مقالات

بیت کوین راه حلی برای چاپ پول بی برنامه دولت های سراسر جهان

سیستم مالی کنونی جهان ناکارآمد و دارای مشکل است. اگر تمام شرایط طبق انتظارات پیش می‌رفت دیگر نیازی نبود که بانک های مرکزی سراسر جهان به بانک های خصوصی کمک کنند. بیت کوین بار دیگر خود را به عنوان راهکاری برای این موضوع نشان می‌دهد، مخصوصا آنکه در خصوص آینده ارزهای سنتی نگرانی هایی وجود دارد.

چرخه چاپ پول

گزارش اخیر توسط ری دالیو (Ray Dalio) موسس Bridgewater Associates به بررسی نقاط ضعف و شکست های سیستم مالی کنونی پرداخته است. وام دهندگان بدون در نظر گرفتن عواقب، پول خود را ارائه می‌دهند زیرا سرمایه بسیار زیادی برای این کار دارند. این موضوع عمدتا به دلیل آن است که بانک های مرکزی آنها را مجبور به این کار می‌کنند و در تلاش های بیهوده خود، دارایی های مالی مختلف را می‌خرند تا فعالیت های اقتصادی و تورم افزایش یابد.

دالیو افزود که قیمت دارایی های مالی افزایش یافته است اما برگشت سود مورد انتظار در آینده کاهش یافته است، زیرا رشد اقتصادی و تورم بدون تغییر باقی می‌مانند. شرکت ها می‌توانند بدون داشتن برنامه کسب سود مشخص، وعده های خیالی خود را بفروشند زیرا سرمایه گذاران با پول های قرض گرفته شده درگیر می‌باشند. این سیستم مشخصا ناقص و ناکارآمد می‌باشد.

ری دالیو در توییتر نوشت:

نمایشنامه من به اسم (جهان دیوانه و سیستم ناکارآمد آن) بعضی از اتفاقات دیوانه واری که در حال وقوع می‌باشند، دلیل وقوع آنها و اینکه چرا معتقدم این اتفاقات، ماندگار نمی‌مانند را توضیح داده است. مایلم تا نظر شما درباره این اتفاقات را بدانم.

در ادامه این نمایشنامه بیان شده است که کمبود بودجه های بزرگی در دولت ها وجود دارد و این کمبودها افزایش خواهد یافت. این کمبود بودجه ها به بدهی بسیار بیشتری از جانب دولت ها منجر خواهد شد. افزایش نرخ بهره هنگام رکود اقتصادی، گزینه مناسبی نمی‌باشد بنابراین بانک های مرکزی پول بیشتری چاپ خواهند کرد تا بدهی مورد نظر را تسویه کنند. این فرآیند به ویژه در کشورهای دارای ارز ذخیره نظیر آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا و ژاپن تسریع می‌یابد.

وی افزود که پرداخت های تعهدات مستمری ها، حقوق های بازنشستگی و خدمات درمانی به تعویق خواهد افتاد زیرا دیگر پولی برای پرداخت این هزینه ها وجود ندارد. صندوق های بازنشستگی که دارای سرمایه گذاری هایی برای پرداخت تعهدات خود می‌باشند، به برگشت سود مورد نظر خود وابسته می‌شوند که بسیار بیشتر از سود واقعی آنها است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که برگشت سود این صندوق ها طبق انتظارات آنها نمی‌باشد.

از آنجایی که پول کافی برای تامین بودجه تعهدات حقوق بازنشستگی و خدمات درمانی وجود ندارد، برای آنکه این شکاف از بین برود راهکارهای نامناسبی تعیین می‌شود که عبارتند از:

  • ۱- کاهش مزایا
  • ۲- افزایش مالیات
  • ۳- چاپ پول

طبق گفته های دالیو، انتخاب سوم آسانترین مسیر است زیرا هیچ محدودیتی در مقدار پولی که می‌توان چاپ کرد اعمال نشده است. خطر این مسیر آن است که اعتبار ارزهای ذخیره مهم دنیا را به عنوان ذخیره ارزش و ثروت معتبر با تهدید مواجه می‌کند.

این امر سرانجام باعث افزایش شکاف ثروت خواهد شد، زیرا فقط افراد دارای اعتبار و قابل اعتماد خواهند توانست پول بیشتری قرض بگیرند و کسانی که از اعتبار کافی برخوردار نیستند بیشتر در درماندگی مالی فرو خواهند رفت، در حالی که کاهش ارزش ارزهای ذخیره نیز ادامه خواهد یافت.

حل این مشکل به دست بیت کوین

بیت کوین با موجودی از قبل مشخص شده خود از چاپ پول توسط بانک های مرکزی مصون است و غیرمتمرکزسازی آن از تمام کشورها و جنبش های سیاسی باعث می‌شود راهکار بی نقصی برای این مشکل باشد. از نظر تئوری، اگر بیت کوین به ارز جهانی تبدیل شود و کنترل را به جای بانک ها به دست خود مردم برگرداند، تقاضا برای بیت کوین افزایش خواهد یافت.

اریک وورهیس (Erik Voorhees) مدیرعامل شرکت شیپ شیفت (Shapeshift) در این خصوص گفت:

حتی نیازی نیست که در این خصوص اسمی از بیت کوین بیاورم. اما کاملا مشخص است که راه فرار برای کسانی که به این شرایط توجه می‌کنند، بیت کوین است. واقعا تاسف برانگیز است که چند نفر به خواست خود به ارزهای سنتی و سیستم های پولی دولتی متکی مانده اند.

در وهله اول، سیستم بسیار ناقص و ناکارآمد بانکی و بحران مالی سال ۲۰۰۸ بود که محرک به وجود آمدن بیت کوین شد. متاسفانه در حال حاضر از بیت کوین به عنوان ابزاری برای احتکار و ذخیره سازی ارزش استفاده می‌شود اما با فرو ریختن سیستم مالی و بی ارزش شدن ارزهای سنتی و تبدیل آنها به کاغذ پاره های رنگی، این الگو و شرایط برای بیت کوین تغییر خواهد کرد.

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا