مبتدی مقالات عمومی

بزرگترین پامپ و دامپ های قیمت بیت کوین در یک نگاه!

بیت کوین در طول تاریخ و عمر نه چندان طولانی خود در نقطه‌های زمانی خاصی با افت و خیزهای متحیر کننده‌ای روبرو شده است که در این مقاله به شرح آنها پرداخته می شود. بیت کوین یک ارز دیجیتال است که اکنون دوازدهمین سال خود را سپری می‌کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

بیت کوین در نوامبر سال ۲۰۱۱: یک افت شدید در اولین روزهای حیات بیت کوین

 بیت کوین ارز دیجیتال قیمت بیت کوین سقوط صعود بازار گاوی بازار خرسی سرمایه گذاری

در ژوئن ۲۰۱۱ قیمت بیت‌کوین حدود ۳۲ دلار را تجربه کرد که در عرض ۵ ماه ناگهان دچار افت شدید شد و به ۲ دلار رسید، که این به معنی حدود ۹۴ درصد افت است.

بسیاری از سرمایه گذاران مطمئن نیستند که در جهان کریپتو باید در انتظار چه چیزی باشند؛ بنابراین در آن زمان تعداد زیادی از آنها ضررهای خود را بستند و کلا از بازی بیت کوین بیرون رفتند.

این افراد در حال حاضر خود را سرزنش می‌کنند که چرا از بازی خارج شدند و از اصلاح و صعودهای بیت کوین استفاده نکردند؛ اگر آنها از این افت و خیزها استفاده می‌کردند، بدون شک حالا میلیون‌ها دلار سرمایه داشتند.

نوامبر سال ۲۰۱۳: مشهورترین نزول در تاریخ بیت کوین

 بیت کوین ارز دیجیتال قیمت بیت کوین سقوط صعود بازار گاوی بازار خرسی سرمایه گذاری

با به پایان رسیدن ۲۰۱۳، قیمت یک بیت کوین در حال رسیدن به ۱۲۰۰ دلار بود، که در آن زمان رویداد برجسته‌ای بود. در هفته‌های قبل، شنیده‌هایی از سنای ایالات متحده بازار را شناور کرده بود؛ در سنا نتیجه گرفته شده بود که بیت کوین پتانسیل موفقیت را دارد و حتی بانک مرکزی چین نیز تصویب محتاطانه‌ای را ارائه داده بود.

اما وضعیت به این صورت ادامه پیدا نکرد؛ چین نتیجه گرفت که بیت کوین یک ارز نیست و شروع به اعمال محدودیت‌هایی بر آن کرد. با فروپاشی صرافی Mt. Gox در ۲۰۱۴، وضعیت این بازار خرسی بدتر هم شد؛ در طی هک این صرافی، تقریبا ۷ درصد از کل بیت کوین های در گردش ناپدید شد. در آن زمان، ارزش آن بیت کوین ها مقدار متحیر کننده ۴۷۳ میلیون دلار بود!

نشانه‌های هشدار اولین بار در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ ظاهر شدند، که قیمت تنها در یک روز نصف شد و از ۷۵۵ دلار به۳۷۸ دلار رسید. اگر چه بعد از آن خریداران خیلی زود شروع به حمایت کردند، اما آخر ماه نشان از شروع افتی بود که بیش از یک سال طول می‌کشید.

در انتهای اصلاح و در ژانویه ۲۰۱۵، قیمت بیت کوین به ۱۵۰ دلار رسید که قیمت چشمگیری برای آن زمان بود و توسعه‌ها، سال‌ها به تاخیر افتادند؛ کل قیمت‌ها،  در ۴۱۱ روز پر حاشیه، ۸۷ درصد کاهش داشت!

 آپریل سال ۲۰۱۳: یکی از بزرگ‌ترین افت‌های ارزش بیت کوین

 بیت کوین ارز دیجیتال قیمت بیت کوین سقوط صعود بازار گاوی بازار خرسی سرمایه گذاری

این ارز دیجیتال با سرعت گیج کننده‌ای در یک بازار گاوی به قیمت ۲۶۰ دلار رسید و همزمان با آن، صرافی‌ها نیز تکامل پیدا کردند و تعداد تریدرها بسیار زیاد شد.

اما همچنان که Nelly Furtado زمانی گفت، همه چیزهای خوب باید به پایان برسند؛ قیمت در عرض ۲ روز به ۴۵ دلار افت کرد که این به معنی یک افت ۸۳ درصدی بود! حتی سقوط یک ترن هوایی هم نمی‌توانست آنقدر بی‌رحمانه اتفاق بیفتد!

دسامبر سال ۲۰۱۷: فراز و فرودهای شگفت‌آور بیت کوین ادامه داشت

 بیت کوین ارز دیجیتال قیمت بیت کوین سقوط صعود بازار گاوی بازار خرسی سرمایه گذاری

در طول سال ۲۰۱۷، بیت کوین به مقدار گیج کننده ۱۹۵۰ درصد رشد داشت و در آن سال، از ۹۷۴ دلار به ۲۰.۰۰۰ دلار رسید!

در آن روزهای انتهای سال، هشدارهایی از جانب مفسران معینی در مورد پدیدار شدن حباب بیت کوین داده شد؛ به یاد داشتن خرد و بصیرت Nelly Furtado در آن زمان شایان توجه است. او گفت که حامیان بیت کوین به مرور به این نتیجه می‌رسند که نوسانات بیت کوین مانعی بر سر راه آن است و معتقد بود به زودی این نتیجه گیری حاصل می‌شود و از روزهای افتخار آمیز ۲۰۱۷ یاد می‌شود.

نوامبر سال ۲۰۱۸: چه نکته‌ای در دل نوامبرها نهفته است؟

 بیت کوین ارز دیجیتال قیمت بیت کوین سقوط صعود بازار گاوی بازار خرسی سرمایه گذاری

سال ۲۰۱۸ سال مصیبت باری بود و قیمت‌ها در مقایسه با قله ۱۹۷۸۳ دلار، که بیش‌ترین قیمت بیت کوین در تاریخ آن بود، بیش از ۸۳ درصد افت داشت!

این موضوع بدتر از غوطه ور شدن Nasdaq بود؛ در زمانی که حباب دات کام‌ها در ایالات متحده ترکید. این سقوط، پیامدهای مصیبت باری برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر به همراه داشت که بسیاری از این ارزها حالا تقریبا بی ارزش شده‌اند. این به این دلیل است که سرنوشت بسیاری از کوین‌ها و ارزهای دیجیتال، به نوعی به بیت کوین وابسته است. به عنوان مثال به اتریوم نگاه کنید که از ۱۴۰۰ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۸، به ۱۶۰ دلار در زمان این نوشتار رسیده است.

برای درک شدت این سقوط، باید گفت که بیت‌کوین از سپتامبر ۲۰۱۷ به زیر ۴۰۰۰ دلار نرسیده بود، که در سقوط شدید نوامبر ۲۰۱۸ این امر محقق شد؛ در عرض یک هفته، بیت کوین کش (BCH) بیش از ۵۶ درصد افت کرد و در حالی که از لحاظ حجم بازار از ایاس (EOS) پیشی گرفته بود، مقام پنجمین کوین بزرگ بازار را به EOS واگذار کرد.

جمع بندی

دنبال کردن فراز و فرودهای بازار کریپتو، ضرورتا تجربه دلهره آوری نیست.

توجه به اخبار، شما را یک قدم جلو نگه می‌دارد و شما را به این درک می‌رساند که رویدادهای برجسته، چه زمانی بر روی قیمت‌ها تاثیر خواهند داشت.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۵

منبع
cointelegraphwikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا