مقالات عمومی

بدترین بحران قرن، فرصتی برای خودنمایی بیت کوین و ارز دیجیتال ایجاد کرد!

بحران کرونا به تخریب اقتصاد‌ها در سراسر جهان پرداخته است و هیچ نشانه‌ای از توقف آن دیده نمی‌شود. حکومت‌ها برای مقابله با این بحران مجبور به قرنطینه شده‌اند و هر چند قرنطینه اقدامی مثبت برای نجات جان آدم‌ها بوده است، اما منجر به فروپاشی اقتصادی این کشور‌ها شده است. ایالات متحده اینک در وضعیت دشواری به سر می‌برد و نرخ بیکاری در این کشور به بیش از ۳۰ درصد رسیده است. اتحادیه اروپا، بریتانیا و بسیاری از کشور‌های دیگر هم در وضعیت مشابهی به سر می‌برند. اینک در میانه این بحران، بازار بورس قله‌های جدیدی را ثبت کرده است و وال استریت (Wall Street) به نسبت جهان واقعی کاملا متفاوت است. این وضعیت باعث شده که بسیاری از سرمایه گذاران از وجود یک حباب بسیار خطرناک احساس نگرانی کنند. این بحران در ابتدا بیت کوین و ارز دیجیتال را نیز تحت تاثیر خود قرار داد، اما مدت زیادی طول نکشید که قیمت این ارز‌ها برگشت و به نظر می‌رسد که این بحران قرن در حال فراهم کردن صحنه برای خودنمایی بیت کوین و بلاک چین است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

چاپ نامحدود پول

ارز دیجیتال

حکومت‌ها در سراسر جهان برای مقابله با بحران کرونا بجز قرنطینه اقدام دیگری هم کردند و آن خرج کردن پول برای مقابله با این بحران بود. بیش از ۸ تریلیون دلار برای مقابله با این بحران توسط کشور‌های مختلف خرج شده است و ما هنوز درگیر این بحران هستیم. به نظر می‌رسد که این مقدار پول برای مقابله با این بحران کافی نبوده است. اما در اینجا این سوال پیش می‌آید که چه مقدار پول برای مقابله با این بحران کافی است و تاثیرات این تزریق پول تا چه مدت دوام خواهد داشت؟

در چنین شرایطی که با کاهش تولید ناخالص داخلی، رشد بیکاری و شرایط دشوار اقتصادی روبرو هستیم، سیاست چاپ پول حتی در کشور‌های ثروتمند نیز بسیار خطرناک است و وضعیت دشواری را برای این کشور‌ها رقم خواهد زد. این موضوع ریسک تورم را در مورد ارز‌های برجسته جهان افزایش می‌دهد. اگرچه احتمال ندارد که سناریو‌هایی مانند سناریوی ونزوئلا و آرژانتین برای ایالات متحده و بریتانیا روی دهد، اما پول این کشور‌ها قدرت خرید قبلی را نخواهد داشت و پول نقد تبدیل به وسیله‌ای ضعیف برای ذخیره ارزش خواهد شد.

در این شرایط، مردم عادی به سرمایه گذاری فکر نمی‌کنند و آنها بیشتر به فکر آوردن نان سر سفره‌های خود هستند، اما سرمایه گذاران حرفه‌ای و افراد ثروتمند به سمت بیت کوین گرایش پیدا کرده‌اند و بیت کوین و ارز دیجیتال را به عنوان نوعی دارایی با پتانسیل بالا تلقی می‌کنند. بیت کوین تنها امسال مقداری وابستگی و ارتباط را با بازار بورس نشان داد، و اگرنه همواره مستقل از بازار‌های دیگر عمل کرده است. سرمایه گذاران حرفه‌ای نیز اهمیت متنوع‌سازی را مخصوصا در این شرایط درک می‌کنند و احتمال دارد که تعداد زیادی از آنها به سمت بیت کوین و ارز دیجیتال هجوم بیاورند.

بیت کوین کمیاب‌تر می‌شود

بیت کوین بر خلاف ارز فیات دارای فرآیند هاوینگ یا همان نصف شدن پاداش استخراج است و عرضه آن به مرور زمان کمتر می‌شود. امسال هم سومین هاوینگ روی داد و پاداش استخراج نصف شد. این موضوع بسیاری از منتقدان و افراد مشکوک را نیز به فکر می‌اندازد و باعث می‌شود که آنها بهتر در مورد سلطان ارز دیجیتال به تفکر بپردازند و حتی در مورد آن تغییر موضع دهند.

تلقی بیت کوین به عنوان پناهگاه ایمن در حال مطرح شدن دوباره است و مخصوصا اینکه بعد از هاوینگ نیز باز این ارز دیجیتال توانست ۱۰ هزار دلار را لمس کند. وضعیت اخیر و یورش مردم به سمت طلا، تصور طلای دیجیتال را بیشتر در میان مردم مطرح کرد. بیت کوین از منظر عوامل بنیادین در وضعیت خوبی است و نرخ هش (hash rate) آن نیز نسبتا بالا و نزدیک به قله‌های ثبت شده است. بیت کوین توانست بدون تزریق پول و بدون کمک هیچ حکومتی از بحران نجات پیدا کند و قیمت آن احیا شود.

این صنعت به رشد خود ادامه می‌دهد

علیرغم نرخ بی‌سابقه بیکاری در جهان واقعی، سازمان‌ها در جهان ارز دیجیتال بسیار رشد کرده‌اند و بر استخدامی‌های خود افزوده‌اند. بزرگترین موسسه مالی ایالات متحده یعنی جی پی مورگان (JPMorgan) اخیرا اعلام کرده که برای صرافی‌های ارز دیجیتال جیمینی (Gemini) و کوین بیس (Coinbase) حساب بانکی باز می‌کند.

اخیرا وجوه موسساتی زیادی به خرید بیت کوین اختصاص یافته است و صندوق سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری Renaissance Technologies نیز قرارداد‌های بیت کوینی با تصفیه نقدی را از جانب CME Group ارائه خواهد داد.

حالا توجه‌های بیشتری به سمت بیت کوین جلب شده است

علاوه بر ورود پول هوشمند و دلار‌های موسساتی به فضای ارز دیجیتال و بیت کوین، اینک بسیاری از افراد عادی نیز در مورد ارزش پول سوال می‌کنند و چاپ مقدار زیادی پول در ماه‌های اخیر آنها را مجبور به اندیشیدن کرده است. این گونه اقدامات حکومت‌ها باعث جلب توجه‌ها به سمت بیت کوین و استحکام بیشتر این ارز دیجیتال می‌شود. به مرور که بیت کوین ارزش خود را ثابت می‌کند و نشان می‌دهد که باید در پورتفولیوی هر سرمایه گذاری باشد، توجه‌های بیشتری معطوف آن خواهد شد. بسیاری از افراد اینک در خانه هستند به مطالعه در مورد این پدیده می‌پردازند و حال نوبت پلتفرم‌های تولید محتوا در زمینه ارز دیجیتال است که در این فضا خودنمایی کنند.

در این میان، صرافی‌هایی مانند OKEx برنامه‌هایی برای آموزش افراد در مورد ارز دیجیتال و بلاک چین دارند و امید می‌رود که مشاغل جدیدی برای مردم در خلال این بحران ایجاد شود. اگرچه کرونا تخریب و تلفات زیادی ایجاد کرده است، اما از طرف دیگر به نظر می‌رسد که بزرگترین محرک برای رشد و پذیرش بیت کوین باشد.

نظر شما چیست؟ کرونا ممکن است چه رویداد‌های خوشایندی را در بطن خود داشته باشد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا