اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین از نگاه اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال؛ اهداف قیمتی در کوتاه مدت و بلند مدت کجاست؟

قیمت بیت کوین برای بیش از یک ماه با مقاومت ۳۸٬۵۰۰ دلار درگیر بود و بالاخره توانست این سطح مقاومتی را بشکند. اما آیا بیت کوین می‌تواند دوام بیاورد و این شکست قیمتی را حفظ کند؟ در این صورت، چه اهداف قیمتی در انتظار آن خواهد بود؟

دلایل افزایش قیمت بیت کوین از منظر اقتصاد کلان

از هفته گذشته همان‌طور که گزارش دادیم، پس از سخنرانی اعضای فدرال رزرو و به‌ويژه کریستوفر والر (Christopher Waller)، یکی از اعضای این هیات که اغلب موضعی هاوکیش دارد، بازار با لحن داویش این عضو کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) روبرو شد. در نتیجه، زمزمه‌ها برای اینکه کاهش نرخ بهره می‌تواند در دستور کار قرار گیرد، بالا گرفت. همین موضوع محرک اولیه برای رشد بیت کوین بود و قیمت این رمزارز به حدود ۳۸٬۴۰۰ دلار رسید.

در ادامه، داده‌های تورمی منتشر شدند که به نفع دارایی‌های پرریسک از جمله بیت کوین بود و در نهایت، سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell) رییس فدرال رزرو بود که قیمت بیت کوین را به ۳۹٬۰۰۰ دلار رساند. چرا که فعالان بازار را مطمئن کرد که نه تنها افزایش نرخ بهره‌ای در کار نیست؛ بلکه اکنون باید منتظر تعیین زمان کاهش نرخ بهره بود. هر چند نباید ناگفته گذاشت که پاول همچون همیشه تاکید داشت که هنوز برای صحبت در مورد کاهش نرخ بهره زود است و همچنان احتمال افزایش آن وجود دارد، اما گویی گوش بازار به این سخنان تکراری پاول بدهکار نبود.

نتیجه این خوش‌بینی بازار، رشد قیمت طلا و در ادامه بیت کوین بوده است. لازم به ذکر است، پس از صحبت‌های پاول احتمال اولین زمان کاهش نرخ بهره که تا پیش از این در ماه می (اردیبهشت) پیش‌بینی شده بود، اکنون به ماه مارس (اسفند) رسیده است.

پس از آنکه چشم‌انداز بیت کوین را از نگاه اقتصاد کلان بررسی کردیم، به سراغ تحلیل تکنیکال خواهیم رفت تا ببینیم روند آتی بیت کوین چگونه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در ۳۰ روز گذشته و در تایم فریم روزانه در یک کانال صعودی در نوسان بود. سرانجام، این کانال پس از چندین شکست ناموفق، شکسته شد. اکنون حفظ این موقعیت برای ادامه روند صعودی بیت کوین حیاتی است.

شکست کانال صعودی بیت کوین در تایم فریم روزانه
شکست کانال صعودی بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

همچنین، می‌توان حرکت بیت کوین را در تایم فریم ۴ ساعته در یک منحنی نمایی تصور کرد که در حال ثبت کف‌های بالاتر (Higher Low) است. در عین حال، این منحنی نمایی زیر یک خط مقاومتی قرار گرفته بود که هر بار پس از برخورد به آن ریجکت می‌شد. اما بیت کوین با عبور از ۳۹٬۰۰۰ دلار توانست از این خط مقاومتی نیز عبور کند و در نتیجه اکنون احتمال رالی صعودی آن افزایش یافته است. به این ترتیب، در صورتی که قیمت بالای ۳۸٬۵۰۰ دلار بماند (حداقل ۳ کلوز کندلی در تایم فریم روزانه بالای این سطح ببینیم)، می‌توانیم اهدافی بین ۴۰٬۰۰۰ تا ۴۲٬۰۰۰ دلار را در کوتاه مدت انتظار داشته باشیم.

منحنی نمایی بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته و شکست خط مقاومت داینامیک
منحنی نمایی بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته و شکست خط مقاومت داینامیک؛ منبع: تریدینگ ویو

نکته‌ای که در اینجا می‌توان در مورد علت افزایش قیمت بیت کوین علاوه بر اقتصاد کلان اضافه کرد، خوش‌بینی فزاینده بازار برای تایید ETFهای اسپات بیت کوین است. از آنجایی که تحلیلگران بلومبرگ از جمله جیمز سیفرت (James Seyffart) پیش‌بینی کرده‌اند هر گونه خبر رسمی در مورد تایید ETFها از جانب کمیسیون بورس (SEC) احتمالا در بازه زمانی ۵ تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۰-۱۵ دی ماه) خواهد بود؛ بنابراین، تا آن زمان احتمال ادامه صعود بازار وجود دارد. هر چند که به همان اندازه احتمال ایجاد فشار فروش پس از تایید ETFها بالاست؛ اما تا آن زمان، ادامه این رالی صعودی محتمل است.

با این حال، در کوتاه‌مدت با توجه به واگرایی نزولی در تایم فریم روزانه، به نظر می‌رسد یک اصلاح تا منطقه ۳۷٬۸۰۰ دلار دور از انتظار نباشد؛ اما پس از آن می‌توان ادامه روند صعودی را شاهد بود.

واگرایی نزولی در تایم فریم روزانه بیت کوین
واگرایی نزولی در تایم فریم روزانه بیت کوین؛ منبع تریدینگ ویو

در نمودار زیر، احتمال یک اصلاح جزئی و جمع‌آوری نقدینگی نشان داده شده است.

منطقه حمایتی برای اصلاح احتمالی بیت کوین در تایم فریم روزانه
منطقه حمایتی برای اصلاح احتمالی بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

این احتمال وجود دارد که بیت کوین در منطقه ۳۸٬۵۰۰ دلار تا ۴۸٬۰۰۰ دلار مدتی در نوسان باشد. پس از رسیدن به منطقه ۴۸٬۰۰۰-۴۷٬۰۰۰ دلار احتمال اصلاح قیمت ۲۰ تا ۳۰٪ بسیار بالاست. هر شکستی بالاتر از ۴۸٬۰۰۰ دلار می‌تواند شروع یک بولران طلایی باشد، در حالی که سقوط به زیر ۳۸٬۵۰۰ دلار ما را به مرحله اول صعود باز می‌گرداند و منطقه ۳۶٬۸۰۰ حمایتی است که در طول ماه نوامبر به خوبی عمل کرده و احتمالا می‌تواند از ریزش بیشتر جلوگیری کند.

قیمت بیت کوین در بلند مدت

بیت کوین اکنون هفتمین هفته صعودی خود را پشت سر می‌گذارد و اگر کندل این هفته نیز سبز بسته شود، تا حد زیادی احتمال ادامه صعود وجود خواهد داشت.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

اما با توجه به چرخه هاوینگ بیت کوین و نگاه به گذشته این سایکل می‌توان گفت ما هنوز در بولران نیستیم و احتمالا تا قبل از هاوینگ شاهد یک اصلاح عمیق خواهیم بود که فرصت خرید بسیار مناسبی است. شاید این اصلاح قیمت با فشار فروشندگان پس از تایید ETFها هم‌زمان شود. اهداف قیمتی برای این ریزش بستگی به این امر دارد که بیت کوین تا کجا صعود کند. پس از روشن شدن اخبار ETF بهتر می‌توان در این مورد اظهار نظر کرد.

نمودار قیمت بیت کوین در چرخه‌های هاوینگ
نمودار قیمت بیت کوین در چرخه‌های هاوینگ؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا