مقالات

پاداش استخراج بیت کوین در سال ۲۱۴۰ تنها یک ساتوشی خواهد بود!

با نزدیک شدن به هاوینگ (halving) سال ۲۰۲۰، بسیاری به آینده نگاه می کنند و سعی دارند پیش بینی کنند که در ۱۰۰ سال آینده ماینینگ چگونه خواهد بود. آنچه که برای ما مسلم است این است که بعد از استخراج آخرین بیت کوین (bitcoin)، پاداش بلاک تنها ۱ ساتوشی خواهد بود. اما به نظر شما یک ساتوشی در آن زمان چقدر ارزش خواهد داشت؟

همه ساتوشی ها را باید به حساب آورد

با بازگشت بیت کوین به بالای سطح روانشناختی ۱۰ هزار دلار در خلال امسال، استخراج بیت کوین بار دیگر توجه ها را به خود جلب کرد. همچنان که اکثرا می دانید، پاداش بلاک بیت کوین بعد از هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک نصف می شود و به این فرآیند هاوینگ گفته می شود. از آنجا که هر بلاک تقریبا ۱۰ دقیقه ادامه خواهد داشت، فرآیند هاوینگ تقریبا هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد.

هاوینگ بعدی در حدود نیم سال بعد و حدودا در ماه می ۲۰۲۰ روی می دهد و در آن پاداش بلاک از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۷۵ بیت کوین کاهش خواهد داشت. کارشناسان محاسبه کرده اند که با ادامه یافتن فرایند هاوینگ و استخراج تمامی این ۲۱ بیت کوین، پاداش بلاک بیت کوین در حدود سال ۲۱۴۰ تنها یک ساتوشی خواهد بود.

استخراج بیت کوین در همه دوران ها و موجود بودن پاداش بلاک

استخراج بیت کوین از ۳ ژانویه ۲۰۰۹ و پس از ماین کردن جنسیس بلاک (Genesis Block) توسط ساتوشی ناکاموتوی افسانه ای آغاز شد. پاداش هر بلاک در آن روز ها ۵۰ بیت کوین بود که به قیمت امروز آن اگر محاسبه شود، مقدار قابل توجه ای می باشد.

ساتوشی طوری معماری بیت کوین را چید که هر چهار سال یکبار مقدار عرضه آن نصف شود تا بر تقاضای آن افزوده گردد. تفاوت بیت کوین با ارز های فیات و دارایی های قبلی خود نیز در این نکته می باشد. با فرا رسیدن سال ۲۱۴۰، تنها منبع درآمد ماینر ها کارمزد های تراکنش ها می باشد و کارشناسان تخمین می زننند که تا آن زمان، بیت کوین قادر به پردازش ده ها هزار تراکنش در هر بلاک می باشد و این درآمد خوبی را برای ماینر ها رقم خواهد زد. علاوه بر این، پیش بینی می شود که تا آن زمان استخراج بهبود یابد و برای انجام آن از انرژی های تمیز و تجدید شدنی استفاده شود. بنابراین استخراج در آن زمان پایدار تر و قابل اتکا تر از امروز خواهد بود.

یک ساتوشی در سال ۲۱۴۰ چقدر ارزش خواهد داشت؟ 

پاداش بلاک

گمانه زنی های زیادی در مورد صنعت استخراج شده است. بسیاری در تحیر هستند که آیا این صنعت با کاهش پاداش استخراج همچنان ادامه خواهد یافت و بسیاری نیز به آن خوش بین بوده و اقدام به پیش بینی قیمت بیت کوین در آن زمان کرده اند. بعضی از مفسران بر این باورند که قیمت یک بیت کوین در آن زمان به حدود ۴/۲۰۵/۷۱۴ دلار خواهد رسید و بنابراین ارزش هر ساتوشی چیزی در حدود ۱۰۰۰ دلار خواهد بود.

نظراتی نیز پیرامون این موضوع وجود دارد که آیا چین همچنان در زمینه استخراج پیشگام خواهد بود یا جای خود را به کشور دیگری خواهد داد. امروزه می بینیم که بیت مین (Bitmain) و بسیاری از دیگر شرکت های استخراج قصد استفاده از شرایط مطلوب تگزاس و استفاده از انرژی تجدید پذیر آنجا را دارند. البته پیش بینی آینده این صنعت کار آسانی نیست.

نظر شما در مورد آینده استخراج بیت کوین و پاداش بلاک آن چیست؟ آیا فکر می کنید بیت کوین تا ۱۲۰ سال دیگر به حیات خود همچنان ادامه خواهد داد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا