مبتدی مقالات عمومی

کارمزد تراکنش در شبکه‌های بلاکچین چگونه محاسبه می‌شود؟

کارمزد تراکنش در شبکه‌های بلاکچین دو هدف اساسی را دنبال می‌کنند؛ آنها به ماینرها یا اعتبارسنج‌ها که به تایید تراکنش‌ها کمک می‌کنند، پاداش می‌دهند و به محافظت از شبکه در برابر حملات اسپم کمک می‌کنند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

کارمزد تراکنش بسته به فعالیت شبکه می‌تواند کم یا زیاد باشد. همچنین تراکم بازار می‌توانند در کارمزدهایی که می‌پردازید، تاثیر بگذارند. در حالی که کارمزدهای بالا می‌تواند مانع مقبولیت گسترده بلاکچین شوند و کارمزدهای بسیار پایین می‌توانند نگرانی‌های امنیتی ایجاد کنند.

چرا کارمزد تراکنش باید وجود داشته باشد؟

افزایش کارمزد تراکنش بیت کوین

کارمزد تراکنش از بدو تاسیس تاکنون بخش اساسی اکثر سیستم‌های بلاکچینی بوده و خواهد بود. احتمالا هنگام ارسال، واریز یا برداشت کریپتوها با آن روبرو شده‌اید.

اکثر ارزهای دیجیتال به دو دلیل مهم از کارمزد تراکنش استفاده می‌کنند. اول از همه، کارمزدها میزان اسپم را در شبکه کاهش می‌دهند و اجرای حملات در مقیاس گسترده اسپم را پر هزینه می‌کنند. ثانیا، کارمزد تراکنش به عنوان انگیزه‌ای برای کاربران عمل می‌کند که به تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک می‌کند. به کارمزدها به عنوان پاداش برای کمک به شبکه نگاه کنید.

برای بیشتر بلاکچین‌ها، کارمزد تراکنش‌ها ارزان هستند، اما این هزینه‌ها بسته به ترافیک شبکه می‌توانند بسیار گران‌تر شوند. به عنوان یک کاربر، مبلغی که برای پرداخت کارمزد انتخاب می‌کنید، اولویت تراکنش شما برای اضافه شدن به بلاک بعدی را تعیین می‌کند. هرچه کارمزد پرداخت شده بیشتر باشد‌، تراکنش سریع‌تر انجام می‌شود.

کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

بیت کوین کارمزد تراکنش مقیاس پذیری کیف پول هاوینگ ممپول

بیت کوین به عنوان اولین شبکه بلاکچین، استاندارد کارمزدهای تراکنش را که امروزه توسط بسیاری از ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، تعیین کرد. ساتوشی ناکاموتو متوجه شد که وجود کارمزد تراکنش می‌تواند شبکه را از حملات گسترده اسپم محافظت کند.

استخراج کنندگان بیت کوین کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان بخشی از روند تایید تراکنش‌ها در یک بلاک جدید دریافت می‌کنند. مجموعه تراکنش‌های تایید نشده را ممپول (mempool) می‌نامند. به طور طبیعی، ماینرها تراکنش‌ها را با توجه به میزان کارمزد اولویت‌بندی می‌کنند، کارمزدی که کاربران هنگام ارسال بیت کوین خود به کیف پول بیت کوین دیگر موافقت می‌کنند که آن را پرداخت کنند.

بنابراین کاربران خرابکاری که مایل به کاهش سرعت شبکه هستند، باید کارمزد مربوط به هر تراکنش را پرداخت کنند. اگر کارمزد را خیلی کم تعیین کنند، ماینرها تراکنش‌های آنها را نادیده می‌گیرند و اگر کارمزدها را در سطح مناسب قرار دهند، هزینه‌های اقتصادی بالایی را متحمل می‌شوند. بنابراین، کارمزد تراکنش به عنوان یک فیلتر اسپم ساده اما موثر عمل می‌کند.

کارمزد تراکنش بیت کوین چگونه محاسبه می‌شود؟

در شبکه بیت کوین، کیف پول‌های رمزنگاری شده خاصی به کاربران اجازه می‌دهد تا کارمزد تراکنش‌ها را به صورت دستی تنظیم کنند. همچنین امکان ارسال بیت کوین با کارمزد نزدیک به صفر وجود دارد، اما استخراج کنندگان به احتمال زیاد چنین تراکنش‌هایی را نادیده می‌گیرند، به این معنی که اعتبار آنها تایید نخواهد شد.

کارمزد بیت کوین به مبلغ ارسال شده بستگی ندارد بلکه به اندازه تراکنش (بایت) بستگی دارد. به عنوان مثال، تصور کنید اندازه تراکنش شما ۴۰۰ بایت است و متوسط ​​کارمزد تراکنش اکنون ۸۰ ساتوشی در هر بایت است. در این صورت، شما باید ۳۲,۰۰۰ ساتوشی (۰.۰۰۰۳۲ بیت کوین) را برای اینکه تراکنش شما شانس بالایی برای تایید داشته باشد، بپردازید.

وقتی ترافیک شبکه زیاد است و تقاضای زیادی برای ارسال بیت کوین وجود دارد، کارمزد تراکنش مورد نیاز برای تایید سریع افزایش می‌یابد. این ممکن است در دوره های بی ثباتی شدید بازار رخ دهد.

به همین ترتیب، کارمزدهای بالا می تواند مقبولیت بیت کوین را به چالش بکشد. اگر کارمزدها خیلی زیاد باشد، خرید یک فنجان قهوه ۳ دلاری ممکن است عملی نباشد.

فقط تعداد معینی از تراکنش‌ها را می توان در یک بلاک قرار داد، چراکه اندازه بلاک ۱ مگابایت است. ماینرها در اسرع وقت این بلاک‌ها را به زنجیره بلاک اضافه می‌کنند، اما مسئله سرعت هنوز هم در این شبکه محدودیت حساب می‌شود.

مقیاس پذیری شبکه‌های ارزهای دیجیتال در اینجا یک مسئله اساسی در تصمیم گیری برای کارمزدهای شبکه است. توسعه دهندگان بلاکچین تلاش مستمری برای حل این مشکل دارند. به روزرسانی‌های قبلی شبکه به بهبود مقیاس پذیری، مانند اجرای SegWit و شبکه لایتنینگ کمک کرده است.

کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم

کاهش کارمزد شبکه اتریوم

مکانیسم کارمزد تراکنش‌های اتریوم در مقایسه با بیت کوین متفاوت است. این شبکه مقدار توان محاسباتی مورد نیاز برای پردازش یک تراکنش، معروف به گس را در نظر می‌گیرد. گس همچنین دارای یک قیمت متغیر است که با اتر (ETH)، رمزارز اصلی شبکه اندازه گیری می‌شود.

در حالی که گس مورد نیاز برای یک تراکنش خاص می‌تواند ثابت بماند، قیمت گس ممکن است افزایش یا کاهش یابد. این قیمت گس ارتباط مستقیمی با ترافیک شبکه دارد. اگر قیمت گس بالاتری بپردازید، ماینرها احتمالا تراکنش شما را در اولویت قرار می‌دهند.

کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم چگونه محاسبه می‌شود؟

کل کارمزد گس صرفا قیمتی است که کارمزد را پوشش می‌دهد، به علاوه انگیزه‌ای برای پردازش تراکنش شما. با این حال، باید محدودیت گس را نیز در نظر بگیرید که مشخص می‌کند حداکثر قیمت پرداخت شده برای آن تراکنش یا کار چیست.

به عبارت دیگر، کارمزد گس مقدار کار مورد نیاز است و قیمت گس بهای پرداخت شده برای “هر ساعت” کار است. رابطه بین این دو و محدودیت گس کل کارمزد را برای یک تراکنش اتریوم یا عملیات قرارداد هوشمند تعریف می‌کند.

بیایید یک تراکنش تصادفی را در Etherscan.io به عنوان مثال انتخاب کنیم. کارمزد این تراکنش ۲۱,۰۰۰ گس بود و قیمت گس ۷۱ جیوِی (Gwei) بود. بنابراین، کل کارمزد تراکنش، ۱۴۹۱۰۰۰ جیوِی یا ۰.۰۰۱۴۹۱ اتر بود.

کارمزد تراکنش اتریوم

همانطور که اتریوم  به سمت مدل Proof of Stake قدم می‌گذارد، انتظار می‌رود که کارمزدهای گس کاهش یابد. مقدار گس مورد نیاز برای تایید یک تراکنش کمتر خواهد بود؛ زیرا شبکه برای تایید تراکنش‌ها فقط به کسری از قدرت محاسباتی نیاز دارد. اما، ترافیک شبکه هنوز هم می‌تواند کارمزد تراکنش را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا اعتبارسنج‌ها تراکنش‌های با درآمد بالاتر را در اولویت قرار می‌دهند.

کارمزد تراکنش‌ها در زنجیره بایننس

لیکویید شدن بیت کوین در معاملات آتی بایننس

زنجیره بایننس یک شبکه بلاکچین است که به کاربران امکان می دهد BNB و سایر توکن‌های BEP-2 را معامله کنند. آنها همچنین می‌توانند توکن‌های خود را ایجاد و توزیع کنند. زنجیره بایننس سازوكار اجماع به نام Delegated Proof of Stake اتخاذ می‌کند. بنابراین به جای ماینر، اعتبارسنج داریم.

زنجیره بایننس همچنین Binance DEX (صرافی غیرمتمرکز بایننس) را فراهم می‌کند که کاربران می‌توانند دارایی‌هایی کریپتویی خود را مستقیما از طریق کیف پول خود معامله کنند. کارمزد تراکنش‌ها در زنجیره بایننس و صرافی غیرمتمرکز با رمزارز BNB پرداخت می‌شود.

توجه داشته باشید که زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس دو زنجیره بلاک متفاوت هستند.

کارمزد تراکنش‌ها در زنجیره بایننس چگونه محاسبه می‌شود؟

بسته به عملی که می خواهید انجام دهید، ساختار کارمزدی که با BNB نشان داده شده، قابل اجرا است. بین کارمزد تراکنش‌ها مانند ارسال BNB و کارمزد تراکنش‌ها در صرافی غیرمتمرکز بایننس، تفاوت وجود دارد. همچنین، قیمت کل یک تراکنش بسته به قیمت بازار BNB می‌تواند افزایش یا کاهش یابد.

هنگام انجام تراکنش‌های غیر تجاری، مانند برداشت یا واریز BNB به کیف پول، کارمزدها فقط با BNB پرداخت می‌شوند. کارمزدهای مربوط به فعالیت تجاری در صرافی غیرمتمرکز بایننس با ارز در حال معامله قابل پرداخت است، اما در پرداخت با BNB امکان استفاده از تخفیف وجود دارد. این طرح به ایجاد انگیزه در پذیرش BNB و ایجاد پایگاه کاربری آن کمک می‌کند.

کارمزد تراکنش های زنجیره هوشمند بایننس

شبکه هوشمند بایننس

زنجیره هوشمند بایننس یکی دیگر از بلاکچین های ساخته شده توسط بایننس است که به موازات زنجیره بایننس (یعنی دو شبکه مجزا) اجرا می‌شود. در حالی که BNB در حال اجرا روی زنجیره بایننس، یک توکن BEP-2 است، BNB موجود در زنجیره هوشمند بایننس یک توکن BEP-20 است.

زنجیره هوشمند بایننس امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. ساختار کارمزد برای زنجیره هوشمند بایننس مانند زنجیره بایننس ثابت نیست. در عوض، از یک سیستم گس استفاده می‌شود (شبیه به اتریوم) که قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اجرای تراکنش‌ها و عملیات قرارداد هوشمند را منعکس می‌کند.

شبکه زنجیره هوشمند بایننس سازوکار اجماع Proof of Staken Authority را اجرا می‌کند. کاربران شبکه برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج نیاز به BNB دارند و با اعتبارسنجی موفقیت آمیز یک بلاک، کارمزدهای تراکنش‌هایی را که شامل آن هستند، دریافت می‌کنند.

کارمزد تراکنش‌ها در زنجیره هوشمند بایننس چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که گفته شد، ساختار کارمزد زنجیره هوشمند بایننس بسیار شبیه ساختار کارمزد شبکه اتریوم است. کارمزد تراکنش در جیوی نشان داده می‌شود که یک واحد کوچک از BNB برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ است. کاربران می‌توانند قیمت گس خود را تنظیم کنند تا تراکنش‌های خود را که به بلاک اضافه می‌شود، در اولویت قرار دهند.

برای آگاهی از متوسط ​​قیمت فعلی و تاریخی گس، سایت BscScan متوسط ​​روزانه همراه با کمترین و بالاترین قیمت پرداخت شده را گزارش می‌کند. از مارس ۲۰۲۱، متوسط ​​کارمزد زنجیره هوشمند بایننس در حدود ۱۳ جیوی است.

در مثال زیر (برگرفته از Bscscan.com)، قیمت گس ۱۰ جیوی بود. توجه داشته باشید که محدودیت گس روی ۶۲۲,۷۳۲ جیوی تنظیم شده است، اما فقط ۳۵۲,۷۵۵ (۵۲.۳۱ درصد) جیوی در این تراکنش استفاده شده است و در نتیجه کارمزد تراکنش ۰.۰۰۳۲۵۷۵۵ BNB است.

کارمزد تراکنش زنجیره هوشمند بایننس

کارمزدهای  زنجیره هوشمند بایننس معمولا بسیار کم است، اما اگر بخواهید ارزهایی را بدون BNB در حساب خود ارسال کنید، شبکه به شما اطلاع می‌دهد که بودجه کافی ندارید. برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های خود حتما BNB اضافی در کیف پول خود نگه دارید.

کارمزد تراکنش در زمان برداشت از بایننس

وقتی در صرافی بایننس اقدام به برداشت می‌کنید، باید کارمزد تراکنش‌های مربوطه را پرداخت کنید. این کارمزدها بسته به ارز مورد نظر و شبکه‌ای که استفاده می‌کنید، متفاوت است. این صرافی ساختار کارمزد خاص خود را برای تراکنش‌های انجام شده در بستر خود دارد. با این حال، کارمزدهای برداشت متاثر از عوامل خارجی است که تحت کنترل بایننس نیستند.

برداشت ارزدیجیتال، به کار ماینرها یا ولیدیتورها (اعتبارسنجی کنندگان) بستگی دارد که بخشی از اکوسیستم بایننس نیستند. بدین ترتیب، بایننس مجبور است کارمزدهای برداشت را به صورت دوره‌ای، براساس شرایط شبکه شامل ترافیک و تقاضا، تنظیم کند.

کارمزد تراکنش‌ها براساس سطح VIP حساب شما است و مستقل از کارمزد برداشت نیست. حجم تجمعی تراکنش‌های ماهانه شما، سطح VIP حساب شما را تعیین می‌کند. حداکثر کارمزدی که در حال حاضر گرفته می شود، ۰.۱ درصد ارزی است که معامله می‌شود. به خاطر داشته باشید که کاربرانی که با BNB پرداخت می‌کنند، کارمزد کمتری را برای تراکنش‌ها متحمل می‌شوند.

نتیجه‌گیری

کارمزد تراکنش بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد ارزهای دیجیتال در شبکه‌های بلاکچین است. این‌ها بخشی از مشوق‌هایی است که به کاربران داده می شود تا شبکه را فعال نگه دارند. کارمزدها همچنین به عنوان یک لایه محافظتی در برابر رفتارهای مخرب و اسپم عمل می‌کنند.

با این حال، میزان ترافیکی که برخی شبکه‌ها با آن مواجه می‌شوند، منجر به کارمزدهای بالایی شده است. ماهیت غیرمتمرکز اکثر بلاکچین‌ها مقیاس پذیری آن‌ها را  دشوارتر می‌کند. درست است که برخی از شبکه‌ها مقیاس پذیری و توان تراکنش بالایی دارند، اما این اغلب با از بین بردن امنیت یا متمرکز بودن همراه است.

با این وجود، چندین محقق و توسعه دهنده در حال کار بر روی بهبودهایی هستند که امیدواریم در بحث توسعه ارزهای دیجیتال در دنیای در حال توسعه، زمینه‌های بیشتری برای ورود به بازار داشته باشند.

منبع
binance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا