اخبار بیت کوین

گردهمایی توسعه‌دهندگان بیت کوین در مورد شلوغی شبکه: باید توکن‌های BRC-20 را به لایه ۲ بفرستیم

به دنبال محبوبیت پروتکل اوردینالز و توکن‌های BRC-20 در ماه‌های اخیر شاهد افزایش کارمزدها و شلوغی در شبکه بیت کوین هستیم. به دنبال این مشکلات، جمعی از توسعه‌دهندگان بیت کوین کور در تاریخ ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) در رابطه با اینکه آیا لازم است برای این تراکنش‌های «بی‌ارزش» اقدام خاصی انجام دهند صحبت کردند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش وو تاک، علی شریف (Ali Sherief)، یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین کور در این صحبت‌ها به ارائه راهکاری اختیاری برای حذف آنی تمامی تراکنش‌های غیراستاندارد تپ روت اشاره کرد. برخی از توسعه‌دهندگان سانسور مستقیم این تراکنش‌ها را پیشنهاد می‌کنند و برخی دیگر معتقدند نیازی به مداخله وجود ندارد. علاوه بر این، تعدادی از توسعه‌دهندگان به دنبال هدایت این تقاضا به سمت شبکه‌های لایه ۲ هستند. در ادامه، خلاصه صحبت‌های برخی از توسعه‌دهندگان بیت کوین کور آورده شده است.

علی شریف، یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین کور که شروع‌کننده این بحث بود در این رابطه گفت:

من معتقدم همه افراد حاضر در این لیست (فهرست توسعه‌دهندگان بیت کوین کور) از شلوغی اخیر شبکه بیت کوین که به دلیل پروژه‌هایی مثل توکن‌های BRC-20 ایجاد شده است باخبرند. این اتفاق از دسامبر (آذر) سال ۲۰۱۷ تاکنون مشاهده نشده است. توکن‌های بی‌ارزشی که باعث این شلوغی می‌شوند، کاربرد عادی بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال همتا به همتا را تهدید می‌کنند. اگر ظرف چند هفته آتی این شلوغی کاهش پیدا نکند آیا باید اقدام کنیم؟

لازم به ذکر است که چند روز پس از این مکالمه شرکت لایتنینگ لبز، راهکار لایه ۲ لایتنینگ از نسخه بهینه شده صدور توکن‌های BRC-20 روی شبکه بیت کوین رونمایی کرد.

شریف در ادامه افزود:

توسعه‌دهندگان، ماینرها و کاربران شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهند. از آنجایی که ماینرها تا حد زیادی مسئول تایید تراکنش‌های این توکن‌ها هستند، هماهنگی تراکنش‌ها مختل شده است. علیرغم اینکه این جامعه (جامعه توسعه‌دهندگان) مگر در موارد ضروری، از مداخله اجتناب می‌کند، من فکر می‌کنم حالا باید یک سری اقداماتی مثل محدود کردن خلا موجود در BIP 342 و ارائه BIPهای جدید و تغییراتی در کد بیس بیت کوین کور انجام دهیم.

شریف در ادامه بر پیدا کردن یک راه حل موقت تاکید کرد:

از طرف دیگر، می‌توانیم در سطح نودها تراکنش‌ها را سانسور و قابلیتی برای حذف آنی تمامی تراکنش‌های غیراستاندارد تپ روت معرفی کنیم. پیاده‌سازی چنین راه‌حلی آسان‌تر است اما ممکن است تا نسخه بعدی نرم‌افزار در دسترس نباشد. باید راه‌کاری پیدا کنیم که برای همه جواب دهد و مسئولیت حصول اطمینان از عدم تکرار این شلوغی با استفاده از تپ روت را برعهده بگیریم.

مایکل فولکسن (Michael Folkson) در این رابطه گفت:

ماینرها تراکنش‌هایی با کارمزد بالا و سازگار با الگوریتم اجماع شبکه را در بلاک‌ها قرار می‌دهند. روی کاغذ برای اینکه برخی از تراکنش‌ها در بلاک قرار نگیرد دو راه حل وجود دارد: تغییر اجماع یا تغییر سیاست. تغییر اجتماع فرآیند دشواری است و اثربخشی محدودی دارد، در حالی که با تغییر سیاست، همچنان ماینرها اختیار را برعهده دارند.

طراحی پروپوزال BIP 342 بر اساس دلایل فنی خاصی انجام شده و به سادگی نمی‌توان گت که خوب یا بد هستند. تغییر سیاست یا اجماع شبکه امکان‌پذیر نیست. سهولت استفاده از تراکنش‌ها به فضای محدود بلاک و تقاضای بازار مربوط است نه اینکه از آدرس‌های تپ روت یا غیر تپ روت استفاده شود. ایجاد تغییرات بدون فکر کردن به همه چیز می تواند به جای بهتر شدن، اوضاع را بدتر کند.

اریک آرونستی (Erik Aronesty) در این رابطه افزود:

بیت کوین ممکن است نتواند یک لجر جهانی و شامل همه‌چیز باشد و همچنان کاربردی و غیرمتمرکز بماند. در عوض، استفاده از این ارز به عنوان پول باید تنها هدف آن باشد. می‌توان از شبکه بیت کوین برای ایجاد مکانیسم انگیزشی دائمی برای تراکنش‌های غیر ارزی هم استفاده کرد، اما این تراکنش‌ها باید خارج از بلاکچین اصلی و در لایه دوم انجام شوند.

لوک دشجر (Luke Dashjr) در رابطه با مشکلات اخیر در شبکه بیت کوین گفت:

ماه‌ها پیش باید اقداماتی انجام می‌شد. فیلتر کردن تراکنش‌های اسپم از همان روز اول بخشی از سیاست‌های بیت کوین کور بوده است. این اشتباه است که این فیلترها به تراکنش‌های تپ روت گسترش نیافته است. می‌توان فیلترهای فعلی را به تراکنش‌های تپ روت وارد و یا از رویکردی متفاوت مثل OP_RETURN استفاده کرد. از آنجایی که این کار صرفا برای برطرف کردن یک باگ است، نیازی نیست تا یک به‌روزرسانی بزرگ منتظر باشیم و آن را به تاخیر بیندازیم.

پیتر تاد (Peter Todd) افزود:

ماینرها میلیون‌ها دلار از تراکنش‌های مربوط به پروتکل اوردینالز به دست می‌آورند. ماینرها می‌توانند نود خود را اجرا کرده و به یکدیگر متصل شوند. بسیاری از افراد از جمله خود من به اجرای نودهایی که این تراکنش‌ها را مسدود نمی‌کنند ادامه خواهند داد.

توسعه‌دهنده‌ دیگری با نام jk_14 در این رابطه گفت:

اسپم شبکه دلیل اصلی این بحث نیست. اقدامی باید انجام شود. دلیل آن کارمزدهای ۳۰ دلاری برای هر تراکنش است و نیاز است تا راه‌حلی برای کارمزد بالا در درازمدت پیدا کنیم که با نیاز همه مطابقت داشته باشد.

الکساندر (Aleksandr) در این باره گفت:

دو راه جلوی ماست: اینکه تنها تا ۱۰٪ از فضای بلاک را به تراکنش‌های غیراستاندارد اختصاص دهیم یا اینکه معماری شبکه را به گونه‌ای تغییر دهیم که کارمزد تراکنش‌های آنچین اوردینالز به شدت افزایش یابد. این کار باعث می‌شود آنها به سراغ شبکه لایتنینگ بروند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا