اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ آیا باید منتظر کاهش قیمت بیشتر باشیم؟

قیمت بیت کوین طی هفته گذشته مطابق با انتظارات عمل کرد و از ۸ الی ۱۴ دسامبر با ۸ درصد کاهش به ۷۵۷۱ دلار رسید. آیا این موضوع به معنای نزدیک شدن به روند بازگشتی این ارز دیجیتال است؟ از آنجایی که دارندگان بیت کوین چنین چیزی را می‌خواهند اما باید به بررسی حقایق پرداخت.

در حال حاضر، بیت کوین فاقد اندیکاتورهای صعودی است که امیدی برای روند بازگشتی قیمت در کوتاه مدت ایجاد کند و حتی جان بولینگر (John Bollinger) خالق اندیکاتور باندهای بولینگر نیز در خصوص این موضوع توییت کرده است:

اکثر ارزهای دیجیتال در سطح فشار باند بولینگر یا نزدیک به آن قرار دارند. وقت آن رسیده است که به آن توجه شود.

برای کسانی که متوجه این توییت نشده اند توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

فشار باندهای بولینگر چیست؟

اندیکاتور باندهای بولینگر ابزاری است که بسیاری از معامله کنندگان به آن وابسته اند. این اندیکاتور از ۳ خط تشکیل شده است. خط مرکزی قرمز رنگ همان میانگین متحرک (MA)، باند پایینی همان سطح پشتیبانی پویا و دینامیک و باند بالایی همان سطح مقاومتی پویا است.

این باندها هنگام افزایش نوسان به طور خودکار از یکدیگر فاصله می‌گیرند و هنگام کاهش نوسان به یکدیگر نزدیک می‌شوند. این اندیکاتور برای معامله کنندگان یک ابزار گران بها است زیرا میانگین متحرک می‌تواند چندین هدف داشته باشد.

برای مثال، اگر قیمت دارایی برای دوره طولانی بر روی میانگین متحرک قرار داشته باشد که معمولا هنگامی این موضوع رخ می‌دهد که نوسان اندکی وجود داشته باشد (یا حتی نوسانی وجود نداشته باشد)، باندهای بالایی و پایینی به یکدیگر نزدیک شده و فشار (squeeze) وارد می‌کنند که منجر به شکست (breakout) می‌شود.

هنگامی که باندها از یکدیگر فاصله می‌گیرند، معامله کنندگان معمولا شاهد نوسان قیمت بین میانگین متحرک و سطح مقاومتی هستند. این موضوع بدان معنا است که میانگین متحرک به عنوان سطح حمایتی عمل می‌کند.

هنگامی که باندها از یکدیگر فاصله داشته باشند معمولا زمان خوبی برای انجام معاملات است زیرا می‌توان بین سطح حمایتی و مقاومتی حرکت کرد.

هرچند، هنگامی که باندهای بولینگر فشار وارد می‌کنند، تعیین جهت وقوع شکست دشوار می‌شود و این همان موضوعی است که جان بولینگر به آن اشاره می‌کند. نوسان بزرگی اتفاق خواهد افتاد اما این نوسان در چه جهتی رخ خواهد داد؟

اندیکاتور MACD روزانه در آستانه تقاطع نزولی

برای تعیین این موضوع که شکست در چه جهتی رخ خواهد داد، اندیکاتور MACD می‌تواند نشانه هایی ارائه دهد. الگویی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم در ماه سپتامبر نیز وجود داشت. در آن زمان، قیمت تا ۳۰۰۰ دلار کاهش یافت. این شرایط را در ماه اکتبر نیز می‌توان مشاهده کرد که قیمت به طور غیرمنتظره تا ۳۰۰۰ دلار افزایش یافت.

هر دوی این نوسانات قیمت با فشار باند بولینگر مصادف شد. اما آیا احتمال این موضوع وجود دارد که قیمت بیت کوین روند ماه اکتبر را تکرار کند؟

نزولی بودن اندیکاتور MACD ماهانه

اندیکاتور MACD ماهانه به ندرت تقاطع ایجاد می‌کند. در واقع، در تاریخ بیت کوین، این اندیکاتور فقط ۴ بار تقاطع ایجاد کرده است. با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۹، به نظر می‌رسد که دارندگان بیت کوین با شرایط بدتری مواجه خواهند شد.

آخرین باری که چنین شرایطی رخ داد، بیت کوین ۶۰ درصد قیمت خود را از دست داد و در ماه جولای ۲۰۱۸ الی فوریه ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین از ۸۵۰۰ دلار به ۳۳۰۰ دلار کاهش یافت.

کاهش ۶۰ درصدی از قیمت کنونی ۷۱۰۰ دلاری باعث خواهد شد قیمت بیت کوین به ۲,۸۴۰ دلار برسد.

ایجاد امیدواری توسط اندیکاتور RSI

در حال حاضر، اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) شرایط فروش بیش از حد را نشان نمی‌دهد.

اندیکاتور RSI روزانه در حال حاضر تقریبا بر روی ۳۳.۸۰ قرار دارد و همانطور که در تصویر فوق می‌توان مشاهده کرد، بیت کوین تا اواسط ماه های اخیر چنین بازگشت روندی را تجربه نکرده است.

اندیکاتور RSI هفتگی نیز شرایط بهتری ندارد. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، مقدار فعلی آن تقریبا ۴۰ است، در حالی که آخرین بازی که قیمت بیت کوین جهش یافت، مقدار این اندیکاتور ۲۳.۷۰ بود.

در آخر، اندیکاتور RSI ماهانه مقدار تقریبا ۵۲ را نشان می‌دهد. اما در نمودار ماهانه، بیت کوین همواره بر روی مقدار تقریبا ۴۲ روند بازگشتی داشته است.

نکته ای که سه نمودار RSI بیان می‌کنند این است که بیت کوین قبل از آنکه روند بازگشتی را تجربه کند شاهد کاهش قیمت بیشتری خواهد بود.

تا زمان عبور از سطوح گذشته، هیچ سیگنال خرید مشخصی برای معامله کنندگان وجود ندارد و هر روند افزایشی تا پایان سال، کوتاه مدت خواهد بود.

شرایط صعودی

قیمت بیت کوین بر روی سطح حمایتی بولینگر باند و تقریبا ۷۱۰۰ دلار قرار دارد و اگر گاوها در صدد در اختیار گرفتن کنترل هستند، سطوح مهم مقاومتی باید به میانگین متحرک بر روی ۷۳۲۰ و سپس ۷۶۰۰ دلار تبدیل شوند. این موضوع احتمال پیشروی میانگین متحرک باند بولینگر هفتگی تا ۹۳۰۰ دلار را ایجاد می‌کند.

شرایط نزولی

بدون شک در روند نزولی قرار داریم و بیت کوین باید قیمت ۷۰۴۰ دلار را حفظ کند تا از آخرین سطح حمایتی کلیدی ۶۹۰۰ دلار عبور نکند زیرا سطح حمایتی بعدی در کانال ۵۰۰۰ دلار قرار دارد. هرچه بیشتر در روند بدون تغییر و ثابت بمانیم، احتمال روند صعودی بیشتر خواهد شد، زیرا باندهای پایینی بالاتر خواهند آمد.

بدین ترتیب می‌توان گفت که طی ماه های آتی کف قیمت می‌تواند ۲۸۰۰ دلار باشد، اما بیت کوین هرچه بیشتر در روند بدون تغییر باقی بماند، این رقم بیشتر خواهد شد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا