اخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین به زیر ۶۰ هزار دلار رسید؛ نقش بازپرداخت صرافی Mt. Gox چقدر است؟

از اوایل ماه ژوئن، قیمت بیت کوین روندی نزولی را پیش گرفته و با وجود ورود سرمایه به ETFها، نتوانست روند صعودی را شروع کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در این گزارش از میهن بلاکچین به روند نزولی اخیر بیت کوین، از دست دادن حمایت ذهنی در ۶۰ هزار دلار و دلایل احتمالی آن می‌پردازیم. قیمت بیت کوین به زیر خط حمایت روانی ۶۰ هزار دلار رسید و بازپرداخت معادل ۹ میلیارد دلار از بیت کوین‌های کاربران توسط صرافی Mt. Gox هشدار این را می‌دهد که ممکن است بیت کوین همین روند فعلی را ادامه بدهد.

در زمان نوشتن این مقاله، بیت کوین در عرض ۲۴ ساعت، ۴.۲٪ از ارزش خود را از دست داده و در سوم جولای (۱۳ تیر)، کف قیمت جدیدی در ۵۹ هزار و ۶۰۰ دلار ثبت می‌کند. براساس گزارش سایت کوین‌ مارکت کپ (CoinMarketCap)، اولین رمزارز جهان در نمودار هفتگی کاهشی ۱.۸٪ داشته است.

نمودار روزانه بیت کوین. سوم جولای
نمودار روزانه قیمت بیت کوین. منیع: TradingView

از ابتدای ماه ژوئن، بیتکوین در روندی نزولی قرار دارد، این باعث شده تا در سه ماه دوم سال ۲۰۲۴ کاهشی معادل ۱۸٪ را ثبت کند.

سرمایه‌گذاران با اشتیاق منتظرند که بیت کوین به قیمتی بالاتر از ۷۰ هزار دلار برسد تا بتواند قله‌های جدیدی را ثبت کنند، اما از دست دادن خط حمایت در ۶۰ هزار دلار می‌تواند نشانه اصلاح قیمتی طولانی باشد.

آیا صرافی Mt. Gox شروع به بازپرداخت به طلبکاران کرده است؟

نزول بیت کوین به زیر ۶۰ هزار دلار را می‌توان به بازپرداخت دارایی سرمایه‌گذاران توسط صرافی Mt. Gox، که انتظار می‌رفت از اوایل ماه جولای شروع شود، نسبت داد. براساس نموداری از حجم بیت کوین‌های منتقل شده در ۷ تا ۱۰ سال گذشته، که توسط چارلز ادواردز، بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال Capriole Investments منتشر شده، صرافی Mt. Gox احتمالا شروع به بازپرداخت دارایی سرمایه‌گذاران کرده است.

ادواردز در دوم ماه جولای (۱۲ تیر)، در شبکه‌ی اجتماعی X نوشت:

تمام تاریخچه‌ این نمودار ناپدید شده‌ است، چون حجم بزرگی از بیت کوین، یعنی ده برابر بیشتر از سقف قبلی، ۹ میلیارد دلار، روی بلاکچین منتقل شده است. اما توسط چه کسی؟ صرافی Mt. Gox. به نظر می‌رسد که آن‌ها واقعا در حال توزیع هستند.

حجم مصرف شده بیت کوین
حجم مصرف شده بیت کوین – منبع: Charles Edwards

بیشتر از ۹.۴ میلیارد دلار بیت کوین به حدودا ۱۲۷ هزار نفر از طلبکاران Mt.Gox تعلق دارد که بیش از ۱۰ سال منتظر بازپس‌گیری سرمایه‌ خود هستند. این به این معناست که خیلی از سرمایه‌گذاران، بعد از گذشت بیش از یک دهه، احتمالا دارایی‌های خود را نقد می‌کنند.

اما، این ۹ میلیارد دلار ممکن است توسط جریان‌های نقدینگی که از نهادها به سمت ETF‌های اسپات بیت کوین می‌روند، جذب شود. بر اساس گزارش Dune، این ETFها از زمان راه‌اندازی، بیش از ۵۲.۵ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند.

جریان سرمایه در ETF های بیت کوین
جریان سرمایه در ETF های بیت کوین – منبع: Dune

آیا حرکت نهنگ‌های بیت کوین باعث ریزش قیمت زیر ۶۰ هزار دلار شده است؟

ممکن است یک نهنگ، یا فردی که حجم بسیار زیادی بیت کوین دارد باعث ریزش قیمت شده باشد. یک نهنگ ناشناس ۱۸۰ میلیون دلار بیت کوین را در ۳ دقیقه فروخت – حجمی بیشتر از آنکه در این مدت زمان کوتاه و با قیمت بازار (Market Price)، فروخته شود.

این حجم بالای فروش بر اساس پستی در شبکه مجازی X، در سوم جولای، توسط ناظر معروف ارزهای دیجیتال، Zaheer کشف شد:

نمودار BTC/USDT
نمودار BTC/USDT – منبع: Zaheer

براساس گزارشی از سایت LookOnChain، یک نهنگ ناشناس دیگر، در طول ۲۴ ساعت از زمان نوشتن مقاله، تعداد هزار و ۷۲۳ بیت کوین که ارزشی بیش از ۱۶۸ میلیون دلار دارند را به بایننس منتقل کرد، که این موضوع هم ممکن است به ریزش قیمت کمک کرده باشد.

انتقال نهنگ بیت کوین به صرافی بایننس
انتقال نهنگ بیت کوین به صرافی بایننس – منبع: LookOnChain

اینکه این نهنگ ناشناس، بیت کوین‌های خود را به بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان منتقل کرده، نشان می‌دهد که این شخص قصد فروش و تثبیت سودهای خود را دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا