اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

دلایل سقوط قیمت بیت کوین چه بود؟ ورشکستگی بانک سیلیکون ولی تا احتمال افزایش نرخ بهره

قیمت بیت کوین روز پنجشنبه پس از معکوس شدن جو تمام بازارها با اظهارات جروم پاول در کنگره و خبر انحلال داوطلبانه سیلورگیت، با ۶.۶٪ کاهش تا نیمه پایین کانال ۲۰٬۰۰۰ دلار کاهش یافت. این روند نزولی با اضافه شدن خبر ورشکستگی بانک سیلیکون ولی در روز جمعه ادامه یافت تا قیمت بیت کوین را به ۱۹٬۵۶۹ دلار برساند و کمترین سطح قیمت دو ماه اخیر ثبت شود.

البته ادامه برخوردهای قانونی با فضای کریپتو و نام بردن از اتریوم به عنوان اوراق بهادار ثبت نشده در دادخواست دادستان نیویورک از صرافی کوکوین نیز در تشدید منفی شدن جو بازار کریپتو موثر بود. در ادامه عوامل اصلی منفی شدن جو بازار کریپتو در روزهای گذشته را بررسی می‌کنیم.

آپدیت: استیبل کوین‌های USDC و DAI دی‌پگ شدند [پوشش زنده]

نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» و دیپگ شدن USDC

قیمت بیت کوین روز جمعه سطح حمایت روانی ۲۰٬۰۰۰ دلار را از دست داد. البته مسلط شدن ترس مختص بازار کریپتو نبود. عمده ترس حاکم بر بازارها از خبر بحران مالی بانک سیلیکون ولی (SVB) که شانزدهمین بانک تجاری در ایالات متحده است نشئت گرفت.

شرکت مادر بانک سیلیکون ولی (SVB Financial)، اظهار داشت که کل سبد اوراق بهادار خود به ارزش بیش از ۲.۲ میلیارد را برای تامین بودجه برای پرداخت بدهی‌های خود، با ضرر عمده فروخته است.

در نتیجه این خبر قیمت سهام این شرکت (SIVB) طی معاملات دیروز حدود ۶۰٪ کاهش یافت. اتفاقی که برای فعالان بازار کریپتو که مرگ اخیر بانک سیلورگیت را به یاد دارند، بسیار آشنا بود. جالب است که SVB Financial در نامه به سهام‌داران خود سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو را عامل اصلی به بن‌بست رسیدن خود عنوان کرده است.

سقوط ارزش سهام بانک SV
سقوط ۶۰ درصدی ارزش سهام SVB Financial؛ منبع: تریدینگ ویو

خبر ورشکستگی SVB که یکی از بانک‌های بزرگ ایالات متحده است باعث ایجاد ترس در مورد وضعیت سایر بانک‌ها شد به طوریکه در روز گذشته قیمت سهام بنک آو آمریکا (Bank of America) حدود ۶.۲٪، بارکلیز (Barcalys) حدود ۶.۲٪، جی. پی. مورگان (JPM) حدود ۵.۴٪ و ولزفارگو (Wells Fargo) حدود ۶.۱۳٪ کاهش یافت. این موضوع باعث شده است بعضی تحلیل‌گران در مورد تکرار وضعیتی مشابه بحران مالی سال ۲۰۰۸ اظهار نگرانی کنند.

تعطیلی بانک سیلیکون ولی تبعات مهمی برای بازار کریپتو داشت. یکی از موارد مهم آن دیپگ شدن استیبل کوین شرکت سیرکل (USDC) بود. خبرها حکایت از آن دارند که ۳.۳ میلیارد دلار از ذخایر استیبل کوین USDC شرکت سیرکل نزد بانک سیلیکون ولی نگه‌داری می‌شود. این موضوع باعث ایجاد پنیک در مورد USDC شده است به نحوی که برابری آن با تتر در صرافی کراکن برای ساعاتی تا ۰.۸۹ دلار کاهش یافت. در حال حاضر قیمت USDC در صرافی جمنای حدود ۰.۹۴ سنت است و معاملات آن در صرافی بایننس موقتا بسته شده است.

دیپگ شدن USDC
نمودار برابری USDC با دلار آمریکا در صرافی جمنای؛ منبع: تریدینگ ویو

در مطالب بعدی میهن بلاکچین اتفاقات مربوط به دیپگ شدن USDC و ورشکستگی بانک سیلیکون ولی پوشش به صورت مفصل‌تر پوشش داده می‌شود.

ادامه تبعات اظهارات جروم پاول

جرقه اتفاقاتی که به کاهش چشمگیر قیمت بیت کوین و نزول سایر بازارها منجر شد، با اظهارات جروم پاول در جلسه استماع کنگره آغاز شد. در این جلسه جروم پاول با اشاره به آمار PCE ماه ژانویه اظهار داشت روند نزولی تورم ممکن است در حال معکوس شدن باشد و ممکن است فدرال رزرو برای مهار تورم ناچار به افزایش بیشتر نرخ بهره باشد.

این موضوع باعث شد گمانه‌زنی فعالان بازار از میزان افزایش نرخ بهره در جلسه بعدی فدرال رزرو که نتایج آن ۲۲ مارچ (۲ فروردین) اعلام می‌شود، به ۰.۵٪ متمایل شود. مطابق آمار CME FedWatch Tool، پس از اظهارات جروم پاول، حدود ۷۵٪ فعالان بازار تخمین می‌زدند که در جلسه ۲۲ مارچ با ۰.۵٪ افزایش نرخ بهره مواجه باشیم در حالیکه ۲۵٪ فعالان بازار ۰.۲۵٪ افزایش نرخ بهره را تخمین می‌زدند.

البته احتمال افزایش ۰.۵٪ نرخ بهره که می‌تواند اثر بسیار منفی بر تمام بازارها داشته باشد، با اعلام نرخ بیکاری در عصر جمعه اندکی کاهش یافت. ساعت ۵ عصر جمعه آمار نرخ بیکاری ماه فوریه ۳.۶٪ اعلام شد که نسبت به نرخ بیکاری ژانویه که با ۳.۴٪ کمترین نرخ بیکاری در ۵۰ سال گذشته بود، اندکی افزایش نشان می‌دهد.

همان‌طور که مخاطبان میهن بلاکچین در جریان هستند، افزایش بیکاری توان فدرال رزرو برای تشدید سیاست‌های انقباضی را کاهش می‌دهد و در مجموع خبر خوبی برای بازارهای دارایی‌های پرریسک محسوب می‌شود. در حال حاضر همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود احتمال افزایش ۰.۵٪ نرخ بهره حدود ۶۸٪ برآورد می‌شود.

میزان اافزایش نرخ بهره
گمانه‌زنی‌ها در مورد میزان اافزایش نرخ بهره؛ منبع: CME FedWatch Tool

تاثیر چرخش اخیر در سیاست‌های فدرال رزرو که برخلاف آنچه اکثر سرمایه‌گذاران منتظر آن بودند، به نظر می‌رسد به سمت سخت‌گیری بیشتر باشد، بهتر از همه خود را در نمودار شاخص S&P 500 نشان می‌دهد.

نمودار شاخص SPX
نمودار شاخص SPX؛ منبع: تریدینگ ویو

همان‌‍‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود طی دو روز گذشته این شاخص کلیدی بازار سهام با پایین خط روند یک‌ساله خود بازگشت. خطی که در ژانویه و فوریه ۲۰۲۳ با افزایش خوشبینی‌ها در مورد آینده اقتصاد آمریکا، توانسته بود به بالای آن برسد.

در ادامه امروز تحلیل تکنیکال مفصلی در مورد قیمت بیت کوین ارائه می‌شود. با میهن بلاکچین همراه باشید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا