اخبار خارجی

سختی ماینینگ بیت کوین با وجود افزایش هش ریت به پایین ترین حد خود در سال ۲۰۱۹ رسید!

طبق سخنان آلیستر میلن (Alistair Milne) مدیر ارشد سرمایه گذاری صندوق ارز دیجیتال آلتانا (Altana)، میانگین قیمت تمام شده برای استخراج بیت کوین تقریبا ۸۰۰۰ دلار است.

به طور ساده تر می‌توان گفت بر اساس سطح فعلی سختی شبکه، استخراج هر بیت کوین تقریبا ۸۰۰۰ دلار هزینه در بردارد و بدین ترتیب، قیمت بیتکوین باید بیش از ۸۰۰۰ دلار باشد تا ماینینگ سودآور باشد.

آلیستر میلن توییت کرد: سختی ماینینگ بیت کوین از دسامبر ۲۰۱۸ و پس از آخرین تنظیم در تاریخ ۸ نوامبر بیشترین کاهش (۷ درصد) داشته است. به نظر می‌رسد هزینه ماینینگ هر بیت کوین ۸۰۰۰ دلار می‌باشد.

بیت کوین

در سال های اخیر، ماینینگ با ظهور تجهیزات پیچیده و منابع ارزانتر برق، به طور چشمگیری رقابتی تر شده است.

به اقدامات مورد نیاز برای حل معادلات ضروری و تایید تراکنش ها در شبکه بیت کوین، سختی ماینینگ می‌گویند. بالا بودن سختی به معنای بیشتر بودن رقابت برای پاداش بلاک ها می‌باشد، در حالی که مشوق ها کاهش می‌یابد.

این مکانیزم به عنوان یک دستگاه خود تثبیت کننده برای بیت کوین عمل می‌کند و از امنیت شبکه حتی در زمانی که قیمت یا فعالیت شبکه کاهش چشمگیر می‌یابد، اطمینان حاصل می‌کند.

از کمترین مقدار خود یعنی ۵.۱ تریلیون در دسامبر ۲۰۱۸ و هنگامی که قیمت بیت کوین ۳۱۰۰ دلار بود، سختی در طول سال ۲۰۱۹ به طور مداوم افزایش یافته است. در اواخر ماه اکتبر، این معیار به بالاترین میزان خود یعنی ۱۳.۷ تریلیون رسید و اکنون نیز ۱۲.۷ تریلیون می‌باشد.

افزایش مداوم هش ریت بیت کوین بیانگر چه موضوعی است؟

بر اساس اطلاعات Blockchain.com، هش ریت شبکه بیت کوین از ابتدای سال تاکنون از ۳۸ به ۱۱۰ اگزاهش افزایش یافته است. هش ریت در واقع معیار یا تخمینی است که نشان می دهد چه میزان قدرت محاسباتی برای اعتبارسنجی تراکنش استفاده شده است.

هش ریت پس از اخباری مبنی بر اینکه Argo Blockchain، طی هفته گذشته حدود ۵۰۰ دستگاه ریگ ماینینگ جدید Antminer S17 از بیت مین خریداری کرده است با افزایش مواجه شد.

بخش عمده ای از سال ۲۰۱۹، به ویژه نیمه اول سال، قیمت تمام شده ماینینگ بیتکوین نزدیک به قیمت آن، یعنی تقریبا ۴۰۰۰ دلار بود و بسیاری از ماینرها با ضرر به ماینینگ می‌پرداختند.

هرچند ماینرها در طول ۱۱ ماه گذشته به فعالیت خود مبنی بر اختصاص دادن منابع به ماینینگ بیتکوین ادامه داده اند و برای هاوینگ (نصف شدن پاداش بلاک) آماده می‌شوند.

برایان کلی (Brian Kelly) مدیرعامل شرکت BKCM، گفت که بسیاری از ماینرها به حد کافی سود کسب کرده اند تا بدون آنکه مجبور به فروش بیتکوین های خود شوند، هزینه عملیات خود را برای یک سال کامل تامین کنند و اساسا منتظر افزایش قیمت بیت کوین می‌باشند.

در کوتاه مدت، تحلیلگران تکنیکال انتظار دارند با ایجاد فشار فروش در سراسر صرافی های بزرگ، قیمت بیت کوین به سطح حمایتی مهم برسد.

تا انتهای سال، قیمت بیت کوین ممکن است برای بسیاری از ماینرها آنچنان سودآور نباشد و همانند بخش زیادی از سال ۲۰۱۹، اگر هش ریت نیز علاوه بر روند قیمت بیت کوین افزایش یابد، می‌توان در نظر گرفت که ماینرها به روند بلندمدت این ارز دیجیتال اعتماد دارند.

چشم انداز بلندمدت اکثر ماینرها

اگرچه قراردادهای بلندمدت با ارائه دهندگان برق به نوعی ماینرها را مجبور به فعالیت بلندمدت می‌کند، اما ماینرها معمولا کسب و کار خود را با این انتظار ادامه می‌دهند که بیت کوین به پذیرش گسترده دست یابد یا به ارزش بازار تریلیون دلاری برسد.

ونسس کاسارس (Wences Casares) مدیرعامل شرکت Xapo در این خصوص گفت:

به نظر من شانس موفقیت این موضوع حداقل ۵۰ درصد می‌باشد. اگر بیت کوین موفق شود، در ۷ الی ۱۰ سال آینده قیمت بیت کوین ممکن است به یک میلیون دلار برسد.

بنابراین، با نزدیک شدن به هاوینگ در ماه می ۲۰۲۰، ماینرها منابع زیادی به استخراج هرچه بیشتر بیتکوین اختصاص خواهند داد، زیرا هاوینگ می‌تواند ماینرها را تحت فشار قرار دهد تا در مواجه با کاهش ۵۰ درصدی درآمد خود، روش های نوآورانه تری اتخاذ کنند.

منبع
u.today

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا