اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

نسخه ۲۳.۰ نرم‌افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core) منتشر شد

نسخه ۲۳.۰ نرم‌افزار متن باز بیت کوین کور (Bitcoin Core) در ۶ اردیبهشت منتشر شد. این اولین به‌روزرسانی بیت‌کوین کور در سال ۲۰۲۲ است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بیت‌کوین‌مگزین، بیت کوین کور ۲۳.۰ که ۱۳۲ توسعه‌دهنده حدود هفت ماه روی آن کار کرده‌اند امروز منتشر شد. این نسخه از نرم‌افزار کلاینت بیت کوین در مقایسه با نسخه‌های قبلی، در مورد کیف پول بیت‌کوین کور، ارتباطات و شبکه همتا به همتا، تخمین کارمزد و موارد دیگر بهبود ملموسی دارد.

پشتیبانی بومی از Taproot

بیت کوین کور اکنون به کاربر اجازه می‌دهد تا هنگام ایجاد کیف پول جدید، آدرس تپ روت (Taproot) را انتخاب کند. البته این گزینه به عنوان پیش‌فرض قرار نگرفته است چراکه بسیاری از کیف‌پول‌ها در اکوسیستم هنوز توانایی ارسال تراکنش به آدرس تپ روت را ندارند. با وجود این، به کاربر این امکان داده شده است که آدرس‌ دریافت Taproot را برای کیف پول‌های تازه ایجاد شده انتخاب کند. با پشتیبانی بومی بیت‌کوین کور از آدرس‌های تپ روت، گام مهمی در جهت تشویق پذیرش گسترده‌تر Taproot برداشته شده است.

پشتیبانی بومی بیت کوین کور از تپ روت Taproot
پشتیبانی بومی از تپ روت در نسخه ۲۳ بیت کوین کور

امکان فریز کردن UTXOها

نسخه جدید بیت کوین کور همچنین به کاربر این امکان را می‌دهد که یک UTXO را به طور نامحدود «فریز» کند. فرآیند فریز کردن هنوز به صورت دستی است، اما کاربر فقط باید یک بار این کار را انجام دهد و سپس می تواند مطمئن باشد که UTXO فریز شده به طور خودکار توسط Bitcoin Core خرج نمی‌شود.

علاوه بر تغییرات ایجاد شده در والت بیت کوین کور، نسخه جدید این نرم افزار برای گردانندگان نود هم ویژگی‌های جدید مهمی دارد.

حذف اولویت پورت ۸۳۳۳ در نسخه جدید بیت کوین کور

در نسخه جدید پورت ۸۳۳۳ از اولویت خارج شده است. با این تغییر اکنون ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت (ISPها) برای فیلتر کردن یا مسدود کردن ترافیک بیت‌کوین دارند مسیر دشوارتری در پیش دارند. علاوه بر این، با خارج شدن این پورت از اولویت، نودهایی که هم‌اکنون روی پورت ۸۳۳۳ اجرا نمی‌شوند، اصطکاک کمتری برای اتصال با سایر نودهای شبکه بیت کوین خواهند داشت.

پشتیبانی از شبکه CJDNS در نسخه ۲۳ بیت کوین کور

بیتکوین کور با افزودن پشتیبانی از CJDNS به جای IPهای استاندارد، از کاربران در برابر ISPهای متخاصم محافظت می‌کند. CJDNS از رمزنگاری کلید عمومی برای پیاده‌سازی نسخه رمزنگاری شده IPv6 (جدیدترین نسخه IP) استفاده می‌کند. CJDNS با ارائه رمزگذاری انتها به انتها به صورت بومی، امنیت و حفظ حریم خصوصی نودها را در مقایسه با استفاده از نسخه‌های قبلی IP (IPv6 و IPv4) بهبود می‌بخشد، زیرا گره‌هایی که از آن استفاده می‌کنند در برابر تجزیه و تحلیل ترافیک و فیلترینگ محافظت می‌شوند.

با وجود اینکه هم‌اکنون Tor و I2P به عنوان جایگزینی برای IP وجود دارند، CJDNS به عنوان یک گزینه مکمل عمل می‌کند و پشتیبانی بومی از اینکه ویژگی کلیدی برای عملکرد نودها را به نرم‌افزار کلاینت شبکه بیت کوین می‌آورد.

علاوه بر تغییرات ذکر شده، تغییرات دیگری مانند بهبود عملکرد ابزار تخمین کارمزد تراکنش، بهبود دسترسی گرداننده نود به اطلاعات و آمار شبکه، بهبود پروسه بک‌آپ و ریکاوری برای کیف پول‌ها، و امکان ردیابی ایرادات تایپی در آدرس‌های Bech32 که با «bc1» شروع می‌شوند، از دستاوردهای نسخه جدید نرم افزار کلایت بیت کوین، Bitcoin Core 23.0 است.

  • بیت کوین کور چیست؟

بیت کوین کور محبوب‌ترین نرم افزار مورد استفاده برای اتصال به شبکه بیت کوین و راه‌اندازی یک نود در این شبکه است. Bitcoin Core یک نرم افزار متن باز است، به این معنی که هر کسی می تواند ارتقاها را مشاهده کند، کپی کند و پیشنهاد دهد. تغییرات در بیت کوین کور تنها با اجماع شبکه رخ می دهد.

  • مهمترین تغییرات ایجاد شده در نسخه جدید بیت کوین کور کدامند؟

نسخه ۲۳ بیت کوین کور در مقایسه با نسخه‌های قبلی بهبود چشمگیری یافته است. پشتیبانی بومی از آدرس‌های Taproot و بهبود وضعیت گردانندگان نود با حذف اولویت پورت ۸۳۳۳ و پشتیبانی از شبکه CJDSN مهم‌ترین تغییرات در نسخه جدید هستند.

  • آیا تغییر در نرم‌افزار بیت کوین کور به معنی تغییر در رمزارز بیت کوین است؟

به هیچ وجه. این نرم‌افزار تنها ابزاری برای مدیریت نودها در شبکه بیت کوین و دسترسی به آن است و هیچ ربطی به تغییر ساز و کار بلاکچین بیت کوین ندارد. هر کس توان ان را داشته باشد می‌تواند نرم‌افزاری مشابه یا حتی بهتر برای دسترسی به شبکه بیت کوین و مدیریت نود خود بسازد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. این به‌روزرسانی نه هارد فورک است و نه سافت‌فورک و اصولا خارج از بلاکچین بیت کوین است.

منبع
bitcoinmagazine

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا