مبتدی مقالات عمومی

نگاهی دقیق به وضعیت ای تی اف بیت کوین در ایالات متحده !!

در چند سال گذشته، پیشنهاد‌های زیادی در مورد ای تی اف (ETF) قانون‌گذاری شده بیت کوین (bitcoin) در ایالات متحده از جانب موجودیت‌های مختلف مطرح شده است، اما هیچ یک از این پیشنهادات مورد تایید کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده واقع نشده است. لازم به ذکر است ای تی اف به معنی یک صندوق قابل معامله در بورس است.

ای تی اف چیست و چه مشکلی در مورد بیت کوین دارد؟ 

ای تی اف

همزمان با افزایش محبوبیت و پذیرش ارز‌های دیجیتال از جانب مردم، بسیاری سعی می‌کنند که از این فرصت استفاده کنند و کریپتو (crypto) را به جهان سرمایه‌گذاری سنتی و قانون‌گذاری شده وارد کنند. در همین راستا بود که در سال ۲۰۱۷، معاملات آتی بیت کوین از جانب صرافی‌های CBOE و CME راه‌اندازی شد.

ای تی اف تلاشی برای ارائه محصولات کریپتویی بیشتر است و در این حالت مردم می‌توانند به معامله محصولات کریپتویی در صرافی‌های بورس سنتی مشغول شوند. بعضی از ای تی اف‌ها توسط پول نقد پشتیبانی می‌شوند و بعضی از آنها نیز توسط دارایی‌های فیزیکی پشتیبانی می‌شوند.

قانون‌گذاران باید از ذخیره ایمن دارایی‌های فیزیکی پشت ای تی اف‌ اطمینان حاصل کنند و این مسئله را کمی پیچیده می‌کند. آنها باید مطمئن شوند که این دارایی‌ها غیر‌قانونی و در معرض دستکاری نیستند. برای تایید ای تی اف ارز‌های دیجیتال از جانب کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده باید عوامل زیادی در نظر گرفته شود. این کمسیون در حال حاضر مشغول بررسی بیشتر این موضوع است.

وجود رقبای زیاد در این فضا

از سال ۲۰۱۸ تا کنون، پیشنهاد‌های زیادی در مورد طرح‌های ای تی اف مربوط به کریپتو تقدیم کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده شده است. تعدادی از این پیشنهاد‌ها با تاخیر‌هایی از جانب کمسیون مذکور مواجه شده‌اند. به عنوان مثال، تغییر قانون ای تی اف باعث تاخیر‌های زیادی در ارائه پیشنهاد صرافی CBOE شد. پیشنهاد بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز در این راستا رد شده است که از جمله آنها می‌توان به طرح ای تی اف بیت کوین Bitwise اشاره کرد که در اکتبر ۲۰۱۹ رد شد.

تقاضا‌ها و پیشنهاد‌ها هنوز در جریان هستند

در حال حاضر، پیشنهاد‌هایی در این خصوص هنوز در جریان است و منتظر تصمیم کمسیون بورس و اوراق بهادار هستند. از جمله آنها می‌توان به پیشنهاد سازمان Wilshire Phoenix در این خصوص اشاره کرد. پیشنهاد‌های دیگری نیز در صف هستند و منتظر تصمیم‌گیری و راه‌حل‌های کمسیون بورس و واوراق بهادار هستند.

از جمله شرکت‌های دیگری که در انتظار هستند، می‌توان به Crescent Crypto اشاره کرد که پیشنهاد‌هایی در زمینه ای تی اف اتریوم (Ethereum) و بیت کوین مطرح کرده است. پرونده این شرکت در حال جریان است و آنها بهترین مسیر ممکن را در پیش گرفته‌اند. کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ابراز داشته که تصمیم‌گیری در این رابطه تا ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ اعلام خواهد شد.

قانون‌گذاری ای تی اف نیازمند تغییر قانون است

یکی از موانع پیش روی کمسیون بورس و اوراق بهادار برای تایید پیشنهاد‌های ای تی اف بیت کوین، چارچوب قانون‌گذاری حال حاضر در ارتباط با صرافی‌ها است. این کمسیون در دو سال گذشته پیشنهاد‌های زیادی را از جانب CBOE در خصوص تغییر قانون و اجازه دادن به فعالیت ای تی اف‌های بیت کوینی پشتیبانی شده با دارایی‌های فیزیکی دریافت کرده است.

صرافی‌های ایالات متحده نیازمند تایید این کمسیون برای لیست کردن و معامله ای تی اف بیت کوین هستند. بعد از این است که محصول ای تی اف باید مورد بحث قرار گیرد و مکانیسم (mechanism) مناسبی برای راضی کردن بخش‌های دیگر این کمسیون اتخاذ شود. کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده دارای چند دپارتمان (department) است و همکاری همه این بخش‌ها در این خصوص لازم است.

این کمسیون هنوز نگران دستکاری قیمت بیت کوین است

دستکاری دارایی‌ها جنبه دیگری است که کمسیون بورس و اوراق بهادار به عنوان یک مشکل احتمالی تشخیص داده است. این کمسیون ابراز داشته که نگرانی اصلی آنها دستکاری بازار‌های بیت کوین است. Crescent Crypto درخواستی را در می ماه ۲۰۱۹ در مورد ای تی اف اتریوم و بیت کوین تقدیم کمسیون بورس کرده است. این شرکت در مشارکت با سازمان مدیریت دارایی USCF، قصد دارد که یک صندوق شاخص را در NYSE Arca لیست کند.

کمسیون بورس و اوراق بهادار بار‌ها تاکید کرده که خواستار یک بازار قانون‌گذاری شده و دارای اندازه مناسب هستند که شامل توافق‌های نظارتی در خصوص فعالیت‌های دستکاری باشد. از نظر این کمسیون، صرافی‌های کریپتویی در حال حاضر فاقد پیش‌نیاز‌های قانون‌گذاری هستند.

Wilshire Phoenix اظهار داشته که با مانعی مواجه نشده است

Wilshire Phoenix در ارتباط با ای تی اف کریپتویی خود ابراز داشت که با مشکلی در این خصوص مواجه نشده است. آنها ابراز داشته‌اند که مانع و مشکلی در ارتباط با تقاضا و پیشنهاد خود نمی‌بینند و به رایزنی و بحث معنی‌دار با کمسیون ادامه خواهند داد. این شرکت ابتدا پیشنهادی را در این خصوص در جولای ۲۰۱۹ تقدیم کرد و سپس در ماه اکتبر آن را دوباره مورد بازبینی قرار داد و به روز کرد.

Wilshire Phoenix در حال حاضر منتظر قانون‌گذاری سازمان بورس در خصوص ای تی اف‌های کریپتویی است. با توجه به تاخیر‌ها و رد پیشنهاد‌هایی که از جانب این کمسیون شده است، به نظر می‌رسد که تایید ای تی اف از جانب کمسیون زیاد محتمل نباشد. همزمان با تکامل فضای کریپتو، این کمسیون نیز به تایید محصولات جدید خواهد پرداخت.

ماجرای ای تی اف باعث مشغولیت زیاد کمسیون بورس در اواخر سال ۲۰۱۹ شد و این کمسیون اعلام کرده که در حال تحقیق برای قالب جدیدی از قانون سرمایه‌گذاری قدیمی ایالات متحده است که تا کنون باعث ممانعت از مشارکت افراد زیادی در فعالیت‌های مختلف شده است. نظر شما چیست؟ آیا این تغییر قانون ضروری است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا