اخبار بیت کوین

چند ساعت تا اعلام نرخ بهره آمریکا؛ آیا کاهش بیشتری در انتظار قیمت بیت کوین است؟

قیمت بیت کوین (BTC) در روزهای اخیر نسبتا ثابت بود و در بالای محدوده ۲۹,۰۰۰ دلار قرار داشت. از طرفی، اکثر تحلیلگران باور دارند که فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه نرخ بهره این کشور را ۰.۲۵٪ افزایش می‌دهد. نتیجه این جلسه ساعت ۹:۳۰ امشب به وقت تهران اعلام می‌شود. البته نیم ساعت پس از اعلام نرخ بهره، در ساعت ۱۰ شب به وقت تهران، جروم پاول رییس فدرال رزرو در مورد سیاست‌های پولی این بانک مرکزی سخنرانی دارد. با توجه به قریب به یقین بودن نتیجه تصمیم FOMC در مورد نرخ بهره، محتوای سخنرانی جروم پاول امشب در مرکز توجهات است.

هرچند که این مسئله می‌تواند در نهایت فشار فروش BTC را افزایش دهد، داده‌های موجود نشان می‌دهند که هولدرهای بلندمدت این ارز دیجیتال به انباشت آن روی آورده‌اند و قصد فروش ندارند. بنابر این انتظار می‌رود کاهش احتمالی قیمت بیت کوین کاهش شدیدی نباشد.

به نقل از دبلاک، قیمت بیت کوین در روز سه‌شنبه تقریبا ثابت بود و کمی بالاتر از محدوده ۲۹,۰۰۰ دلار معامله می‌شد. این ارز دیجیتال بیشتر از یک ماه است که در محدوده باریکی بین ۲۹,۰۰۰ تا ۳۱,۵۰۰ دلار حرکت می‌کند و قیمت آن در ۲۴ ساعت گذشته هم، با ۰.۴٪ رشد به محدوده ۲۹,۲۲۳ دلار رسیده است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

همان‌طور که در تحلیل تکینکال دیروز میهن بلاکچین مطالعه کردید تبدیل شدن میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در سطح ۲۹٬۳۶۲ دلار به مقاومت به هیچ عنوان خبر خوبی برای قیمت بیت کوین نیست و می‌تواند نشانه نزول بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین به زیر ۲۹٬۰۰۰ دلار رسید؛ آیا گاوها می‌توانند مانع از سقوط قیمت شوند؟

با وجود این، صرافی بیت‌فینکس (Bitfinex) در گزارش هفتگی خود اعلام کرده است:

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها با کاهش قابل‌توجهی مواجه شده و به سطحی رسیده است که آخرین بار در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۶) در آن قرار داشت. از طرفی، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران صندوق‌های سنتی دوباره به بیت کوین علاقه‌مند شده‌اند. همین مسئله هم باعث شده است که بزرگ‌ترین جریان ورودی متوالی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه ارزهای دیجیتال، در مقایسه با سه‌ماهه آخر سال ۲۰۲۱ رقم بخورد.

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها کاهش یافته است

صرافی بیت‌فینکس در گزارش مذکور اعلام کرده است:

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها نسبت به اوج خود در مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) حدود ۳۲٪ کاهش یافته است. شاید بخشی از این روند نزولی به‌خاطر استفاده معامله‌گران از صرافی‌های غیرمتمرکز به وجود آمده باشد؛ اما علاه بر این، نشان می‌دهد که هولدرهای بلندمدت بیت کوین در تلاش‌اند توکن‌های خود را به پلتفرم‌های ذخیره‌سازی آفلاین منتقل کنند.

بیت‌فینکس تاکید کرده که این مسئله تاثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین می‌گذارد؛ چراکه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بیشتری می‌خواهند آن را به جای معامله‌ کردن، ذخیره و انباشت کنند. در ادامه این گزارش میخوانیم:

صندوق‌های سرمایه‌گذاریِ با پشتوانه کریپتو هم در هفته گذشته با جریان ورودی خالص ۱۳۷ میلیون دلاری مواجه شدند که ۹۹٪ آن وارد صندوق‌های با پشتوانه بیت کوین شده است. جریان‌های ورودی پایدار صندوق‌های با پشتوانه بیت کوین نشان می‌دهد که با وجود نوسانات بازار کریپتو، سرمایه‌گذاران همچنان به این ارز دیجیتال اعتماد دارند.

داده‌های وب‌سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) گزارش بیت‌فینکس را تایید کرده است؛ چراکه نشان می‌دهد در ماه گذشته تقریبا ۱۰۰,۰۰۰ BTC از صرافی‌ها خارج شده است.

گفتنی است که ماینرهای BTC هم در این مدت، حدود ۲,۰۰۰ توکن جدید به ذخایر کیف پول‌های منتسب به خود اضافه کرده‌اند. هر دوی این شاخص‌ها نشان می‌دهند که عرضه BTC کاهش یافته و توکن‌های بیشتری از این ارز دیجیتال وارد پلتفرم‌های ذخیره‌سازی آفلاین آن شده است.

با این حال در گزارش دیروز میهن بلاکچین خواندیم که ورود بیت کوین به صرافی‌ها از سوی نهنگ‌ها به بالاترین حد یک سال اخیر رسیده است که این موضوع می‌تواند نشانه تهدید‌کننده‌ای برای قیمت بیت کوین باشد.

بیشتر بخوانید: بررسی رفتار نهنگ‌های بیت کوین؛ واریز بیت کوین به صرافی‌ از سوی نهنگ‌ها به اوج ۱ سال اخیر رسید

موانع اقتصاد کلان همچنان ادامه دارد

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، در روز چهارشنبه بانک مرکزی آمریکا تصمیم بعدی خود برای نرخ بهره این کشور را اعلام می‌کند. تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که این شاخص با ۰.۲۵٪ رشد به ۵.۵٪ می‌رسد. جلسه بانک مرکزی اروپا هم در روز پنج‌شنبه برگزار می‌شود و احتمالا نرخ بهره منطقه یورو نیز با ۰.۲۵٪ افزایش به ۴.۲۵٪ می‌رسد.

بعد از اعلام نرخ‌ بهره و مخصوصا وقتی بانک‌های مرکزی سیاست‌های هاوکیش در پیش می‌گیرند و این شاخص را افزایش می‌دهند، ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد و بیت کوین معمولا از خود ضعف نشان می‌دهد. به همین خاطر است که معامله‌گران همیشه بیانیه‌های فدرال رزرو آمریکا در مورد نرخ بهره را به دقت بررسی می‌کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا