اخبار خارجی

افزایش ۷ درصدی سختی ماینینگ بیت کوین؛ این افزایش به چه معناست؟

تنظیم نرخ سختی ماینینگ بیت کوین یکی از نوآوری های کلیدی در راستای موفقیت اجماع ناکاموتو است. با افزایش و کاهش تعداد ماینرها، سختی اجماع گواه اثبات کار بیت کوین نیز در هر ۲۰۱۶ بلاک افزایش و کاهش می‌یابد.

افزایش سختی ماینینگ برای بیت کوین به چه معناست؟

میزان سختی ماینینگ بیت کوین تقریبا هر دو هفته یا هر ۲۰۱۶ بلاک تنظیم می‌شود. این موضوع بدان معنا است که با اضافه شدن ماینرهای بیشتر به هش ریت شبکه، سختی گواه اثبات کار افزایش می‌یابد و به دست آوردن پاداش بلاک های جدید سخت تر می‌شود. اگر ماینرها یکباره دست از ماینینگ بردارند، سختی ماینینگ کاهش می‌یابد تا توازن حفظ شود.

به توان محاسباتی مورد نیاز برای سازماندهی مجدد حمله یا ایجاد تغییر در بلاک چین، هش ریت گواه اثبات کار بیت کوین می‌گویند. هش ریت بیت کوین در حال حاضر ۱۲۱,۶۳۷,۶۶۶ تراهش است. با افزایش هش ریت و افزایش تعداد ماینرها برای ایمن سازی شبکه، گاهی اوقات قیمت بیت کوین نیز افزایش می‌یابد.

سختی هش ریت بیت کوین امروز تقریبا ۷ درصد افزایش یافته است. تنظیم بعدی سختی ماینینگ برای تاریخ ۲۱ مارس یا ۲۰۱۶ بلاک بعد برنامه ریزی شده است. افزایش سختی باعث می‌شود که شبکه در برابر حمله ها مقاوم تر باشد.

برای حمله به شبکه بیت کوین، حمله کننده باید توان محاسباتی بیشتری نسبت به مجموع هزاران رایانه دیگر که در حال ماینینگ بیت کوین هستند ارائه دهد. با افزایش هش ریت، این نوع حمله از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست. زنجیره های کوچک تر گواه اثبات کار با هش ریت کمتر در مقابل حمله های عوامل مخرب آسیب پذیرتر هستند.

افزایش هش ریت قبل از هاوینگ

یکی از مثال های FUD (ترس، شک و عدم اطمینان) که هاوینگ بیت کوین را در برگرفته است، ترس کاهش پاداش بلاک برای ماینرها است که ممکن است سودآوری ماینینگ را از بین ببرد و به دلیل خروج ماینرها از شبکه منجر به کاهش هش ریت شود.

اما روش کار در واقع این چنین نیست. ماینینگ بسیار رقابتی است و تجهیزات ماینینگ موفق معمولا با حاشیه سود بسیار کم فعالیت می‌کنند. کاهش پاداش ماینینگ به جای آنکه منجر به مرگ تدریجی ماینینگ شود، باعث می‌شود که ماینرهای کوچکتر با سودآوری کمتر توسط شرکت های بزرگتر جذب شوند.

افزایش سختی در آستانه هاوینگ، به عنوان یک نشانه صعودی در نظر گرفته می‌شود. افزایش هزینه تولید بیت کوین های جدید و کاهش عرضه کوین های تازه صادر شده، باعث فشار به قیمت بیت کوین و افزایش آن خواهد شد.

ماینرهایی که توانسته اند به فعالیت خود ادامه دهند و هاوینگ را با موفقیت پشت سر بگذارند، با سودآوری بیشتری مواجه خواهند شد.

بخش عمده ای از سروصدای رسانه ها پیرامون هاوینگ معمولا منجر به ورود کاربران جدید پرشماری به این عرصه می‌شود که تقاضا برای بیت کوین را افزایش می‌دهد و در نتیجه به افزایش قیمت بیت کوین می‌انجامد.

هرچند ماینینگ به عنوان یک صنعت به سمت متمرکز شدن پیش می‌رود، زیرا ماینرهای بزرگتر به بقای خود ادامه می‌دهند و ماینرهای کوچکتر از بین می‌روند، اما همین ماینرهای بزرگتر به سودآوری بیشتری دست می‌یابند و این موضوع باعث می‌شود ماینرهای بیشتری به ورود به این عرصه تشویق شوند، زیرا هرچند پاداش ها کاهش یافته اند اما ارزشمندتر شده اند.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا