اخبار خارجی

احساسات معامله‌گران در بازارهای مشتقه خنثی است؛ بیت کوین به کدام سمت حرکت می‌کند؟

قیمت بیت کوین همچنان در حال نوسان در سطح ۳۹٬۰۰۰ دلاری است و معامله‌گران حرفه‌ای همزمان از ابزارهای پوشش ریسک برای محافظت در برابر رشد یا کاهش قیمت در سطوح بالاتر و پایین‌تر استفاده می‌کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، آخرین باری که قیمت بیت کوین بالاتر از سطح ۴۵٬۰۰۰ دلار قرار داشته است ۶۶ روز قبل‌تر بوده است. از سال ۲۰۲۰ تاکنون بیت کوین فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر است اما جریانات مهم تقریبا همزمان با رد شدن در خواست راه‌اندازی ETF بیت کوین توسط ون‌اک در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) صورت گرفت.

جالب اینجاست که یک سال بعد در نوامبر ۲۰۲۱ بازار رمزارزها بسیار اوج گرفت و به ارزش ۳.۱۱ تریلیون دلار دست یافت. تورم در ایالات متحده نیز به اوج ۳۰ ساله خود رسیده بود. این تورم که رییس فدرال رزرو آن را مشکلی «گذرا» خوانده بود، اثرات منفی بر بازار گذاشت. اخیرا نیز سنای آمریکا بسته ۱.۵ تریلیون دلاری را برای تامین بودجه فدرال به تصویب رسانده است. پس از دولت ترامپ، این اولین افزایش بودجه‌ای است که به دولت تعلق می‌گیرد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

در نمودار ۱ روزه قیمت بیت کوین شاهد آن هستیم که هر دو میانگین متحرک ۵۰ روزه (در سطح ۳۸٬۵۰۰ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (در سطح ۴۰٬۰۲۱ دلار) بدون افزایش یا کاهش چشمگیری پیش می‌روند و اندیکاتور RSI پایین‌تر از نقطه میانی قرار دارد. اگر گاوها بتوانند قیمت بیت کوین را به بالاتر از سطح ۴۲٬۵۹۴ دلار برسانند، این تعادل می‌تواند به سود آنها باشد. در این صورت نمودار BTC/USD می‌تواند به بالاتر از سطح ۴۵٬۰۰۰ دلار رشد کند و با مقاومت خود در برابر خط روند صعودی رسم شده در شکل زیر قرار گیرد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین؛ تایم فریم ۱ روزه

از سوی دیگر اگر قیمت رمز ارز BTC موقعیت خود را در زیر میانگین متحرک‌های ذکر شده حفظ کند، خرس‌ها تلاش می‌کنند تا بیت کوین را به سطح حمایت آن در ۳۷۰۰۰ دلار بکشانند.

کمتر شدن علاقه تریدرها به موقعیت‌ خرید استقراضی (Long)

برای درک بهتر رفتار تریدرهای حرفه‌ای بهتر است به بازار فیوچرز و بازار اختیار نگاهی بندازیم. شاخص پریمیوم سالانه فیوچرز بیت کوین باید بین ۵٪ تا ۱۲٪ قرار داشته باشد. اعداد کمتر از ۵٪ نشان دهنده احساسات خرسی در بازار و اعداد بالاتر از ۱۲٪ نشان‌دهنده احساسات گاوی در بازار هستند.

شاخص پریمیوم سالانه آتی بیت کوین
شاخص پریمیوم سالانه آتی بیت کوین

جدول بالا نشان می‌دهد که این شاخص در ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) به زیر ۵٪ رسیده است و تاکنون قادر به بازیابی به سطح خنثی نبوده است. با این حال می‌توان این موضوع را در نظر گرفت که با شکسته شدن سطح ۴۴٬۵۰۰ دلاری قیمت بیت کوین، این دسته از معامله‌گران برای پوشش موقعیت‌های فروش استقراضی (Short)، مجبور می‌شوند به صورت چشمگیری به خرید بپردازند.

اما معامله‌گران بازار اختیار در برابر کاهش بیشتر قیمت بیت کوین، نگرانی کمتری دارند. اندیکاتور Skew با دلتای ۲۵٪ به مقایسه آپشن‌های کال (خرید) و پوت (فروش) می‌پردازد. اگر تریدرها از کاهش قیمت بیت کوین نگران باشند، این شاخص به بالای ۱۰٪ افزایش می‌یابد. هنگامی که بازارسازها خوش‌بین باشند، اندیکاتور skew با دلتای ۲۵٪ وارد محدوده منفی می‌شود. مقادیر بین منفی ۸٪ و مثبت ۸٪ به عنوان شرایط خنثی و بی‌اثر در نظر گرفته می‌شود.

نمودار Skew با دلتای ۲۵٪
نمودار Skew با دلتای ۲۵٪

از ۲۸ فوریه تا ۸ مارس این شاخص در بین ۷٪ تا ۱۱٪ در نوسان بوده است. با اینکه این مقدار دقیقا ترس را نشان نمی‌دهد اما گویای این موضوع است که تریدرها برای پوشش ریسک خود در زمان کاهش قیمت، هزینه بیشتری پرداخت کرده‌اند. در ۳ روز اخیر این شاخص بهبود پیدا کرده است و سطح ۴٪ را نشان می‌دهد.

با توجه به خنثی بودن احساسات معامله‌گران حرفه‌ای در بازارهای مشتقه، می‌توان نتیجه گرفت که این دسته از تریدرها خود را برای هرگونه حرکت ناگهانی آماده کرده‌اند و ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش داده‌اند. در زمان نگارش این خبر بیت کوین به قیمت ۳۹٬۱۳۹ دلار معامله می‌شود و شاخص ترس و طمع نیز روی عدد ۲۲ قرار دارد.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا