مبتدی مقالات

کارمزد تراکنش در شبکه‌های بلاکچین چگونه محاسبه می‌شود؟

کارمزد تراکنش در شبکه‌های بلاکچین دو هدف اساسی را دنبال می‌کنند؛ آنها به ماینرها یا اعتبارسنج‌ها که به تایید تراکنش‌ها کمک می‌کنند، پاداش می‌دهند و به محافظت از شبکه در برابر حملات اسپم کمک می‌کنند.

کارمزد تراکنش بسته به فعالیت شبکه می‌تواند کم یا زیاد باشد. همچنین تراکم بازار می‌توانند در کارمزدهایی که می‌پردازید، تاثیر بگذارند. در حالی که کارمزدهای بالا می‌تواند مانع مقبولیت گسترده بلاکچین شوند و کارمزدهای بسیار پایین می‌توانند نگرانی‌های امنیتی ایجاد کنند.

چرا کارمزد تراکنش باید وجود داشته باشد؟

افزایش کارمزد تراکنش بیت کوین

کارمزد تراکنش از بدو تاسیس تاکنون بخش اساسی اکثر سیستم‌های بلاکچینی بوده و خواهد بود. احتمالا هنگام ارسال، واریز یا برداشت کریپتوها با آن روبرو شده‌اید.

اکثر ارزهای دیجیتال به دو دلیل مهم از کارمزد تراکنش استفاده می‌کنند. اول از همه، کارمزدها میزان اسپم را در شبکه کاهش می‌دهند و اجرای حملات در مقیاس گسترده اسپم را پر هزینه می‌کنند. ثانیا، کارمزد تراکنش به عنوان انگیزه‌ای برای کاربران عمل می‌کند که به تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک می‌کند. به کارمزدها به عنوان پاداش برای کمک به شبکه نگاه کنید.

برای بیشتر بلاکچین‌ها، کارمزد تراکنش‌ها ارزان هستند، اما این هزینه‌ها بسته به ترافیک شبکه می‌توانند بسیار گران‌تر شوند. به عنوان یک کاربر، مبلغی که برای پرداخت کارمزد انتخاب می‌کنید، اولویت تراکنش شما برای اضافه شدن به بلاک بعدی را تعیین می‌کند. هرچه کارمزد پرداخت شده بیشتر باشد‌، تراکنش سریع‌تر انجام می‌شود.

کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

بیت کوین کارمزد تراکنش مقیاس پذیری کیف پول هاوینگ ممپول

بیت کوین به عنوان اولین شبکه بلاکچین، استاندارد کارمزدهای تراکنش را که امروزه توسط بسیاری از ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، تعیین کرد. ساتوشی ناکاموتو متوجه شد که وجود کارمزد تراکنش می‌تواند شبکه را از حملات گسترده اسپم محافظت کند.

استخراج کنندگان بیت کوین کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان بخشی از روند تایید تراکنش‌ها در یک بلاک جدید دریافت می‌کنند. مجموعه تراکنش‌های تایید نشده را ممپول (mempool) می‌نامند. به طور طبیعی، ماینرها تراکنش‌ها را با توجه به میزان کارمزد اولویت‌بندی می‌کنند، کارمزدی که کاربران هنگام ارسال بیت کوین خود به کیف پول بیت کوین دیگر موافقت می‌کنند که آن را پرداخت کنند.

بنابراین کاربران خرابکاری که مایل به کاهش سرعت شبکه هستند، باید کارمزد مربوط به هر تراکنش را پرداخت کنند. اگر کارمزد را خیلی کم تعیین کنند، ماینرها تراکنش‌های آنها را نادیده می‌گیرند و اگر کارمزدها را در سطح مناسب قرار دهند، هزینه‌های اقتصادی بالای