مقالات عمومی

چین می تواند هر زمانی که بخواهد بیت کوین را نابود کند!

تحقیقاتی که توسط دانشگاه پرینستون و دانشگاه بین المللی فلوریدا انجام شده است نشانگر این نکته است که اگر چین بخواهد، توانایی نابود کردن بیت کوین را دارد. این موضوع در قالب مقاله ای با عنوان “تهدید چین: تحلیلی بر تاثیر چینی ها بر بیت کوین” منتشر شد و به عواملی مانند قدرت انحصار بازار بیت کوین توسط چین و حتی نابودی این ارز دیجیتالی می شود پرداخته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

مولفین این مقاله که عبارت اند از بن کیزر، میریه جورادو و الکس لجر، یکی از اصلی ترین دلایلی که در مقاله خود ذکر کرده اند نهادهای بسیار زیادی است که در چین به فعالیت ماینینگ می پردازند.

این تحقیق با مقدمه و مروری بر نقش و عملکرد چین در بیت کوین و تاریخچه رشد این ارز آغاز می شود. پس از سال ۲۰۱۳، معیارهای بازار به وضوح نشان داد که با توجه به میزان تبادل یوان با ارزهای دیجیتالی، کشور چین بازار این نوع ارزها را زیر سلطه خود گرفته بود.

این امر باعث شکوفایی استخرهای ماینینگ در کشور چین شد و تا سال ۲۰۱۵ این کشور دارای ۵۰ درصد قدرت هش این شبکه بود.  در حال حاضر، با توجه به تحقیقات انجام شده، چین در نسبت با دیگر کشورها دارای بالاترین قدرت هش است.

این تحقیقات نشان می دهد که چین دومین کشور بزرگ آسیایی است که “قوی ترین مخالف بیت کوین” محسوب می شود. در این تحقیق آمده است:

ما برای تجزیه و تحلیل چین را انتخاب کردیم زیرا آنها یکی از قدرتمندترین دشمنان بالقوه بیت کوین هستند و ما متوجه شدیم که آنها دارای انگیزه های مختلف و برجسته ای برای حمله به این سیستم قابلیت های گوناگون قانونی و فنی برای انجام این حملات هستند 

در ادامه، این تحقیق به چهار عامل  اصلی که باعث سلطه چین در عرصه بیت کوین شده است، می پردازد.

 اولین عامل، اقتدار قانونی است. دولت چین دارای اختیارات نظارتی و قانونی گسترده در کشور خود است و می تواند به راحتی آن را برای  کاربران چینی بیت کوین فعال کند. آنها همچنین قوانینی دارند که به پشتوانه آن به طور مستقیم بر بخش های ماینینگ و صرافی تاثیر می گذارند.

عامل دوم، دستکاری در اینترنت، سانسور و نظارت است. فایروال بزرگ چین [GFW] برای نظارت و فیلتر کردن مسیر اینترنت بسیار مشهور است. در حالی که این نگرش به اینترنت و این عملکرد نظارتی خود یکی از مسائل اساسی در بیت کوین است و مبحث غیرمتمرکز سازی را زیر سوال می برد. مقامات چینی از ابزاری استفاده می کنند که به آن “کانون بزرگ” می گویند و از این ابزار برای تزریق کد مخرب به بسته هایی که در حال گذر هستند استفاده می کنند. این ابزار می تواند آسیب های جدی به انتقال اطلاعات مربوط به بیت کوین برساند.

سومین عامل مربوط به قدرت چینی ها در دستکاری قیمت بیت کوین به علت دارا بودن تعداد زیادی از استخر ماینینگ می شود. از آنجایی که در حال حاضر ۷۴ درصد از ماینرهای بیت کوین در چین مستقر هستند، این امر باعث می شود تا آنها به سادگی به توانند به بیش از ۵۰ درصد دارایی کلی این ارز دیجیتالی برسند و به شبکه حمله کنند. احتمال چنین حمله به این دلیل بالاست که هر استخر ماینینگ دارای یک مدیر است که آن مدیر خود زیر نظر دولت کار می کند بنابراین از این طریق دولت به راحتی می تواند بر روند ماین کردن بیت کوین اثر گذار باشد.

این تحقیق اذعان می کند که عامل نهایی، ارتباطات بسیار خوب آنها در شبکه بیت کوین است. با توجه به مجاورت استخرهای ماینینگ،  بلاک های انتخاب شده برای نشستن روی بلاک چین نیز می تواند تحت تاثیر دولتمردان چین باشد.

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا