اخبار خارجی

آیا قیمت بیت کوین از پولکادات پیروی می‌کند؟

پولکادات (DOT) تا سال ۲۰۲۱ حدود ۱۸۰ درصد رشد قیمت داشته و جایگاه چهارم جدول ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات که قبلا در اختیار XRP بود را گرفت. Polkadot‌ یک پروتکل چند زنجیره‌ای است که تعدادی زنجیره موازی دارد؛ درست شبیه به شاردهای اتریوم. توکن DOT نیز در حال کار بر روی تکنولوژی اختصاصی خود به نام Substrate‌ است.

این پلتفرم کامل قابل همکاری با بلاک چین‌های مختلف را دارد و در عین حال می‌تواند هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند. انتظار می‌رود Substrate 3.0 که با اتریوم سازگار است، در نیمه اول سال ۲۰۲۱ پیاده سازی شود.

 

اخبار مثبت بر رالی قیمت DOT تاثیر گذار بودند

بر اساس گفته‌های گوین وود (Gavin Wood) بنیانگذار پولکادات، پروژه‌هایی مانند Acala و Moonbeam که بر روی سازگاری با اتریوم تمرکز دارند، کمک شایانی به رشد توکن DOT کرده‌اند. آکالا درگاه پولکادات به دیفای است و مون‌بیم نیز یک ابزار سازگار با اتریوم برای اجرای قرارداد هوشمند است.

آزمایشگاه بایننس در تاریخ ۹ فوریه (۲۱ بهمن) اعلام کرد که در شبکه پلاسم که یک پلتفرم قرارداد هوشمند مبتنی بر Polkadot است، سرمایه گذاری کرده است. Plasm یک زنجیره موازی پیشرو است که از اتریوم و راه حل‌های لایه دوم مقیاس پذیری پشتیبانی می‌کند.

در تاریخ ۲ فوریه (۱۴ بهمن) شبکه Manta جذب سرمایه ۱.۱ میلیون دلاری خود را انجام داد و یک پلتفرم صرافی غیرمتمرکز (DEX) خصوصی بر روی پولکادات ایجاد کرد. این پروژه از Zk-Snarkها به همراه اثبات‌های Groth16 استفاده می‌کند (همان تکنولوژی رمزنگاری مورد استفاده در زی کش).


بیشتر بخوانید: زی کش (Zcash) چیست؟ رمزارزی با قابلیت حفظ حریم خصوصی!


در همان روز، صرافی 21shares محصولات قابل معامله در صرافی (ETP) پولکادات را با بیت کوین کش جایگزین کرد. این محصولات در صرافی Swiss Six قابل معامله هستند.

با این که DOT در صرافی‌های برجسته در کمتر از ۶ ماه گذشته لیست شده، فعالیت توکن پولکادات و رشد قیمتی آن بسیار چشمگیر بوده است. معاملات روزانه ۷۰۰ میلیون دلاری این رمز ارز، بنا به گزارش Nomic، با آلتکوین‌های برتری مثل Link و لایت کوین برابری می‌کند.

اما چیزی که بسیار جالب است، این است که بیت کوین در طول دو ماه گذشته، به گونه‌ای از عملکرد قیمتی رمز ارز DOT پیروی کرده است.

آلت کوین‌ها معمولا از قیمت روزانه بیتکوین تبعیت می‌کنند

معمولا شباهت زیادی بین عملکرد قیمتی Bitcoin و Altcoinها وجود دارد. برخی اوقات تفاوت‌هایی نیز مورد انتظار است؛ اما این اتفاق بیش از سه بار در ماه فقط اتفاق نمی‌افتد.

آلت کوین‌ها معمولا از قیمت روزانه بیتکوین تبعیت می‌کنند

با این وجود، برخی اوقات یکی از این آلتکوین‌ها از حرکات BTC سبقت می‌گیرد. برای DOT، این تاثیر می‌تواند تا حدودی توسط حجم معاملاتی کمتر و این موضوع که ۶۸ درصد از عرضه کل این کریپتو در کیف پول‌های استیکینگ قفل شده است، توضیح دهنده باشد.

در مثال بالا، پامپ قیمت DOT سه ساعت قبل از بیت کوین اتفاق افتاد. جالب‌تر این که رالی قیمت این دو رمز ارز نیز الگوی مشابهی را دنبال می‌کنند. با وجود این که حجم معاملاتی کمتر معمولا نوسانات بیشتری به همراه دارد، اما این دلیل نمی‌شود که آلت کوین‌ها بتوانند از بیتکوین پیشی بگیرند.

آلت کوین‌ها معمولا از قیمت روزانه بیتکوین تبعیت می‌کنند

همانطور که در نمودار بالا می‌بینید، ارز DOT‌ اولین رمز ارزی بود که در ۲۵ ژانویه (۶ بهمن) قله‌های جدیدی را فتح کرد. همچنین این اولین کریپتویی بود که روند نزولی را آغاز کرد. به طور قطعی می‌توان گفت که این دو واقعه، یک استثنا بوده‌اند.

اما به طرز عجیبی می‌بینیم که این الگو دوباره تکرار شده است؛ اما با ۲۲ ساعت اختلاف!

آلت کوین‌ها معمولا از قیمت روزانه بیتکوین تبعیت می‌کنند

نمودار بالا رالی قیمتی دیگری از DOT را نشان می‌دهد که قله آن در تاریخ ۲۹ و ۳۰ دسامبر (۸ و ۹ دی) به وجود آمده‌اند. دوباره فاکتورهای مختلفی می‌توانند در پشت این حرکات قابل پیش بینی بیت کوین توسط آلتکوین‌های کوچک‌تر وجود داشته باشند و برخی از این فاکتورها نیز تکرار نخواهند شد و بنابراین، سیگنال‌های اشتباه ایجاد می‌کنند.

با این وجود، حرکات مثبت DOT در طول دو ماه گذشته بسیار نامعمول به نظر می‌آید.

آلت کوین‌ها معمولا از قیمت روزانه بیتکوین تبعیت می‌کنند

یک بار دیگر ارز دیجیتال DOT در تاریخ ۲۴ و ۲۵ دسامبر (۴ و ۵ دی) توانست جلوتر از بیتکوین حرکت کند. البته در این زمان، قله Bitcoin با توجه به قیمت DOT اشتباه پیش بینی شده است. با این وجود، پولکادات در چند ماه گذشته اندیکاتور خوبی برای پامپ شدن قیمت‌ها بوده است.

آیا این الگو می‌تواند با واقعیت منطبق باشد؟

تقریبا غیرممکن است که نتیجه و تاثیر این الگو را در کوتاه مدت به طور دقیق پیش بینی کنیم. برخی از سرمایه‌های بزرگی که در سبدهای کریپتو وجود دارند، می‌توانند این رفتار قیمت منحصر به فرد را توضیح دهند.

اصلاح قیمتی در نمودار بالا به نظر می‌رسد که یک انطباق ساده باشد تا نتیجه یک استراتژی؛ اما به هر حال این اتفاق می‌تواند توضیحی برای روندهای مثبت و منفی بسیاری باشد که در توکن DOT اتفاق افتاده و بیت کوین از آن پیروی نکرده است.

البته هیچ کس نمی‌داند که آیا پولکادات به حرکت کمک کننده خود ادامه خواهد داد یا خیر. اما دنبال کردن آن می‌تواند مفید باشد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا