اخبار بیت کوین

کاهش درآمد ماینرهای بیت کوین به کمترین سطح از سال ۲۰۲۳؛ آیا تسلیم شدن ماینرها نزدیک است؟

پس از هاوینگ، علاوه بر قیمت بیت کوین پاداش بلاک بیت کوین نیز کاهش یافته است. پاداش بلاک‌ها از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین در هر بلاک رسیده است که میزان سوددهی ماینرها را کاهش داده و به پایین‌ترین میانگین ۳۶۵ روزه خود رسانده است.

به گزارش میهن بلاکچین،‌ کاهش سوددهی ممکن است ماینرها را مجبور کند تا دستگاه‌های خود را خاموش کنند مگر اینکه قیمت بیت کوین افزایش یابد. علیرغم کاهش درآمد استخراج بیت کوین از زمان هاوینگ، ماینرهای بیت کوین هیچ نشانه‌ای از تسلیم شدن نشان نداده‌اند. اما اگر قیمت بیت کوین بیشتر کاهش یابد، احتمال تسلیم شدن آن‌ها وجود دارد.

کاهش شدید درآمد ماینرها

پس از هاوینگ بیت کوین درآمد ماینرها به پایین‌ترین میزان خود از اوایل سال ۲۰۲۳ رسیده است. حاشیه‌ سود کم‌تر پرسش‌هایی را مطرح کرده است که کدام شرکت‌های صنعتی می‌توانند در دوره هاوینگ بعدی بیت‌کوین سرپا بمانند. همچنین اینکه چگونه قیمت بیت‌کوین ممکن است تحت تأثیر این موضوع قرار گیرد.

درآمد ماینرهای بیت کوین به پایین ترین سطحی رسیده که از ۲۵ فوریه ۲۰۲۳ (۶ اسفند ۱۴۰۱) مشاهده نشده است
درآمد ماینرهای بیت کوین به پایین ترین سطحی رسیده که از ۲۵ فوریه ۲۰۲۳ (۶ اسفند ۱۴۰۱) مشاهده نشده است؛ منبع: CrytpoQuant

کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیر عامل کریپتوکوانت (CryptoQuant) در پستی در ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) در پلتفرم X گفت:

ماینرها اکنون با دو گزینه روبرو هستند:

۱- تسلیم شدن یا ۲- انتظار برای افزایش قیمت بیت کوین

جو با استناد به نمودار ۳۶۵ روزه شاخص پوئل مالتیپل گفت که ماینرها «فعلا» هیچ نشانه‌ای از تسلیم شدن ندارند.

پوئل مالتیپل معیاری که سطح فشار فروش از طرف ماینرها را تخمین می‌زند. این متریک نسبتی است که ارزش صدور روزانه یک BTC را با میانگین متحرک ۳۶۵ روزه آن مقایسه می‌کند. با هاوینگ اخیر، تعداد بیت کوین‌های جدید صادر شده برای ماینرها از ۶.۲۵ بیت کوین به ۳.۱۲۵ بیت کوین در هر بلوک کاهش یافته است. در نتیجه، پوئل مالتیپل نیز کاهش یافته است.

بر اساس اطلاعات آکادمی گلس‌نود، مقادیر بالای پوئل مالتیپل نشان‌دهنده سودآوری نسبتا بالای ماینرهاست؛ به این معنی که آن‌ها انگیزه بیشتری برای نقد کردن بیت کوین‌های خود دارند. برعکس، مقادیر پایین پوئل مالتیپل به این معنی است که ماینرهای ضعیف مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های خود می‌شوند؛ سود ماینرهای باقی مانده بیشتر می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا بیت کوین کمتری برای پوشش عملیات خود بفروشند.

تاثیر موقت پروتکل رونز بر درآمد ماینرها

درآمد ماینرهای بیت کوین بلافاصله پس از هاوینگ افزایش یافت و کاربران پروتکل رونز برای اولین بلاک‌های استخراج شده پس از هاوینگ در ۲۰ آوریل کارمزدهای فضایی پرداخت کردند. با این حال، اشتها برای این دارایی‌های جدید مبتنی بر بیت‌کوین در هفته‌های اخیر کاهش یافته است. این امر به رکود کلی قیمت در بازار ارزهای دیجیتال مرتبط است.

ماینرها پس از هاوینگ با افزایش قیمت بیت‌کوین، مهلت کوتاهی داشتند اما اکنون که قیمت اسپات بیت کوین بر خلاف میل آن‌ها حرکت می‌کند، سود آنها پس از هاوینگ به طور جدی کاهش یافته است.

ریسک تسلیم شدن ماینرها در حال افزایش است. اگر قیمت بیت کوین در چند روز آینده به روند نزولی خود ادامه دهد و ریزش به چند هفته‌ کشیده شود، ماینرهای بزرگ در معرض خطر نقد کردن مقدار زیادی بیت کوین برای محافظت از خود هستند.

منبع
کریپتو پوتیتوکوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا