اخبار بیت کوین

افزایش کم سابقه کارمزد شبکه بیت کوین؛ آیا اوردینالزها از این شبکه حذف می‌شوند؟

رشد دوباره اینسکریپشن‌های پروتکل اوردینالز (Ordinals) هرچند که تاثیر مثبتی در رشد درآمد ماینرهای BTC داشته، کارمزدهای شبکه بیت کوین را افزایش داده و بحث‌های زیادی را در بین جامعه آن به وجود آورده است. به همین خاطر در مطلب پیش رو علاوه بر تاثیرات این پروتکل، به بررسی نظرات موافق و مخالف آن پرداخته‌ایم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

رشد اینسکریپشن‌ها در شبکه بیت کوین

شبکه بیت کوین اخیرا با فعالیت زیاد کاربران مواجه شده و پروتکل اردینالز اشتیاق و جنون زیادی را در بین معامله‌گران آن ایجاد کرده است. داده‌های وب‌سایت دون آنالیتیکس (Dune Analytics) هم نشان می‌دهد اینسکریپشن‌های روزانه این پروتکل به ۴۰۰٬۰۰۰ عدد رسیده و حجم معاملات آن تا ۴۰٬۰۰۰ دلار افزایش یافته است.

تعداد اینسکریپشن‌های بیت کوین
تعداد اینسکریپشن‌های بیت کوین – منبع: Dune Analytics

توسعه‌دهنده‌ای به اسم کیسی رودارمور (Casey Rodarmor) که قبلا در توسعه‌ نرم‌افزار بیت‌کوین کور (Bitcoin Core) مشارکت داشته است، پروتکل اردینالز را در سال ۲۰۲۳ روی شبکه بیت کوین راه‌اندازی کرد تا کاربران بتوانند داده‌های مورد نظرشان را روی ساتوشی (کوچک‌ترین واحد بیت کوین) ثبت کنند. این اتفاق باعث شد بلاکچین بیت کوین تنها محدود به پردازش تراکنش‌های همتا‌به‌همتا نباشد و از توکن‌های بی‌همتا (NFT) و قابل معاوضه جدید هم پشتیبانی کند.

شاید بتوان ادعا کرد ماینرهای بیت کوین بیشترین سود را از پروتکل اوردینالز به دست آورده‌اند. داده‌های وب سایت «Blockchain.com» نشان می‌دهد درآمد ماینرها به سطوحی رسیده است که آخرین بار بعد از رشد قیمت بیت‌ کوین به محدوده ۶۹٬۰۰۰ در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) به وجود آمده بود.

درآمد ماینرهای بیت کوین
درآمد ماینرهای بیت کوین – منبع: Blockchain.com

با این حال، راه‌اندازی این مذکور چالش‌های جدیدی را در شبکه بیت کوین ایجاد کرده است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

چالش‌های پروتکل اوردینالز در شبکه بیت کوین

جدیدترین موج اینسکریپشن‌های پروتکل اوردینالز در شبکه بیت کوین باعث شده است که کارمزد تراکنش‌های این شبکه برای همه کاربران رشد کند. داده‌های جدید وب سایت بیت اینفو چارتس (BitInfoCharts) نشان می‌دهد هزینه ارسال بیت‌ کوین به صورت آنچین در هفته گذشته به رکورد جدیدی از آوریل ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) و به کمی بیش از ۳۷ دلار رسید.

کارمزد تراکنش‌های آنچین بیت‌ کوین
کارمزد تراکنش‌های آنچین بیت‌ کوین – منبع: BitInfoCharts

داده‌های «Mempool.space» هم نشان می‌دهد تراکنش‌های در صف تایید در ممپول بیت‌ کوین (اندازه بک لاگ تراکنش‌های آنچین تاییدنشده) افزایش یافته و باعث شده است تراکنش‌هایی با کارمزد ۲ دلار در اولویت قرار نگیرند. به طور مثال، هنگام نگارش این مطلب حدود ۳۵۰٬۰۰۰ تراکنش در انتظار تایید هستند.

داده‌های مربوط به ممپول بیت کوین
داده‌های مربوط به ممپول بیت کوین – منبع: Mempool.space

از آنجا که چنین هزینه زیادی برای بسیاری از سرمایه‌گذاران کوچک غیرقابل تحمل است، بحث‌های زیادی در جامعه بیت‌ کوین به وجود آمده است. با این حال، چالش‌های اوردینالز در شبکه بیت کوین فقط به رشد کارمزدهای آن محدود نمی‌شود.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، آسیب‌پذیری موجود در زیرساخت‌های شبکه بیت کوین و نسخه‌های خاصی از نرم‌افزارهای بیت کوین کور (Bitcoin Core) و بیت کوین ناتس (Bitcoin Knots)‌ باعث شده توسعه‌دهندگان اینسکریپشن‌ها بتوانند محدودیت حامل داده (Datacarrier Limit) را دور بزنند. این آسیب‌پذیری در نهایت باعث شد پایگاه داده آسیب‌پذیری ملی (NVD) آمریکا اینسکریپشن‌های بیت کوین را در ۹ دسامبر (۱۸ آذر) به فهرست ریسک‌های امنیت سایبری خود اضافه کند.

بررسی نظر تحلیلگران مختلف درباره پروتکل اوردینالز

هرچند که بسیاری از افراد از تاثیرات منفی پروتکل اوردینالز عصبانی هستند، تحلیلگران معتقدند رشد کارمزدهای بیت کوین همچنان ادامه دارد و معامله‌گرانی که می‌خواهند از خودشان محافظت کنند، باید از راهکارهای لایه دوم مثل شبکه لایتنینگ استفاده کنند که به طور خاص برای پذیرش انبوه طراحی شده‌اند. تحلیلگری به اسم «Hodlonaut» در پلتفرم اکس (توییتر سابق) گفته است:

خیلی عجیب است که بسیاری از مردم هرگز به این واقعیت واضح فکر نکرده بودند که کارمزدهای بیت کوین با افزایش تقاضای فضای بلاک رشد می‌کند.

کارمزدهای بیت کوین در حال حاضر به خاطر JPEGها به طور مصنوعی و موقتا رشد کرده، اما این اتفاق برای آینده اجتناب‌ناپذیر بود.

مقیاس‌پذیری در لایه‌های اول رخ نمی‌دهد.

توییت Hodlonaut
توییت Hodlonaut – منبع: پلتفرم اکس

برخی از تحلیلگران معتقدند ماهیت بیت کوین به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز و متکی به روش گواه اثبات کار ذاتا به افزایش ارزش آن در طول زمان منجر می‌شود. در نتیجه، حفظ کارمزدهای پایین با هدف و پویایی شبکه بیت کوین در تضاد است. با این حال، تلاش‌ توسعه‌دهندگان مختلف برای ایجاد فورک‌های بیت‌ کوین که به طور خاص بر ارائه کارمزدهای کم‌تر متمرکز شده‌اند، چندان موفق نبوده‌ است. Hodlonaut ادامه داده است:

اینکه وانمود کنیم آینده بیت کوین به دسترسی افراد فقیر به تراکنش‌های ارزان لایه اول بستگی دارد، نه تنها درست نیست؛ بلکه کل شبکه بیت کوین را ضعیف می‌کند.

وقتی یک فرد نمی‌تواند سرمایه‌اش را در پنج سال آینده جابه‌جا کند، چرا حتما باید او را با کارمزد کم‌تر از ۱ دلار به لایه‌های اول منتقل کنیم؟

خب به بیت کوین کش یا شبکه‌های متمرکزتر بروید.


توییت Hodlonaut
توییت Hodlonaut – پلتفرم اکس

تحلیلگر مشهوری به اسم «MD Bitcoin»، تاکید کرده است پروتکل اوردینالز، جایگاه BTC به عنوان یک ارز را تهدید نمی‌کند و با استفاده از نودهای بیت‌ کوین برای ذخیره «تصاویر یا هر مالکیت معنوی» دیگر از برند بیت کوین برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌کند.

MD Bitcoin باور دارد بازار آزاد بیت کوین فضای ایده‌آلی برای چنین ابتکاراتی است و اوردینالز مانند آزمون ارزشمندی برای شبکه BTC عمل می‌کند. به نظر MD Bitcoin اگر ذخیره‌سازی مالکیت معنوی به یک رویکرد رایج تبدیل شود، می‌تواند آگاهی عموم مردم نسبت به بیت‌ کوین و رقابت بین ماینرهای آن را افزایش دهد. آدام بک (Adam Back)، یکی از توسعه‌دهندگان مهم شبکه بیت کوین و مدیر عامل شرکت بلاک‌استریم (Blockstream) هم گفته است:

شما نمی‌توانید JPEG‌های بیت کوین را متوقف کنید. شکایت کردن از آن فقط باعث می‌شود تعداد آن‌ها بیشتر شود. اگر سعی کنید آن‌ها را متوقف کنید، توسعه‌دهندگان JPEG‌ها آن‌ها را به روش‌های بدتری ایجاد می‌کنند. کارمزدهای بالا باعث افزایش پذیرش لایه‌های دوم و نوآوری‌های جدید می‌شود. پس آرام باشید و نوآوری داشته باشید.

توییت آدام بک
توییت آدام بک – پلتفرم اکس

تحلیلگر دیگری به اسم «Beautyon» هم خاطرنشان کرده است:

اینکه پروتکل اوردینالز زودتر از انتظار معامله‌گران فعالیت‌های آنچین بیت کوین را افزایش داده است، در نهایت افرادی را از بین می‌برد که هنوز راهکار لایه دوم مناسبی را برای کارمزدهای بالا پیدا نکرده‌اند. بسیاری از کاربران گیج و ناراحت هستند و ممکن است شبکه بیت کوین را ترک کنند. بدیهی است که هیچ راه‌حلی برای آن‌ها وجود ندارد؛ زیرا کسی مقصر نیست و نمی‌توان از هیچ شخصِ به‌خصوصی غرامت گرفت. پس همه این‌ها وضعیت عادی شبکه بیت کوین است. قوانین بیت کوین همچنان اجرا می‌شوند و همه کاربران این شبکه با آن‌ها موافقت کرده‌اند.

با این حال، لوکا دشجر (Luka Dashjr)، یکی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای بیت کوین کور، اعلام کرده است با حل آسیب‌پذیری نرم‌افزار مذکور تا قبل از انتشار نسخه «v27» آن، سلطنت پروتکل اردینالز و توکن‌ها BRC-20 پایان می‌یابد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا