اطلاعیه صرافی

شیپ‌شیفت(ShapeShift) متهم به پولشویی!

گزارش اخیر وال استریت ژورنال بیان کرد که شرکت بلاک چین شیپ‌شیفت (ShapeShift) یکی از بزرگترین دریافت کنندگان سرمایه های غیرقانونی و متهم به پولشویی است. اکنون این شرکت جواب انتقادات را داد.

شرکت شیپ‌شیفت در سایت رسمی خود نوشت که تمام مقالات وال استریت ژورنال (WSJ) دارای بی‌دقتی و موارد نادرست است و جزییات مهمی در خصوص نحوه عملکرد شیپ‌شیفت حذف شده است. در ادامه این مطلب افزود سوءتفاهماتی در خصوص تراکنش های بلاک چین این شرکت وجود دارد.

این مقاله با عنوان ’چگونه پول های کثیف و غیرقانونی در سیاهچاله ارز دیجیتال ناپدید می‌شود‘ سرمایه بیش از ۲۵۰۰ کیف پول را ردیابی کرد. این کیف پول ها تحت اتهام دخالت در فعالیت های مجرمانه بودند. این گزارش بیان کرد که از ۸۸ میلیون دلار مشکوک به این فعالیت ها، ۹ میلیون دلار آن را شرکت شیپ‌شیفت پردازش کرده است.

این مقاله بیان کرد، یک نهاد در کره شمالی در زمینه فروش کارت های اعتباری دزدیده شده و طرح پونزی ۸۰ میلیون دلاری با مشکل مشابه مواجه شده بود. این شرکت به پولشویی پول های غیرقانونی خود نیاز داشت و از راهکار مشابه شیپ‌شیفت بهره برد.

در این خصوص، شرکت شیپ‌شیفت می‌گوید حدود ۵ ماه با وال استریت ژورنال (WSJ) کار کرده است درحالی که این نشریه اهداف این شرکت را طور دیگری بیان کرده است. اریک وورهیس مدیرعامل شیپ‌شیفت گفت:

طی چند ماه گذشته با آن ها در ارتباط بودم اما آن ها حتی یک بار هم به صحبت هایی که با هم داشتیم اشاره نکردند و ترجیح می‌دادند از این بحث دور باشند.

وورهیس خبرنگاران WSJ را محکوم کرد که اطلاعات کلیدی که شرکت شبپ‌شیفت با آن ها به اشتراک گذاشته است را حذف کرده اند. وی گفت WSJ تصمیم گرفت از مقاله آنها مطالبی را کم کند. ۹ میلیون دلار در واقع ۰.۱۵ درصد حجم معاملات شیپ ‌شیفت در این دوره می‌باشد.

شیپ‌شیفت از ارائه همکاری در بیش از ۳۰ کشور مختلف چشم پوشی کرده است و آدرس های مشکوک را در لیست تحریم خود قرار داد. این شرکت دارای برنامه داخلی ضد پولشویی است که از بلاک چین پیشرفته بهره می‌برد.

گزارش WSJ اطلاعات موثقی را از محققان امنیتی نشان داد که اثبات می‌کند مجرمان از شیپ‌شیفت برای تبدیل بیت کوین به مونرو استفاده کرده اند. این نشریه اشاره کرد که شیپ‌شیفت سیاست خود را حتی یک سال پس از حمله بدافزار باج‌گیری واناکرای (WannaCry) تغییر نداد و به پولشویی سرمایه های غیرقانونی غیرقابل ردیابی ادامه داده است.

وورهس اذعان کرد که خبرنگاران WSJ چندین ماه اطلاعات مربوط به حساب های مشکوک را نزد خود نگه داشتند تا داستان خود را بسازند. وی گفت به جای آنکه سریعا این اطلاعات را با صرافی ها و شیپ‌شیفت در میان بگذارند تا سرمایه ها و حساب ها مسدود شود، آنها را نزد خود نگه داشتند. وی در ادامه تایید کرد که هر تراکنشی که در شیپ‌شیفت انجام شده است در اختیار عموم قرار گرفته و قابل ردیابی است.

وی در آخر تاکید کرد که شیپ‌شیفت در زمینه اقدامات ضدپولشویی در این صنعت پیشرو‌ می‌باشد و تمام تراکنش ها را بررسی می‌کند. وورهیس با اعتماد به نفس و مدارک‌ موجود حرف خود را اینطور به پایان رساند که این شرکت به WSJ عنوان بهتری را برای مقاله خود پیشنهاد می‌کند: کمتر از ۰.۲ درصد تجارت شیپ‌شیفت ممکن است غیرقانونی باشد.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا