اخبار بیت کوین

تحلیل قیمت بیت کوین پس از تایید ETF اسپات اتریوم؛ قیمت BTC تا کجا کاهش خواهد یافت؟

قیمت بیت کوین پس از رسیدن به ۷۲,۰۰۰ دلار در ابتدای این هفته میلادی، طی سه روز گذشته بیش از ۸٪ کاهش یافته است. اما از این جا به بعد چه سنارویی‌هایی پیش‌روی بیت کوین خواهد بود؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

قیمت بیت کوین ممکن است تا ۶۰,۰۰۰ دلار کاهش یابد

به گزارش میهن بلاکچین، داده‌های تریدینگ ویو (TradingView) نشان می‌دهند که قیمت بیت‌ کوین به صورت ناگهانی از سطح ۷۱,۹۸۰ دلار خود در تاریخ ۲۱ می (۱ خرداد) به ۶۶,۲۶۰ دلار در تاریخ ۲۳ می (۳ خرداد) اصلاح کرده است.

افت قیمت بیت کوین همزمان با واکنش غیرمنتظره بازار به تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات اتریوم در ایالات متحده رخ داده است.

مگز (Mags)، معامله‌گر و تحلیلگر کریپتو خاطرنشان کرد که رالی اخیر بیت کوین از مقاومت اصلی آن در نزدیکی بالاترین سطح تاریخی ۷۳,۸۳۵ دلار ریجکت شده است. او گفت که قیمت احتمالاً قبل از تلاش مجدد برای ریکاوری خود در نزدیکی ۶۵,۰۰۰ دلار تثبیت می‌شود.

بیت کوین با مقاومتی در نزدیکی سقف محدوده خود مواجه است و انتظار می‌رود قبل از یک لِگ صعودی دیگر، قیمت در حوالی ۶۵,۰۰۰ دلار تثبیت شود.

منبع: مگز
منبع: مگز

جورج (George)، تحلیلگر کریپتو، می‌خواهد بداند که آیا قیمت بیت کوین به کف محدوده فعلی خود رسیده یا خیر. به گفته او، در مقایسه با کاهش اخیر قیمت از رکورد تاریخی ۱۴ مارس (۲۴ اسفند ۱۴۰۲)، کف‌هایی در حدود ۶۰,۰۰۰ دلار «اهداف خوبی برای خرید» خواهند بود.

رشد دوباره یا از اینجا شروع می‌شود یا از منطقه آبی (در نمودار زیر). به همین سادگی.

منبع: جورج
منبع: جورج

مایکل فان د پوپه (Michaël van de Poppe)، بنیانگذار MN Capital، در واکنش به الگویی که پس از هاوینگ بیت کوین در تایم‌فریم‌های کوتاه مشاهده شده بود، گفت:

بیت کوین در حال تثبیت است و در محدوده خود قرار دارد.

فان د پوپه توضیح داد که این وضعیت شامل میانگین‌سازی هزینه دلاری معاملات و چرخش سرمایه از بیت‌ کوین به اتر است که دوره طولانی‌تری از حرکات رنج را رقم می‌زند.

احتمالاً این تثبیت قیمت برای مدت طولانی‌تری ماندگار خواهد بود و من گمان می‌کنم شاهد رسیدن قیمت به سطوح ۶۱ تا ۶۳ هزار دلار هم باشیم.

منبع: مایکل ون دی پوپ
منبع: مایکل ون دی پوپ

بیت کوین می‌تواند محدوده انباشت مجدد را در ۶۰,۰۰۰ دلار دوباره تست کند

فاز انباشت مجدد بیت کوین چند هفته قبل از هاوینگ شروع می‌شود و با نوسانات نزولی مرتبط است که زیر محدوده انباشت مجدد رخ می‌دهند. این فاز چند هفته بعد با یک شکست از این محدوده به پایان می‌رسد. به گفته رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر معروف، این فاز می‌تواند تا ۱۵۰ روز یا تقریباً پنج ماه ادامه یابد.

این تحلیلگر پس از ریجکت شدن قیمت بیت کوین از سقف محدوده انباشت مجدد فعلی در حوالی ۷۱,۵۰۰ دلار گفت که قیمت این ارز دیجیتال پرچمدار ممکن است برای چند هفته دیگر در محدوده ۶۰,۰۰۰ تا ۷۰,۰۰۰ دلار تثبیت شود.

با توجه به داده‌های تاریخی، تثبیت قیمت برای چند هفته دیگر بین ۶۰,۰۰۰ تا ۷۰,۰۰۰ دلار ادامه خواهد داشت.

منبع: رکت کپیتال
منبع: رکت کپیتال

رکت کپیتال پیش از این توضیح داده بود که وقتی بیت کوین از این محدوده خارج شود، فاز انباشت مجدد به پایان می‌رسد و بیت کوین وارد یک روند صعودی پارابولیک می‌شود. او اضافه کرد:

هدف فعلی این است که بیت کوین رنج باشد و اجازه دهد بازار پس از عملکرد فوق‌العاده خود قبل از هاوینگ نفسی تازه کند.

میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه اولین خط دفاعی بیت کوین خواهد بود

از نقطه نظر تحلیل تکنیکال، نزدیک‌ترین حمایت اصلی قیمت بیت کوین در سطح ۶۶,۰۰۰ دلار قرار داشت.

شکست رو به پایین این حمایت ممکن است باعث کاهش قیمت از سطوح فعلی شود و نقدینگی متقاضیان در زیر این سطح را به سمت میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه تا ۶۴,۸۳۸ دلار جمع‌آوری کند.

نمودار روزانه BTC/USD. منبع: تردینگ ویو
نمودار روزانه BTC/USD. منبع: تردینگ ویو

میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در منطقه حمایت کلیدی بیت کوین بین ۶۴,۰۰۰ تا ۶۶,۱۲۰ دلار قرار دارد. پس از ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲)، این حمایت منجر به ۱۷٪ افزایش قیمت تا ۷۲,۷۷۷ دلار در تاریخ ۸ آوریل (۲۰ فروردین) شد. طبق نمودار IOMAP اینتودبلاک (IntoTheBlock)، بیش از ۸۷۰,۸۰۰ بیت کوین پیش از این از سوی بیش از ۱.۴۲ میلیون دلار آدرس در این محدوده قیمتی خریداری شده است.

نمودار IOMAP بیت کوین. منبع: اینتودبلاک
نمودار IOMAP بیت کوین. منبع: اینتودبلاک

این منطقه حمایت خوبی را برای BTC ارائه می‌دهد، بنابراین ممکن است در کوتاه‌مدت ریزش بیشتر قیمت را محدود کند.

وضعیت بیت کوین «بسیار به اوایل سال ۲۰۱۷ شبیه است»

تحلیلگران بیت کوین اغلب چرخه صعودی فعلی را با چرخه‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ مقایسه می‌کنند.

در حالی که سال ۲۰۲۴ از لحاظ ثبت یک رکورد جدید قیمتی قبل از هاوینگ متمایز شده، اما داده‌های زیادی نشان می‌دهند که دستاوردهای اصلی بیت کوین هنوز در راه هستند.

برای جل (Jelle)، تحلیلگر بازار، اندیکاتور RSI یک فاکتور مهم و اصلی است.

RSI میزان اشباع خرید یا اشباع فروش یک دارایی را در یک سطح مشخص نشان می‌دهد و در تایم‌فریم هفتگی، نمودار قیمت BTC تصویر هیجان‌انگیزی را ترسیم کرده است.

جل به طور خلاصه گفت:

بیت‌ کوین به طرز باورنکردنی شبیه به اوایل سال ۲۰۱۷ حرکت می‌کند.

او در نموداری عملکرد BTC را در مسیر رسیدن به سقف ۲۰ هزار دلاری خود در سال ۲۰۱۷ و مسیر حرکت آن از ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) تاکنون مقایسه کرده است.

امروز، مانند هفت سال پیش، RSI در حال کاهش است، در حالی که قیمت به سمت سقف‌های قبلی خود شتاب می‌گیرد.

جل توضیح داد:

قبل از شکست بزرگ قیمت، یک واگرایی صعودی مخفی در حوالی ATH قبلی وجود داشت.

اگر ۷۵,۰۰۰ دلار را از پیش‌رو برداریم، قیمت شتاب می‌گیرد.

نمودار BTC/USD با اندیکاتور RSI. منبع: جل
نمودار BTC/USD با اندیکاتور RSI. منبع: جل

از لحاظ تاریخی، وقتی که RSI در منطقه «اشباع خرید» بالای ۷۰ قرار می‌گیرد، بیت کوین شدیدترین روند صعودی خود را تجربه می‌کند.

از دامیننس بیت کوین چه خبر؟

دان کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، معامله‌گر محبوب، معتقد است که دامیننس بیت کوین می‌تواند پس از راه‌اندازی ETF‌های اتریوم با چالش‌ مهمی روبرو شود.

او در بخشی از پست خود در پلتفرم X نوشت:

با افزایش اخیر قیمت اتریوم، شاهد عقب‌نشینی دامیننس بیت کوین بودیم.

حدود ۱.۵ سال است که دامیننس بیت کوین روند صعودی داشته و اگر چیزی وجود داشته باشد که بتواند این روند را معکوس کند، اتریوم با ETF جدید آن است. ۵۲٪ و ۴۸٪ سطوح اصلی دامیننس بیت کوین هستند.

نمودار دامیننس بیت کوین. منبع: دان کریپتو تریدز
نمودار دامیننس بیت کوین. منبع: دان کریپتو تریدز

دامیننس بیت کوین در اواسط آوریل (اواخر فروردین)، درست قبل از هاوینگ، به ۵۷٪ رسید و این بالاترین سطح دامیننس در بیش از دو سال گذشته بود.

نهنگ‌های بیت کوین بازگشته‌اند

بر اساس داده‌های بلاکچین، نهنگ‌های بیت کوین برای اولین بار از زمانی که BTC به ATH خود در ماه مارس رسید، به خرید کوین‌های بیشتر متمایل شده‌اند.

شرکت اطلاعاتی کریپتوکوانت (CryptoQuant) روز جمعه در توییتی نوشت:

نهنگ‌ها دوباره با نیروی خرید زیادی بازگشته‌اند. این امر نشان می‌دهد که با وجود ترس گسترده در بین معامله‌گران، قیمت‌های فعلی برای خرید و انباشت مناسب هستند.

تحلیلگران به افزایش تغییرات ۳۰ روزه دارایی‌های موجود در آدرس‌های نهنگ‌ها، در کنار افزایش کل موجودی بیت کوین آن‌ها اشاره کرده‌اند.

خولیو مورنو (Julio Moreno)، رییس بخش تحقیقات کریپتوکوانت می‌گوید:

به طور کلی، نهنگ‌ها در طول بازارهای صعودی با سرعت بیشتری بیت کوین می‌خرند و زمانی که بازار نزولی می‌شود، خرید خود را کاهش می‌دهند.

در طول ماه مارس، نهنگ‌ها مقدار بیت کوین‌های خود را بیش از ۹.۸٪ افزایش دادند. آن‌ها در آوریل (اردیبهشت) به جمع‌آوری بیت کوین ادامه دادند، اما نرخ انباشت آن‌ها تا اول ماه می (۱۲ اردیبهشت) به ۴.۲٪ کاهش یافت. در آن زمان قیمت بیت کوین بیش از ۲۰٪ کاهش یافت و از بالاترین سطح خود به زیر ۵۷,۰۰۰ دلار رسید.

از ۲۲ می (۲ خرداد)، این معیار به ۵.۵٪ بازگشته، به این معنی که پس از رسیدن بازار به کف خود، انباشت نهنگ‌ها دوباره افزایش یافته است. در اوایل ماه می، کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیر‌عامل کریپتوکوانت، اشاره کرد که نهنگ‌ها در طول اصلاح شدید بازار، ۴۷,۰۰۰ بیت کوین به دست آورده‌اند.

به گفته مورنو، میزان سرمایه‌گذاری نهنگ ها در بیت کوین از ابتدای سال تاکنون بیش از دو برابر شده و از ۵۷ میلیارد دلار به ۱۲۲ میلیارد دلار رسیده است.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در ۲۱ می (۱ خرداد)، در سطح ۷۱٬۹۷۹ دلار جهت حرکت خود را تغییر داد و قیمت آن تا میانگین‌های متحرک کاهش پیدا کرد. این امر نشان‌دهنده تلاش خرس‌ها برای حفظ قیمت داخل محدوده نوسانی است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین. منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین. منبع: تریدینگ ویو

اگر قیمت از میانگین‌های متحرک با قدرت به بالا بازگردد، گاوها تلاش خواهند کرد که قیمت را به بالای مقاومت بالاسری در ۷۳٬۷۷۷ دلار برسانند. یک شکست به بالای این سطح می‌تواند مسیر را برای یک رالی تا ۸۰٬۰۰۰ دلار و سپس ۸۴٬۰۰۰ دلار هموار سازد.

از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر میانگین‌های متحرک کاهش پیدا کند، نشان دهنده تسلیم شدن گاوها خواهد بود. در چنین حالتی، قیمت بیت کوین می‌تواند تا سطح حمایت مهم ۵۹٬۶۰۰ دلار سقوط کند. احتمالا در این سطح یک حمایت قوی از گاوها مشاهده شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا