پامپ هالووین بیت کوین؛ آیا تاریخ دوباره تکرار می شود؟

در حال حاضر بیت کوین بی‌هدف است اما تغییرات ناگهانی همواره در کمین می‌باشند. در سال ۲۰۱۵ بیت کوین شاهد پامپ (افزایش قیمت) غیرمنتظره ای بود که قیمت آن را برای اولین بار به کانال ۳۰۰ دلار رساند.

پامپ هالووین یک پیشرفت بی‌سابقه

در سال ۲۰۱۵ طی افزایش قیمتی که به پامپ هالووین معروف است به کانال قیمت ۳۰۰ دلار وارد شد.

فرانسیس پولیو در این خصوص توییت کرد: دقیقا چهار سال پیش بیت کوین دستخوش رویدادی شد که همواره آن را به عنوان پامپ هالووین به یاد خواهم داشت.

قیمت بیت کوین طی چند هفته قبل از هالووین تا ۵۰ درصد افزایش یافت و سرانجام به کانال ۳۰۰ دلار رسید و تا روزهای سال نو در این سطح باقی ماند. چه روزهای خوبی بود.

چنین افزایش قیمتی پس از سال ۲۰۱۷ غیرمعمول نیست، اما در سال ۲۰۱۵ بیت کوین کاملا پدیده ای جدید بود و اعتباری متفاوت با شرایط فعلی داشت. بیت کوین که در آن زمان حجم معاملات بسیار کمتری داشت و هم چنان تحت تاثیر ضربه وارد شده از جانب صرافی Mt. Gox بود توانست رشد چشمگیری داشته باشد.

پامپ هالووین تقریبا یکسال پس از پامپ مشابه دیگری به اسم “جویدن نهنگ خرسی” رخ داد که یکی از فروشندگان عظیم، قیمت ۳۰ هزار بیت کوین را بر روی ۳۰۰ دلار قرار داد. در تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۱۴، این نهنگ خرسی متوجه فرا رسیدن سفارش خود شد و پس از آن قیمت بیت کوین حتی بیشتر هم شد.

البته بیت کوین در آن زمان که قیمتی حدود چند صد دلار داشت انعطاف پذیر بود. اما آخرین سه ماهه هر سال معمولا دارای سورپرایزهایی برای بیت کوین بوده است. پاییز سال ۲۰۱۷ نیز از این لحاظ بسیار جالب بود، به طوری که رکورد تاریخی قیمت بیت کوین در کانال ۱۹,۶۰۰ دلار در این زمان ثبت شده است.

بیت کوین هم چنان به روند صعودی انتهای سال امیدوار است

بیت کوین پس از عبور از سه ماهه سوم ناامیدکننده سال جاری بار دیگر به دنبال این است که روند راکد فعلی را بشکند. شرایط بیان شده با یکدیگر متفاوت می‌باشند، به طوری که این پیش بینی ها از افت ناگهانی به سطح ۶۰۰۰ دلار و حتی کمتر تا افزایش قیمت ناگهانی را شامل می‌شوند. تاکنون بیت کوین در سال جاری نتوانسته است انتظارات مبنی بر رسیدن به قیمت ۱۵۰۰۰ دلار را برآورده کند و تنها توانست تا قیمت ۱۳۸۰۰ دلار افزایش یابد.

اکنون بیت کوین در شرایط به مراتب بهتری قرار دارد، به طوری که پذیرش و ماینینگ آن چندین هزار برابر سال ۲۰۱۵ شده است. بیت کوین توانسته از بازار نزولی بلندمدت و هم چنین چندین هاردفورک عبور کند و هیچکدام از این اتفاقات نتوانسته اند جایگاه برتر بیت کوین را به چالش بکشانند.

این موضوع که آیا شاهد روند صعودی نظیر پامپ هالووین خواهیم بود یا خیر هنوز تایید نشده است. عملکرد کوتاه مدت طی چند هفته گذشته آنچنان نویدبخش نبوده است. بیت کوین در این مدت با کاهش قیمت به سمت ۸۰۷۶.۰۴ دلار مواجه شده است و حتی انتظار می‌رود بار دیگر به طور موقت وارد کانال ۷۰۰۰ دلار شود. در حال حاضر قیمت بیت کوین حدود ۳ درصد کاهش داشته است که با در نظر گرفتن ثبات قیمت اخیر، نوسان تقریبا بزرگ به حساب می‌آید.

تفاوت بزرگ بین روند صعودی هالووین و شرایط فعلی این است که سلطه بیت کوین حدود ۶۹ درصد می‌باشد، درحالی که در سال ۲۰۱۵ این رقم برابر با ۹۰ درصد بود. در حال حاضر آلتکوین ها رایج تر و تأثیرگذارتر از گذشته شده اند و عملکرد چندین آلتکوین فارغ از عملکرد بیت کوین می‌باشد و روندهای آنها مستقل از این ارز دیجیتال است.


منبع bitcoinist
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر