اخبار خارجی

بازگشت مجدد قیمت بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار پس از سخنان رییس فدرال رزرو !

قیمت بیت کوین به کانال ۵ رقمی برگشته است. در تاریخ ۱۱ فوریه، قیمت بیت کوین از ۹۸۵۰ به ۱۰۳۵۱ دلار رسید. این افزایش قیمت یک‌ ساعت پس از فروش عمده با قیمت کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار در تاریخ ۱۰ فوریه رخ داد.

اوج قیمت کنونی بیت کوین، بالاترین سطح قیمت این ارز دیجیتال در ۵ ماه گذشته است و تغییر روند از نزولی به صعودی را در میان مدت ارائه می‌دهد. در حال حاضر قیمت بیت کوین ۱۰,۲۷۶ دلار است.

افزایش اخیر قیمت بیت کوین پس از شهادت جروم پاول (Jerome Powell) رییس فدرال رزرو در حضور کمیته خدمات مالی آمریکا رخ داد. پاول در شهادت خود با توجه به یوان دیجیتال کشور چین، در مورد نیاز به حریم خصوصی در بین ارزهای دیجیتال صحبت کرد.

پاول به این کمیته گفت:

دفترکلی که از پرداخت های همه باخبر باشید چیزی نیست که برای آمریکا و در بافت این کشور جذاب باشد.

دیوید فرویدن (David Freuden) مشاور ارز دیجیتال و برنامه های بلاک چین شرکت Monsterplay و یکی از طرفداران کوین های حریم خصوصی به کوین دسک گفت که اگرچه اظهارنظرات پاول به نوعی خوشبینانه است، اما نگرانی اصلی این است که دولت آمریکا بر ایجاد راه فرعی (یا همان درب پشتی) بر روی تمامی فناوری ها اصرار خواهد داشت.

فرویدن در این خصوص گفت:

دولت آمریکا این فرض اشتباه را دارد که تنها دولتی خواهد بود که برای ایجاد درب پشتی درخواست یا اصرار خواهد داشت.

علیرغم اظهارنظرات اخیر پاول، افزایش ناگهانی قیمت می‌تواند به دلیل وجود سه محرک شامل باشد که عبارتند از افزایش تقاضای سرمایه گذاران سازمانی و خرده سرمایه گذاران برای ارزهای دیجیتال، هاوینگ بیت کوین و توسعه های کلان و با تمرکز بر عدم قطعیت پیرامون شیوع ویروس کورونا.

جاشوا گرین (Joshua Green) یکی از معامله کنندگان اوراق مشتقه ارزهای دیجیتال به کوین دسک گفته است که ترکیب احساسات خوش بینانه پیرامون هاوینگ بیت کوین، رشد آلتکوین ها و مسأله ویروس کورونا از عوامل مهم چشم انداز کلان است.

گرین گفت:

به نظر می‌رسد خریدهای بسیار زیادی به صورت فیزیکی انجام می‌شود که نکته خوبی است.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین که هر ۴ سال رخ می‌دهد و پاداش ماینینگ شبکه را نصف می‌کند باعث احساسات خوش بینانه و روند صعودی در بازار نقدی و اوراق مشتقه شده است.

اطلاعات موجود در پلتفرم تحلیلی Skew نشان می‌دهد چگونه فشار خرید سرمایه گذاران سازمانی به پشتیبانی از بیت کوین کمک می‌کند و این موضوع بر افزایش حجم معاملات اوراق مشتقه و قراردادهای باز (Open interest) تاثیرگذار است.

تحلیلگران به این موضوع علاقه دارند که تغییرات موجود در قراردادهای باز را رصد و پیگیری کنند تا قدرت نوسان قیمت را مشخص کنند. افزایش قیمت به همراه افزایش قراردادهای باز بیانگر قدرت افزایش قیمت است. اگر این دو معیار مخالف یکدیگر در حرکت باشند، روند مورد نظر تاثیر آنچنانی نخواهد داشت.

به علاوه، حجم معاملات نقدی در صرافی های بزرگ نظیر بایننس طی ۲۴ ساعت گذشته تقریبا ۱۳ درصد افزایش یافته است.

چشم انداز کلان

طبق سخنان تیم شیلر (Tim Shaler) اقتصاددان ارشد و معامله کننده حرفه ای iTrust Capital، نگرش “بیت کوین به عنوان دارایی امن” هم چنان پابرجاست به طوری که رویدادهایی نظیر کشمکش ماه گذشته آمریکا با ایران به افزایش قیمت این ارز دیجیتال نیز کمک کرده است.

وی گفت:

ما معتقدیم یکی از عوامل اصلی و مهم افزایش قیمت بیت کوین طی ۵ هفته گذشته، احتمال جنگ با ایران بوده است.

سایمون پیترز (Simon Peters) یکی از تحلیلگران eToro نیز با نظر شیلر موافق بوده و گفته است که اگر قیمت بیت کوین بالاتر از سطح ۱۰,۰۰۰ دلار باقی بماند، به سرمایه گذاران اعتماد به نفس مورد نیاز را می‌دهد و باعث افزایش خرید خواهد شد.

پیترز گفت: مشخصا علاقه زیادی از جانب سرمایه گذاران به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی امن وجود دارد، زیرا این افراد نگران نوسان بازار بورس به دلیل ادامه بحران ویروس کورونا هستند.

آلتکوین ها نیز با روند صعودی مواجه بوده اند به طوری که آلتکوین های بزرگ نظیر اتر، تزوس و EOS طی ۲۴ ساعت پس از صحبت های پاول ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش قیمت داشته اند، در حالی که قیمت کوین های حریم خصوصی نظیر زیکش و مونرو نیز ۷ الی ۹ درصد افزایش یافت.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا