مبتدی تحلیل فاندامنتال

بررسی مکانیسم و تاثیر ETF اسپات بیت کوین روی بازار + ویدیو

موضوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین چند سالی است که مطرح شده است. در این بین ETF اسپات بیت کوین، از لحاظ فاندامنتال تاثیر بزرگی در پذیرش رمزارزها خواهد داشت. در این مقاله از میهن بلاکچین که همراه با ویدیو است، مکانیسم این نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین را بررسی می‌کنیم و تاثیر آن روی بازار را می‌سنجیم.

بیت کوین در طول حیات خود برای سرمایه‌گذاران بزرگ همواره دو ریسک جدی داشته است: ۱- مشکلات قانونی به دلیل خرید دارایی غیرمجاز ۲- ریسک نگهداری حجم بالای BTC در کیف پول.

موضوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین نیز دقیقا برای حل این ۲ مشکل مطرح شده است. درخواست تاسیس ETF اسپات بیت کوین از سال ۲۰۲۱ مطرح شد و تمام درخواست‌های شرکت‌ها برای تاسیس آن از طرف SEC رد شد. جالب است بدانید ETFهای فیوچرز و صندوق‌های تراست مثل گری اسکیل در همان زمان مجوز فعالیت دریافت کردند. اما این بار شواهد گویای این موضوع هستند که احتمالا ETF اسپات بیت کوین تا ژانویه ۲۰۲۳ تایید خواهد شد.

مهم‌ترین تفاوت بنیادی صندوق ETF اسپات بیت کوین با ۲ صندوق دارای مجوز، دنبال کردن قیمت روز BTC از طرف این صندوق و خرید و فروش مستمر در بازار اسپات بیت کوین است. در ادامه مکانیسم این صندوق‌ها را بررسی می کنیم.

موضوعاتی که در ویدئو مطرح شد:

  • مقدمه (از ابتدا تا ۰:۲۵)
  • اهمیت ETF اسپات بیت کوین (از ۰:۲۵ تا ۱:۱۳)
  • مکانیسم فنی صندوق ETF اسپات بیت کوین (از ۱:۱۳ تا ۴:۱۰)
  • تاثیر ETF اسپات روی قیمت بیت کوین و بازار (از ۴:۱۰ تا انتها)

مکانیسم عملکرد صندوق ETF اسپات بیت کوین

مکانیسم صندوق ETF اسپات بیت کوین چیزی شبیه به عملکرد استیبل کوین‌ تتر است؛ در این استیبل کوین به ازای هر یک دلار خرید مستقیم از پلتفرم تتر، ۱ توکن USDT مینت می‌شود و با هر درخواست بازخرید، ۱ دلار پول نقد از ذخایر تتر به درخواست‌کننده داده می‌شود و ۱ توکن USDT سوزانده می‌شود. به این ترتیب با حفظ پشتوانه دقیق، ارزش هر واحد USDT همواره برابر ۱ دلار باقی می‌ماند.

در ETF اسپات بیت کوین نیز قرار است به ازای خرید هر واحد بیت کوین از طرف شرکت (فرضا بلک راک) تعدادی سهم در بازار بورس نزدک تعریف شود. در صورتی که نیاز به افزایش سهم باشد، معادل آن باید بیت کوین از بازار اسپات خریداری شود. برعکس در صورت کاهش تقاضا و نیاز به کاهش سهم، به همان اندازه بیت کوین در بازار اسپات فروخته خواهد شد و سهم‌های اضافی از گردش خارج می‌شوند. به این ترتیب نماد بیت کوین تعریف شده در بورس همواره ارزشی برابر با قیمت روز بیت کوین خواهد داشت. این موضوع در مورد ۲ نوع صندوق مجوز گرفته پیشین به هیچ عنوان برقرار نبود.

لیست درخواست‌های ETF بیت کوین
منبع: میهن بلاکچین

موضوع جالب اینجاست که در بیشتر درخواست‌های تاسیس ETF اسپات بیت کوین نام صرافی کوین بیس برای معاملات اسپات درج شده است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ
تاثیر ETF اسپات روی قیمت بیت کوین چیست؟

پذیرش این صندوق باعث ورود سرمایه‌گذاران بزرگ و سازمانی به آن خواهد شد و چون ماهیت این صندوق دنبال کردن قیمت روز BTC از طریق خرید و فروش پشتوانه صندوق در بازار اسپات است، بنابراین ورود آن‌ها غیرمستقیم منجر به ایجاد فشار خرید و افزایش قیمت در صرافی‌ها خواهد شد.

تفاوت ETF اسپات با فیوچرز چیست؟

در ETF فیوچرز، شرکت سازنده صندوق الزامی به خرید BTC واقعی ندارد و قراردادهای فیوچرز را از جایی مانند بورس کالای شیکاگو خریداری می‌کند و پشتوانه صندوق قرار می‌دهد. ورود پول به ETF فیوچرز به افزایش فشار خرید در بازار اسپات بیت کوین کمکی نمی‌کند. در مورد ETF اسپات این موضوع کاملا برعکس است و ورود سرمایه‌گذار معادل افزایش فشار خرید در بازار اسپات بیت کوین است.

منبع
میهن بلاکچین

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا