مقالات

ظرفیت در حال افول لایتنینگ بیت کوین ممکن است خیلی بد نباشد!

اگر شما طرفدار بیت کوین و شبکه لایتنینگ نوظهور هستید، این نمودار در اولین نگاه دلسرد کننده به نظر می رسد.

چارت بیت کوین

چنین تصور می شود که شبکه لایتنینگ ابر قهرمان بیت کوین باشد و با دست و پنجه نرم کردن با سخت ترین و آشکار ترین مشکلات حوزه ارز های دیجیتال، آنها را ترقی داده و به قله های جدیدی می رساند. اگر ارز دیجیتال بخواهد مورد پذیرش عموم قرار بگیرد، لازم است که نسبت به حال حاضر یک میلیون بار تراکنش های بیشتری را پشتیبانی کند که این کار آسانی نیست.

اما از روی این نمودار به نظر می رسد که لایتنینگ در حال از دست دادن محبوبیت خود باشد. مقدار وجوهی که در شبکه لایه دوم محبوس شده اند به نظر می رسد که در حال کاهش باشد و این می تواند نشان دهنده آن باشد که افراد کمتری در حال استفاده از آن به عنوان روش پرداخت می باشند. یک کانال لایتنینگ مانند دروازه ای برای بقیه شبکه است و به یک کاربر اجازه می دهد که پرداختی را به یک کاربر دیگر بفرستد.

در حالی که لایتنینگ هنوز در مرحله آزمایش است و استفاده از آن پرریسک می باشد، کاربران بیت کوین در مورد آن خیلی هیجان زده هستند و به هر حال از آن برای بازی ها و چیز های دیگر استفاده می کنند که این امر تا حدودی بی احتیاطی به نظر می رسد. از آنجا که ظرفیت لایتنینگ به سرعت در سال اول افزایش پیدا کرد، هواداران به تبلیغ و ترویج آن در رسانه های اجتماعی پرداختند.

نکته مهم در اینجاست که در حالی که این رقم در حال کاهش است اما استفاده از لایتنینگ ممکن است در واقع هنوز هم در حال افزایش باشد و این به دلیل حریم خصوصی افزایش یافته کانال های لایتنینگ و دیگر بهینه سازی های است که روی کانال ها انجام شده است. Roy Sheinfeld مدیر عامل Breeze به Coindesk گفت که:

روشی برای دانستن ظرفیت در شبکه لایتنینگ موجود نبود. ما تنها می توانیم ظرفیت کانال های عمومی را بدانیم نه کانال های خصوصی را.

و حداقل یک شرکت می گوید که با توجه به تجربه آنها، پرداختی های لایتنینگ در حال انتخاب شدن از جانب کاربران می باشند. Danny Brewster مدیر عامل FastBitcoins به CoinDesk گفت که:

حجم مبادلات بر حسب دلار در شبکه لایتنینگ در حال افزایش است. آنچه که من می بینم این است که قیمت در حال بالا رفتن است و بنابراین مردم نیاز به کوین های کمتری دارند که در کانال ها محبوس باقی بماند تا قدرت خرید آنها حفظ شود.

ماجرای دو نود

اگرچه تا به حال این رقم مربوط به ظرفیت شبکه لایتنینگ برای بسیاری تماشایی بوده است اما دیگر ممکن است که چنین نباشد. دلیل این امر این است که بسیاری از کیف پول های لایتنینگ به طور پیش فرض؛ تبلیغاتی در مورد اینکه آیا کانال های آنها برای بقیه شبکه موجود است، نمی کنند. از لحاظ نحوه کار کردن، بعضی از کانال ها موجودیت خود را برای بقیه شبکه لایتنینگ تبلیغ می کنند و بعضی از کانال ها نیز این کار را نمی کنند. کانال های عادی توسط کاربران روزمره ای مورد استفاده قرار می گیرند که تنها می خواهند با استفاده از لایتنینگ چیز هایی مانند پیتزا بخرند، این نوع کانال ها نیازی به تبلیغات ندارند.

Laolu Osuntokun مدیر فناوری لابراتور های لایتنینگ به CoinDesk گفت که:

کیف پول های زیادی در چند ماه گذشته بیرون داده شده اند که به صورت پیش فرض تبلیغ نشده هستند که این کانال ها هیچ استاندارد عمومی را برآورد نمی سازند و بنابراین اتکا بر این استاندارد های عمومی به تنهایی در واقع تنها نیمی از ماجرا را نمایان می سازد.

معمولا کانال های تبلیغ شده تنها لازم است که مورد استفاده نود های مسیریابی قرار بگیرند، بنابراین نود های دریافت کننده وجه از فردی به فرد دیگر مستحکم تر می باشند و لازم است که همیشه آنلاین باشند.

Jack mallers خالق Zap ادعا می کند که:

تنها افرادی که نود مسیریابی نیستند باید از کانال های تبلیغ نشده خصوصی استفاده کنند.

بعضی تا آنجا می روند که ظرفیت عمومی شاخصی بی استفاده است و دلیل آنها این است که آن همه و یا شاید اکثر پول را در شبکه لایتنینگ تسخیر نمی کند.

از آنجا که اپلیکیشن های بیشتری شروع به دنبال کردن این اقدامات نمونه کرده اند، Sheinfeld حدس می زند که اکثر کانال ها خصوصی هستند و خاطرنشان می کند که کیف پول او Breeze هزاران کانال خصوصی را تنها در چند ماه گذشته باز کرده است. او ابراز داشت:

در دو ماه گذشته، Breeze هزاران کانال خصوصی را باز کرد. لابراتور های لایتنینگ همچنین به طور خودکار کانال های خصوصی را باز می کنند.

یک دلیل برای این وجود دارد که چرا بسیاری از توسعه دهندگان لایتنینگ را نسبت به تراکنش های بیت کوینی روی زنجیره امن تر و خصوصی تر می دانند. در حالی که بیت کوین به این مشهور است که برای کاربران خود ناشناسی فراهم می کند اما تراکنش های آن در واقع عمومی هستند. لایتنینگ مقدار بیشتری از جزئیات تراکنش را پنهان می کند. SuredBits به عنوان یک استارتاپ لایتنینگ چنین نوشته است:

اگر یک تراکنش عادی بیت کوین شبیه آپلود صورت حساب بانکی خود بر روی یک وبسایت عمومی باشد، یک تراکنش شبکه لایتنینگ مانند این است که به هر تاجری نشان دهی که چه مقدار پول در بخش خاصی از کیف پول خود داری. شما هنوز هم اطلاعاتی را افشا می کنید اما به نسبت قبل بسیار کمتر می باشد.

روز زباله

یک دلیل دیگر برای کاهش ظرفیت این است که بعضی از موجودیت ها در حال بستن کانال های لایتنینگی هستند که بی فایده بوده اند. Osuntokun می گوید:

بر اساس دانش من، دلیل کاهش کانال ها در واقع این است که اپراتور های نود به تصمیمی منطقی دست زده اند و در حال بستن کانال هایی هستند که برای مدت زمانی باز بوده اند اما فعالیت پیشرفته قابل توجهی نداشته اند.

به عنوان مثال، یک کاربر ناشناس، مشهور و اسرار آمیز لایتنینگ با نام LNBIG وجود دارد که کانال های لایتنینگ زیادی را باز کرده است. آنها در ابتدا با وارد کردن ۳۰۰ بیت کوین به داخل شبکه لایتنینگ شروع به کار کرده اند که این معنی تازه ای به شعار “بی ملاحظگی” شبکه لایتنینگ می دهد. فرد پشت LNBIG به CoinDesk گفت که:

در شروع فعالیتم، کانال های زیادی را به امید اینکه مورد استفاده قرار بگیرند، باز کردم (و به دلیل نقص در عملکرد خودکار)

اما این توسعه دهنده سری گفت که آن کانال ها در واقع زیاد مورد استفاده قرار نگرفتند. آنها تنها باز شدند و بی استفاده در آنجا ماندند. LNBIG ادامه داد که:

اما زمان نشان داده که بسیاری از این کانال ها در دوره دو تا چهار ماه حتی یک بار هم مورد استفاده قرار نگرفته اند و به این ترتیب وجوه داخل آنها بلوکه شده است.

بله، همچنان که گفت شد این وجوه بلوکه شدند و دلیل این امر نحوه عملکرد لایتنینگ می باشد. یک کانال لایتنینگ مانند دروازه ای برای بقیه شبکه است و به یک کاربر اجازه می دهد که برای هر کاربر دیگری پرداختی بفرستد. اما وقتی فردی کانالی را با فرد دیگری باز می کند و از آن استفاده نمی کند، افراد دیگر نیز نمی توانند از آن دروازه استفاده کنند.

پس آزاد کردن آن ظرفیت منطقی است و باید منتظر شد و دید که آیا کانال جدیدی باز می شود که بخواهد از آن ظرفیت استفاده کند. این دقیقا چیزی است که LNBIG تصمیم گرفته که انجام دهد. او قبل از بستن کانال ها در پستی که در تویتر گذاشت از کاربران در این باره رای گیری کرد و مدعی شد که تنها جنبه منفی برای این کار، تاثیر روانشناختی است که ظرفیت لایتنینگ به ۸۲۵ بیت کوین افول می کند. همچنان که ظرفیت لایتنینگ نشان می دهد، افراد در تویتر او را ترغیب به ادامه بستن کانال ها کردند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا