اخبار بیت کویناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

بیت کوین کابوسی برای بانک ها؛ ضعیف شدن دلار و جلوگیری از پولشویی

یکی از جنبه های جذاب و مهم بیت کوین، از زمانیکه وایت پیپر آن ارائه و به مردم معرفی شد، عبور از سیستم های سنتی بانک داری بوده است. افراد بسیاری مانند نوریل روبینی که همواره نگاه منفی به بیت کوین داشتند؛ از سیستم های غلط بانکداری دفاع کردند چرا که همواره در آنها همیشه افراد خاصی که در راس قدرت هستند پولدار تر می شوند و مردم عادی روز به روز قدرت خود را در زمنیه کنترل پول خود از دست می دهند. این صحبت از آمار و ارقامی که در ارتباط با پولشویی و تخلفات بانک ها منتشر می شود؛ کاملا قابل لمس است.

بانک ها از شفافیت میترسند!

طبق آمار؛ سالانه ۲ تریلیون دلار (بیش از ۱۰ برابر حجم کل بازار بیت کوین!) توسط بانک ها پولشویی می شود. اینکه بانک ها علاقه ای به بیت کوین ندارند؛ به دلیل شبکه زیرساخت آن است که شفاف و قابل دسترس برای عموم است و تمام رفتار پشت پرده بانک ها قابل رویت خواهد بود. اگر بانک ها نیز روی شبکه ای متن باز و غیرمتمرکزی مانند بیت کوین فعالیت می کردند؛ ردیابی کردن این ۲ تریلیون دلار که سالانه در گردش بانک ها قرار دارد؛ شفافیت پیدا می کرد و به نظر نمی رسد این اتفاق چیز مورد علاقه برای بانک های بزرگ جهان باشد.

دلار روز به روز ضعیف تر می شود و این به نفع بیت کوین است

در حالیکه میلیون ها آمریکایی در تاریخ ۴ جولای (۱۳ تیرماه) به مناسبت استقلال این کشور جشن میگیرند؛ ترامپ رییس جمهور آمریکا هیچ صحبتی مبنی بر کوتاه آمدن و متوقف کردن جنگ اقتصادی که با کل دنیا آغاز کرده است؛ نمیکند. او در آخرین توییت جنجالی خود نیز اشاره میکند که پولشویی در تمام کشورهای دیگر اتفاق می افتد و او میتواند به وضوح این موضوع را ببیند.

به نظر ترامپ چین و اروپا قصد دارند واحد پولی خود را وارد چرخه جهانی کنند و دلار آمریکا را تضعیف کنند. او راهکار مقابله با آنها را انجام رفتار متقابل می داند.

الکس کروگر (Alex Krüger) یکی از تحلیلگران مطرح کریپتو اعتقاد دارد این کار آمریکا و اروپا و چین می تواند حجم بازارهای سنتی را افزایش دهد و نرخ سود مقطعی را افزایش دهد:

چین و اروپا با تزریق واحد پولی خود به چرخه جهانی؛ قصد دستکاری بازار را دارند و میخواهند دلار را ضعیف کنند. در این بین تصمیم با ماست که میخواهیم باز هم مثل احمق ها عقب بشینیم و این بازی را که سالهاست انجام میدهند؛ تماشا کنیم.

بیت کوین راهی برای مقابله با دلار و پولشویی

بیت کوین در ماه های گذشته روند صعودی داشته است و در حال حاضر با ارزش ۱۱۷۰۰ دلار معامله می شود. جنگ بین ارزهای فیات هم در همین مدت بالا گرفته و رهبران دولت ها میخواهند پول خود را به دنیا تحمیل کنند. در این بین طلا توانسته به بالاترین ارزش خود در ۶ سال اخیر برسد اما با اینکه همه در جهان به این نتیجه رسیدند که طلا ارزش واقعی است نه پول های رایج دولت ها؛ دسترسی به آن به طور مستقیم سخت  است و باید از پول های فیات استفاده کرد.

در این شرایط بیت کوین با دارا بودن یک زیرساخت شفاف و قابل اعتماد به نسبت به ارزهای فیات و در دسترس بودن برای همه مردم در هر کجایی از جهان؛ به نظر گزینه مناسب تری میباشد.

 

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا