متوسط مقالات عمومی

آیا بازار دیفای برای ادامه حیات خود مجبور به استفاده از بیت کوین است؟

بازار دیفای (ِDeFi Market) مفهومی جدید برای اکثر مخاطبان است. دیفای وعده یک سیستم مالی جهانی نوین را می‌دهد که در آن وام دهی، کسب سود از سپرده، وام گیری و غیره به صورت غیرمتمرکز ممکن است. امور مالی غیرمتمرکز امسال بسیار رشد کرد و کل ارزش قفل شده در آن، اینک بیش از ۱۱ میلیارد دلار است.

برنامه‌های دیفای نیازمند منطق بر روی زنجیره قرارداد‌های هوشمند هستند و امروزه بسیاری از این برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز در اکوسیستم اتریوم به کار خود ادامه می‌دهند. پروژه‌های موفق زیادی در این فضا با پشتیبانی اتریوم ایجاد شده‌اند که از جمله آنها می‌توان Uniswap را نام برد که این اواخر غوغا کرد. اما امروزه تقاضای روزافزونی در فضای امور مالی غیرمتمرکز برای استفاده از بیت کوین وجود دارد و کم‌کم نشانه‌های شروع استفاده از پادشاه ارز‌های دیجیتال در این فضا دیده می‌شود. حقیقت این است که ادامه حیات این فضا بدون بیت کوین بسیار سخت است.

بیت کوین بزرگ‌ترین دارایی دیجیتال از لحاظ حجم بازار است؛ اما در فضای دیفای کاملا غیرفعال و بلااستفاده مانده است. امروزه پلتفرم‌هایی مانند BitGo اقداماتی را برای استفاده از بیت کوین در این فضا و ترکیب قابلیت‌های آن با قابلیت برنامه‌نویسی اتریوم انجام داده‌اند. تقاضا برای بیت کوین در این فضا در حال افزایش است و افراد می‌توانند با استفاده از امکانات فضای امور مالی غیرمتمرکز از بیت کوین‌های خود استفاده کنند، بدون این که اقدام به نقد کردن آنها کنند.

ورود بیت کوین به بازار دیفای

بازار دیفای defi market بیت کوین اتریوم قرارداد هوشمند erc20

بیت کوین قوی‌ترین بلاک چین جهان را دارد و این ارز رفته‌رفته در حال تبدیل شدن به پادشاه ارز‌های جهان است. بلاک چین بیت کوین دارای امنیت زیادی است و بیت کوین در میان ارز‌های دیجیتال شناخته‌شده‌ترین است.

استفاده از بیت کوین در فضای Defi، در مراحل ابتدایی خود است و این روندی است که تازه شروع شده است. بیت کوین را می‌توان به دو صورت در محصولات امور مالی غیرمتمرکز به کار برد؛ یکی از این روش‌ها استفاده از ارائه‌ای از بیت کوین در یک بلاک چین دیگر است (مانند WBTC به صورت یک توکن ERC20  بر روی بلاک چین اتریوم).

روش دوم این است که مستقیما از قرارداد‌ هوشمند این فضا بر روی بلاک چین بیت کوین استفاده کنیم که این، با توجه به محدودیت‌های مقیاس‌پذیری بیت کوین و زبان خاص برنامه‌نویسی آن بسیار سخت است. اخیرا تقاضا برای استفاده از بیت کوین در فضای امور مالی غیرمتمرکز بسیار افزایش یافته است و بسیاری روش‌هایی عجیب و در عین حال خطرناک را برای استفاده از بیت کوین در این فضا پیشنهاد می‌دهند.

نمی‌توان زبان محدود برنامه‌نویسی بیت کوین را یک نقص به حساب آورد؛ زیرا این زبان امنیت بلاک چین بیت کوین را به نحو احسن تامین کرده است. بیت کوین ذخیره ارزش و وسیله مبادله است و زبان برنامه‌نویسی آن هم برای این مقاصد به خوبی جواب می‌دهد. با استفاده از راه‌حل‌هایی مانند زنجیره‌های جانبی مثل Liquid، زنجیره‌های متصل مثل Stacks و زنجیره‌های ادغامی مثل RSK می‌توان از منطق قرارداد‌های هوشمند در بلاک چین بیت کوین استفاده کرد.

انتقال بیت کوین از  زنجیره اصلی به بلاک چین‌های دیگر آسان‌تر و امن‌تر از ایجاد بیت کوین مبتنی بر یک بلاک چین دیگر و زنجیره‌های غیرمتصل است.

بیت کوین به عنوان سرمایه‌ای فعال

برای استفاده از بیت کوین در بازار امور مالی غیرمتمرکز، لازم است که ارز دیجیتال برتر تغییر کند و از یک دارایی غیرفعال به یک دارایی فعال تبدیل شود. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که بسیاری از فعالان جامعه بیت کوین چیز‌هایی مانند WBTC را اصلا بیت کوین نمی‌دانند. جامعه بیت کوین و جامعه اتریوم تفاوت‌های زیادی با همدیگر دارند و در واقع می‌توان گفت که بیت کوینرها و جامعه اتریوم دارای فلسفه‌های متفاوت هستند؛ اتریوم دارای فرهنگ آزمایش و تست محصول است؛ اما افرادی که در جامعه بیت کوین هستند، به فکر نگهداری ایمن دارایی‌های خود هستند و آنها به آزمایش و خطر علاقه‌ای ندارند.

ایجاد بیت کوین بر روی بلاک چین اتریوم یکی از نوآوری‌های Defi است که سعی دارد این دو فلسفه را با هم ترکیب کند. گذاشتن دارایی باارزشی مانند بیت کوین در یک قرارداد هوشمند، برای کاربران بیت کوین اصلا خوشایند نیست. باید راه‌حل‌های ایمن‌تر و بهتری را برای ورود بیت کوین به بازار دیفای اندیشید.

شناسایی این فرصت و وارد کردن بیت کوین به دیفای باعث می‌شود که بیت کوین در آینده نیز پادشاه بلاک چین‌ها باقی بماند. بازار دیفای مرتب در حال رشد است و بیت کوین هم بیش‌ترین جاذبه را در فضای کریپتو دارد. استفاده از قرارداد‌های هوشمند در اطراف بیت کوین باعث استفاده از حجم بازار عظیم این دارایی دیجیتال در فضای امور مالی غیرمتمرکز خواهد شد که این به نوبه خود انقلابی عظیم خواهد بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا