اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و اتریوم؛ ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

پس از ریزش سنگین بیت کوین در روز ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) محدوده حمایتی  ۴۴۰۰۰ دلار فعلاً مانع بزرگی بر سر راه ریزش رمز ارز BTC ایجاد کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین با توجه به ترس حاکم بر بازار در روزهای اخیر، تلاش‌های خریداران برای بازپس‌گیری سطوح قیمتی بالاتر در ناحیه ۴۷۰۰۰ دلار با سرکوب فروشندگان مواجه شده است و همین امر منجر به شکل‌گیری یک محدوده رنج قیمتی بین ۴۴۰۰۰ دلار تا ۴۷۰۰۰دلار نیز شده است.

تحلیل تکنیکال نمودار قیمت بیت کوین

سقف و کف محدوده رنج قیمت ۴۴۰۰۰ الی ۴۷۰۰۰ دلار، مهم‌ترین حمایت‌ و مقاومت‌ها بر سر راه بیت کوین هستند. البته اگر این محدوده رنج را در تداوم گام نزولی شارپ پیشین در نظر بگیریم به نظر بازار در حال تکمیل یک الگوی پرچم است؛ الگویی که ممکن است درنهایت به نزول بیشتر بیت کوین منجر شود؛ گرچه این امر منوط به تکمیل الگو و شکست آن به سمت پایین است.

همچنین در تایم فریم ۴ ساعته قیمت بیت کوین در زیر میانگین متحرک نمایی (۲۰۰ EMA) در حال معامله است و تلاش روزهای اخیر خریداران برای عبور از این میانگین متحرک نمایی با شکست روبه‌رو شده است. لذا اگر بیت کوین بخواهد سطوح قیمتی بالاتر را باز پس بگیرد نخست باید بتواند میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه را به بالا بشکند، بنابراین EMA ۲۰۰ نیز یک مقاومت مهم بر سر راه بیت کوین است. میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه بارنگ زرد در تصویر زیر قابل‌مشاهده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم یک ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم‌فریم ۴ ساعت

در تایم فریم یک‌ساعته بهتر می‌توانیم شاهد نوسان بیت کوین بین دو سطح ۴۴۰۰۰ و ۴۷۰۰۰ دلار را مشاهده کنیم. با رسیدن قیمت به ناحیه ۴۴۰۰۰ بار دیگر در تایم‌فریم یک‌ساعته شاهد بروز نشانه‌های صعود در بیت کوین هستیم. بیت کوین بعد از برخورد با سطح حمایتی مذکور توانسته است یک کف بالاتر از کف قبلی خود ایجاد کند و همچنین می‌شود ساختاری شبیه ساختار الگوی سروشانه معکوس را در آن مشاهده کرد که یک نشانه صعودی برای حرکت بیت کوین است. به‌علاوه با نزدیک شدن بیت کوین به سطح حمایتی شاهد رشد حجم معاملات نیز بودیم که نشان می‌دهد خریداران تمام تلاش خود را برای حفظ این سطح انجام می‌دهند.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم یک ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم‌فریم یک ساعت

در حال حاضر بیت کوین در حال عبور از خط روند نزولی خود نیز هست. درصورتی‌که BTC بتواند با کندل تائید بالای خط روند نزولی کوتاه‌مدتی خود معامله شود می‌توان انتظار داشت روند قیمت در مرحله اول تا محدوده ۴۷۰۰۰ دلار صعود کند. شکست خط روند نوسان‌گرنمای RSI در تایم فریم ۱ ساعت نیز می‌تواند احتمال این صعود را افزایش دهد، چراکه رسیدن اندیکاتور RSI به محدوده‌های بالای ۵۰ خود نشان از ایجاد مومنتوم حرکتی مثبت در جهت صعود است که با شکست خط روند نزولی در این‌شاخص، شاهد افزایش مومنتوم صعودی نیز هستیم.

همچنین در تایم فریم یک ساعته با توجه به الگو سر و شانه معکوس (تصویر بالا) و شکست خط روند نزولی (تصویر پایین) می‌توان انتظار یک حرکت صعودی را داشت که مقاومت‌ ۴۷۰۰۰ مهم‌ترین مانع بر سر این حرکت صعودی است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم یک ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم‌فریم یک ساعت

همچنین اگر مومنتوم ایجادشده به خریداران برای شکست ناحیه ۴۷۰۰۰ دلار کمک کند انتظار می‌رود بیت کوین با پولبک به این ناحیه بتواند خود را به ناحیه ۴۹۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰ دلار نیز برساند. در غیر این صورت، یعنی با ایجاد فشار فروش دوباره در ناحیه ۴۷ هزار دلار انتظار می‌رود بیت کوین بار دیگر یک کاهش قیمت حداقل تا ناحیه ۴۴۰۰۰ دلار را تجربه کند.

از نظر تکنیکالی اغلب ریزش‌های پرشتاب که در مدت‌زمان بسیار کم فاصله قیمتی بسیاری را طی می‌کنند نمی‌توانند نشانگر کل یک سیکل اصلاحی باشند و اغلب یک جز از اصلاح بزرگ هستند. ازاین‌رو شکل‌گیری یک ریزش شارپ و پرشتاب در نمودار قیمتی بیتکوین یک هشدار جدی است که امکان دارد ریزش ۷ سپتامبر یک جز از یک سیکل اصلاحی بزرگ‌تر باشد. لذا در وهله اول می‌توان احتمال داد هر صعودی در بیت کوین صرفاً یک اصلاح صعودی برای گام پرشتاب نزولی است و بعد از این اصلاح صعودی، ممکن است شاهد یک کاهش قیمت دیگر باشیم. بنابراین درصورتی‌ که بیت کوین بتواند مقاومت‌ ۴۷۰۰۰ دلار را رد کند حدفاصل نواحی فیبوناچی اصلاحی 0.618 و 0.718 ( به ترتیب قیمت‌های ۴۹،۰۵۴ دلار و ۵۰،۷۳۴ دلار) مقاومت‌های مهمی بر سر رشد بیت کوین خواهند بود.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعت

تحلیل تکنیکال نمودار قیمت اتریوم

وضعیت اتریوم نیز بسیار مشابه وضعیت بیت کوین است. اتریوم به دنبال ریزش Bitcoin ریزش قیمت پر‌شتابی را تجربه کرد که در زمان بسیار کمی کاهش قیمت زیادی را در نمودار ETH ایجاد نمود. با این‌ حال ناحیه حمایتی ۳۱۰۰ دلار فعلاً مانع از سقوط بیشتر دومین رمز‌ ارز بازار شده است. اما تلاش خریداران برای بازپس‌گیری سطوح قیمتی بالاتر در ناحیه قیمتی ۳۵۰۰ دلار متوقف شد و با ایجاد فشار فروش در این ناحیه، این محدوده به مهم‌ترین مقاومت بر سر راه اتریوم تبدیل‌شده است که در تصویر زیر قابل‌مشاهده است.

نمودار قیمت اتریوم تایم‌فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت اتریوم تایم‌فریم ۴ ساعت

در تایم‌فریم ۱ ساعته نمودار قیمت اتریوم نیز همانند بیت کوین با رسیدن به ناحیه حمایتی فشار خرید خوبی ایجادشده است. در این تایم فریم اتریوم توانسته است خود را به بالای خط روند نزولی کوتاه‌مدت برساند. درصورتی‌که اتریوم بتواند از ناحیه مقاومتی ۳،۳۳۱ دلار که مصادف با میانگین متحرک نمایی ۵۰ در تایم فریم یک‌ساعته است عبور کند و همچنین در صورت شکست خط روند نزولی شاخص RSI، می‌شود احتمال داد که اتریوم نیز خود را به ناحیه ۳۵۰۰ دلار و میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ در تایم‌فریم ۱ ساعته برساند.

نمودار قیمت اتریوم تایم‌فریم یک ساعته
نمودار قیمت اتریوم تایم‌فریم یک ساعت

پیش‌بینی شما از روند قیمت بیت کوین و اتریوم در کوتاه مدت چیست؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا