنگاری شده را کاهش دهد.

با این وجود، تقاضای بالقوه هنوز هم زیاد است. همانطور که در گزارش اخیر فیدلتی (Fidelity) ذکر شد، بازار سرمایه گذاری جایگزین تا پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۳.۴ تریلیون دلار رشد کرد و مقدار بسیار کمی از آن به صورت بیت کوین بود. برای رسیدن قیمت بیت کوین به اوج ممکن است نیاز به تبدیل ۵ درصد از این سرمایه باشد.

برخی از شرکت‌های سرمایه گذاری تصمیم گرفته‌اند که شرکت‌های هلدینگ کاملاً جداگانه‌ای را برای بیت کوین و سایر دارایی‌های رمزنگاری شده ایجاد کنند. به عنوان مثال، استون ریج (Stone Ridge) گروه سرمایه گذاری دیجیتال نیویورک را راه اندازی کرد که امروز بیش از ۱ میلیارد دلار رمز ارز دارد.

برای درک بهتر این پدیده، اخیراً گفتگوی جالبی را با مایکل سیلور (Michael Saylor)، بنیانگذار میکرو استراتژی داشتم. به طور منحصر به فردی، به نظر من انتخاب ۱۰۰ ساله او به عنوان پایه‌ای برای اندازه گیری موفقیت یا عدم موفقیت یک دارایی ذخیره شده، بسیار جالب است.

البته بیشتر شرکت‌ها با این انتظار که مدت‌ زیادی (شاید قرن‌ها) وجود خواهند داشت، تأسیس شده‌اند. حتی برای افراد، هنوز منطقی است که به چگونگی تغییر سرمایه گذاری‌ها در طول صد سال نگاه کنند؛ زیرا یک شخص ممکن است ثروتی را برای ورثه‌‌اش جمع آوری کند. همانطور که مایکل سیلور گفت:

یك روش عالی برای ارزیابی هر سرمایه گذاری، گرفتن ۱۰۰ میلیون دلار و نگهداری آن به مدت صد سال و پرسیدن این سوال است كه چه اتفاقی می‌افتد. اگر در سال ۱۹۰۰ در هر یک از بزرگ‌ترین شهرهای جهان، ۱۰۰ میلیون دلار ارز داشته باشم و ۱۰۰ سال به جلو بروم و پول را وارد بهترین بانک این شهر کنم، برایم دو نوع ریسک وجود دارد؛ خطرات طرف مقابل و خطر تورم. در مورد ریسک طرف مقابل، هر بانک بزرگ در هر شهر بزرگ در سراسر جهان، در ۱۰۰ سال شکست خورده است و احتمال این که همه چیز را از دست بدهید، ۹۰ درصد است.

البته بارزترین نقطه ضعف در هنگام بررسی عملکرد هر دارایی ذخیره شده در ۱۰۰ سال، تورم است. از بین تمام انواع دارایی‌ها، ارز فیات بیشترین تورم را در طول زمان تجربه می‌کند.

به عنوان مثال آنچه که با ۵ دلار می‌توانستید در دهه ۱۹۲۰ بخرید، به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در سال ۲۰۲۰ می‌توانید بخرید. به گزارش یک وب سایت دولتی که داده‌های دولت را به نفع مردم جمع آوری و پردازش می‌کند، دلار آمریکا هر ساله نزدیک به ۲ درصد از قدرت خرید خود را از دست می‌دهد.

در مورد دارایی‌های دیگر چطور؟

بهترین دارایی قابل ذخیره

اگر چه به نظر می‌رسد املاک و مستغلات به عنوان یک ذخیره بلندمدت یک دارایی خوب محسوب می‌شوند، اما از دست دادن ارزش آن از طریق مواردی مانند مالیات وجود دارد. از همه مهم‌تر، املاک و مستغلات با خطراتی مواجه هستند که با تغییر در مقررات یا حاکمیت عمومی همراه است. در طول ۱۰۰ سال، به شدت محتمل است که دولتی که به مالکیت املاک خصوصی احترام می‌گذارد، با دولتی جایگزین شود که این کار را نمی‌کند. این اتفاق قبلاً در قرن گذشته چندین بار در سراسر جهان رخ داده است.

در همین حال، سهام نیز با خطر ضعف مدیریت و تغییر در مقررات مواجه هستند. مایکل سیلور مثال‌هایی از تأسیسات برق و آب را ذکر کرد؛ صنایعی که شرکت‌های بسیار سودآور در آن‌ها ملی شده‌اند. ما نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که در ۱۰۰ سال آینده، به عنوان مثال، قرار نیست ارائه دهندگان خدمات اینترنت به خدمات عمومی تبدیل شوند.

حتی اگر طلا و سایر فلزات گران‌بها را با دید ۱۰۰ ساله نگاه کنید، با مشکل روبرو می‌شوند. اگرچه بر ارزش آن‌ها با گذشت زمان افزوده می‌شود، اما نگهداری آن‌ها می‌تواند استرس‌زا باشد.

شما می‌توانید از خدمات ذخیره سازی شخص ثالث مانند بانک‌های تجاری استفاده کنید؛ اما تاریخ به ما آموخته است که حتی در آنجا نیز می‌توان طلا را از دست داد، خصوصاً در زمان جنگ یا تحولات سیاسی مانند انقلاب. این نیز در قرن گذشته چندین بار اتفاق افتاده است. در طول جنگ جهانی دوم، طلاهای زیادی توسط بازیگران دولتی و غیر دولتی به سرقت رفت. به همین منوال، در طول انقلاب شوروی، بسیاری از طلاهای خصوصی توسط دولت جدید تصرف شد.

بیت کوین چطور؟

در حال حاضر، بیت کوین هیچ خطری برای طرف مقابل ندارد. به عبارت دیگر، ما نباید نگران این باشیم که اقدامات شخص ثالث منجر به کاهش قابل توجه ارزش دارایی شود. همچنین از خطرات ناشی از تنظیم یا تغییر شدید در سیاست‌های دولت محافظت می‌شود. دارندگان بیت کوین همیشه کنترل کامل آن را در دست دارند.

پلتفرم بیت کوین به عنوان یک شبکه همتا به همتا، به دارندگان دارایی سطحی از کنترل را می‌دهد که مقررات یا استفاده از بستری که دولتمردان فراهم می‌کند را دور می‌زند. در همین حال، تقریبا اطمینان داریم که ارزش آن در طی سال‌ها به رشد خود ادامه خواهد داد؛ زیرا میزان تأمین برتربن ارز دیجیتال مشخص شده و میزان انتشار کوین‌های جدید، هر چهار سال به نصف کاهش می‌یابد.

استقلال و کمبود بیت کوین به احتمال زیاد ارزش آن را با گذشت زمان افزایش می‌دهد و در ۱۰۰ سال تعجب آور نیست که قیمت آن را به مراتب بالاتر از قیمت امروز ببینید.

این مقاله شامل توصیه‌های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و تجاری شامل ریسک است. خوانندگان هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری باید حتماً تحقیقات خود را انجام دهند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا